Հայ-ռուսական հարաբերություններում պարզաբանումների փուլ է սկսվել
Վիեննայում Սարգսյան-Ալիև հանդիպումից և փոխվստահության մթնոլորտ ձևավորելուն ուղղված մի շարք պայմանավորվածություններ ձեռք բերելուց հետո, կարծես թե սկսվել է ապրիլյան իրադարձությունների շրջանում հնչող հարցերի պարզաբանումների փուլը: Սա առավելապես վերաբերում է Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերություններին, որոնք ինչ-որ պահի ադրբեջանական կողմից փորձ արվեցին հավասարեցվել Ռուսաստան-Ադրբեջան համագործակցությանը:
Իսկ ի՞նչ մակարդակով հնչեցին այդ պարզաբանումները և մասնավորապես ինչի՞ վերաբերյալ էին դրանք:
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո ՌԴ փոխվարչապետ Դմիտրի Ռոգոզինը, պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Ռուսաստանը մտադիր է շարունակել զենք մատակարարել Ադրբեջանին այն բանից հետո, երբ հայկական կողմը հայտարարեց, որ Մոսկվան մեծ քանակությամբ զենք է վաճառել Բաքվին, Ռոգոզինը նշեց, թե  «ամեն ինչ պայմանագրի համաձայն է արվում։ Երկու կողմերն էլ մեր ռազմավարական գործընկերներն են»: Ավելին, նա նաև հավելեց, որ «կրակում է ոչ թե զենքը, այլ մարդիկ»:  Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակից հանդիսացող Հայաստանի հանրության շրջանում այդ պատասխանն առաջացրեց հակառուսական տրամադրություններ, ինչի խորացումը, սակայն, որևէ կերպ չէր կարող բխել Ռուսաստանի շահերից: Չէ՞ որ Հայաստանը մեկ անգամ չէ, որ Ռուսաստանին ապացուցել է իր հավատարիմ ռազմավարական դաշնակից լինելու հանգամանքը, և Արևմուտք-Ռուսաստան լարվածության ֆոնին Հայաստանի հետ հարաբերությունների թուլացումը որևէ կերպ չէր կարող բխել Ռուսաստանի շահերից: Ռոգոզինի՝ աղմուկ բարձրացրած այս հայտարարությունը պաշտոնական Մոսկվան պարզաբանեց ավելի քան մեկ ամիս անց: Մայիսի 20-ին ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Ալեքսեյ Պավլովսկին հայտարարեց, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերությունները դաշնակցային են, իսկ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները բնութագրվում են որպես ռազմավարական գործընկերություն՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ Ռուսաստանի ունեցած հարաբերությունները ճիշտ չէ դիտել նույն մակարդակի վրա:
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո մյուս բավականին շատ քննարկվող հարցը Հայաստանին Ռուսաստանի կողմից պաշտպանական բնույթ կրող զենքի մատակարարման ուշացումն էր հենց այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանն ագրեսիվ գործողություններ էր սկսել ԼՂՀ դեմ: Ռուսական կողմի պնդումներով ուշացման պատճառը զուտ տեխնիկական է, ինչը, սակայն,  հայկական կողմի համար որևէ կերպ չէր կարող լինել բավարարող պատասխան՝ հաշվի առնելով հակառակորդի՝ կրկին արկածախնդության դիմելու հավանականությունը: Այս հարցին փորձ արվեց պատասխանել մայիսի 20-ին ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի՝ Հայաստան կատարած այցի ժամանակ: Մեդվեդևի հետ հանդիպումից հետո ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարեց, որ քննարկել են Հայաստանին տրամադրվող ռուսական զենքի հարցը և ամեն ինչ ընթանում է ըստ պլանի:
Ակնհայտ է, որ քանի դեռ ինչ-ինչ հանգամանքներից ելնելով Հայաստանում  սկսել էին  դժգոհություններ հնչել ռազմավարական դաշնակցից՝ ադրբեջանական կողմն ամեն կերպ փորձելու էր օգտվել «հարմար առիթից»՝ ողջ ուժով գործի դնելով իր քարոզչամեքենան: Ռուսաստանի նկատմամբ հնչող դժգոհությունները ներկայացնելով որպես Ռուսաստանի՝ Ադրբեջանին  սատարելու արդյունք՝ Ադրբեջանի իշխանությունները փորձեցին ֆոնային էֆեկտ ստեղծել՝ ցույց տալու իրենց դիրքերի «ամուր» լինելը: Այս մասին է վկայում Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակի այն հայտարարությունը, թե Ռուսաստանը Հայաստանին հին զենքեր է վաճառում, մինչդեռ Ադրբեջանը զինված է ժամանակակից զիտեխնիկայով: Այս հայտարարությունն արվել է մայիսի 4-ին՝ քառօրյա պատերազմից ընդամենը մեկ ամիս անց: Պարզվում է, մեկ ամիսը բավական էր, որպեսզի Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը մոռանար մարդկային և զինտեխնիկայի այն կորուստները, որոնք իրենք կրեցին ապրիլին:
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի նկատմամբ հնչող դժգոհություններին, ապա դրանց համար օբյեկտիվ հիմքեր իսկապես կային: ԼՂՀ դեմ Ադրբեջանն իրականացրեց ագրեսիա՝ այդ թվում օգտագործելով վերջին ժամանակաշրջանում Ռուսաստանից ձեռք բերված զինատեսակները: Ավելին, այս ագրեսիան ոչ միայն մեծ արագությամբ չկանխվեց, այլև թե´ համանախագահների կողմից ընդհանրապես, թե´ Ռուսաստնի կողմից, որը հանդիսանում է 1994թ-ի զինադադարի պայմանագրի միջնորդ կողմ, չհնչեցին հասցեական կոչեր դադարեցնելու ագրեսիան և պահպանելու հրադադարը: Հասցեական կոչեր չհնչեցին նաև Վիեննայում, չեն հնչում այժմ ու չնայած հայ-ռուսական հարաբերություններում արված մի շարք պարզաբանումներին՝ դեռևս  իրերն իրենց անուներով կոչելու կարիք կա:
Հաշվի առնելով այս ամենը, սակայն, պետք է փաստել, որ ռուսական կողմից բարձր մակարդակի թե՛ այցելությունները Հայաստան, թե՛ հնչող հայտրարությունները վկայում են, որ առնվազն այսօր որևէ առիթ չկա հարցականի տակ դնելու հայ-ռուսական հարաբերությունների դաշնակցային լինելու հանգամանքը:

В армяно-российских отношениях начался этап пояснений
После венской встречи Саргсян-Алиев и достижения ряда договоренностей, направленных на формирование атмосферы взаимодоверия, кажется, стартовал этап пояснения вопросов, прозвучавших во время апрельских событий. Особенно это касается отношений Армения-Россия, которые в какой-то момент с азербайджанской стороны попытались приравнять к сотрудничеству Россия-Азербайджан. На каком уровне прозвучали эти уточнения и чего, в частности, касались?
После апрельской четырехдневной войны вице-премьер РФ Дмитрий Рогозин, отвечая на вопрос "намерена ли Россия продолжать снабжать Азербайджан оружием после того, как армянская сторона заявила о продаже Москвой большой партии оружия Баку?" Рогозин отметил, что "все делается, согласно договору. Обе стороны - наши стратегические партнеры". Более того, он добавил, что "стреляет не оружие, а люди". В общественных кругах Армении, являющейся стратегическим союзником России, этот ответ вызвал антироссийские настроения, углубление которых, однако, не может исходить из интересов России. Армения ведь не раз доказывала России свою приверженность стратегическому союзу, и ослабление отношений с Арменией - на фоне напряженности Запад-Россия - никоим образом не могло исходить из интересов России. По наделавшему шум заявлению Рогозина Москва дала уточнения спустя более чем месяц. 20-го мая представитель МИД РФ Алексей Павловский заявил, что отношения между Россией и Арменией являются союзническими, а отношения с Азербайджаном характеризуются как стратегическое партнерство. Одновременно Павловский подчеркнул, что отношения России с Арменией и Азербайджаном нельзя рассматривать на одном и том же уровне.
После четырехдневной апрельской войны другим многократно обсуждаемым вопросом являлись задержки со снабжением Армении Россией оружием, носящим оборонительный характер, причем – именно в тот момент, когда Азербайджан начал агрессивные действия против НКР. По заверениям российской стороны, причина задержки носит чисто технический характер, что, однако, для армянской стороны не могло являться удовлетворительным ответом, тем более с учетом того, что есть вероятность новой авантюры со стороны противника. На этот вопрос попытался ответить премьер-министр РФ Дмитрий Медведев во время визита в Армению 20-го мая. После встречи с Медведевым премьер-министр Армении Овик Абраамян заявил, что обсуждал вопрос предоставления Армении российского оружия, и все идет по плану.
Очевидно, что пока, исходя из определенных обстоятельств, в Армении стало звучать недовольство в адрес стратегического союзника, азербайджанская сторона всеми способами должна была попытаться воспользоваться "удобным моментом", заведя в полную силу свою пропагандистскую машину. Представляя звучащее в адрес России армянское недовольство как результат того, что Россия помогает Азербайджану, азербайджанские власти попытались создать фоновый эффект, чтобы показать "крепость" своих позиций. Об этом свидетельствует заявление спикера министра обороны Азербайджана о том, что Россия продает Армении старое оружие, в то время как Азербайджан вооружен современным оружием. Это заявление было сделано 4-го мая -спустя месяц после четырехдневной войны. За этот месяц министерство обороны Азербайджана "забыло" о потерях в живой силе и технике, которые они понесли в апреле.
Что касается недовольства, звучащего в адрес России в Армении, то для него на самом деле есть объективные основания. Азербайджан осуществил агрессию против НКР, в том числе используя вооружение, приобретенное в последнее время из России. Более того, эта агрессия не только не была предотвращена, но и, как со стороны сопредседателей вообще, так и России, которая является посредником в подписании Соглашения о прекращении огня 1994-го года, не прозвучали адресные призывы прекратить агрессию и сохранять перемирие. Не было адресных заявлений и в Вене, не звучат они и сейчас и, несмотря на некоторые уточнения в армяно-российских отношениях, пока еще сохраняется необходимость называть вещи своими именами.
С учетом всего вышесказанного, тем не менее, необходимо зафиксировать, что как визиты на высоком уровне из России, так и звучащие заявления свидетельствуют о том, что, как минимум, сегодня нет повода ставить под вопрос тот факт, что армяно-российские отношения являются стратегическими…