Թուրքիայում քաղաքական միասնություն չկա Բունդեսթագի ընդունած բանաձևի հարցով
Գերմանական Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ի հայտ բերեց թուրքական իշխանությունների կոշտ արձագանքը: Թուրքիայի ղեկավարությունը փորձում է տպավորություն ստեղծել, թե իր արտահայտած վրդովմունքն ու զայրույթը թուրքական քաղաքական և հասարակական բոլոր շերտերի միասնական դիրքորոշումն է:
Իրականում, Թուրքիայի քաղաքական ուժերի նման միասնության մասին խոսելն ավելի քան անտրամաբանական է:
Նախօրեին թուրքական լրատվամիջոցները հայտնեցին, որ խորհրդարանում ներկայացված երեք կուսակցություններ՝ իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցությունը և ընդդիմադիր Ազգային շարժում և Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցությունները ԱԶԿ-ի առաջարկով համատեղ հռչակագիր են ստորագրել՝ դատապարտելով Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը, հայտնում է թուրքական Hurriyet Daily News-ը:
«Մենք խստորեն դատապարտում ենք այս բանաձևը, որը հիմնված է հայկական անհիմն մեղադրանքների վրա: Բանաձևը որևէ պատմական կամ իրավական ուժ չունի», - ասվում է թուրքական խորհրդարանական երեք կուսակցությունների հայտարարության մեջ:
Նշենք, սակայն, որ այս համատեղ հայտարարությունն ամենևին էլ թուրքական քաղաքական ուժերի միասնության դրսևորում չէ: Նախ, հայտարարությանը չի միացել թուրքական խորհրդարանում ներկայացված քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը: Ինչպես հայտնում է ermenihaber.am-ը, ԺԴԿ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Իդրիս Բալուքենը նշել է, որ իրենք միշտ կողմ են արտահայտվել պատմության հետ առերեսվելուն՝ ընդգծելով, որ իր կուսակցությունը հավանություն չի տալիս հռչակագրի տեքստին:
Բացի այդ, համատեղ հայտարարությանը միացած կուսակցությունների շարքում ևս բազմաթիվ պատգամավորներ կան, որոնք, ըստ էության, համամիտ չեն իշխանությունների դիրքորոշման հետ: Օրինակ, Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության պատգամավոր Բյուլենթ Քուշօղլուն հայտարարել է, որ Բունդեսթագի կողմից նման բանաձևի ընդունման ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի վրա: Պատգամավորը Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է, որ «Թուրքիան դրսում այնքան թույլ է և հեղինակազուրկ, որ հակառակ Գերմանիայում բնակվող 3.5 միլիոն թուրքերին՝ այդ երկրում կարողացան ցեղասպանություն բառն օգտագործել: «Քանի դեռ կա Թայիփ Էրդողանը, մենք միշտ գլխացավանքի մեջ ենք լինելու», - գրել է գլխավոր ընդդիմադիր կուսակցության պատգամավորը:
Հետևաբար, ԱԶԿ-ի փորձերը՝ սեփական դիրքորոշումը վերագրել քաղաքական մյուս ուժերին, դատապարված են ձախողման: Ի վերջո, Էրդողանը չի կարող այսօր ողջ երկրի տարածքը «անվտանգության գոտի» հռչակել (ինչպես դա անում է քրդաբնակ շրջանների պարագայում) և արգելել տեղեկատվության տարածումը:

Политические силы Турции: по вопросу принятой Бундестагом резолюции единства нет
Принятие Бундестагом  резолюции по признанию Геноцида армян вызвало жесткую реакцию со стороны Турции. Турецкие власти стараются произвести впечатление, что выраженный ими гнев является общей позицией всех политических сил страны. В реальности же говорить о единстве среди политических сил Турции не приходится.
Накануне турецкие СМИ сообщили, что по инициативе правящей партии "Справедливости и развития" (ПСР) три политические партии, представленные в турецком парламенте – ПСР, Партия Национального движения и Республиканская народная партия - приняли совместное заявление, которое осуждает принятие Бундестагом  резолюции по признанию Геноцида армян. Об этом сообщает турецкая Hurriyet Daily News
"Мы решительно осуждаем эту резолюцию, которая основана на необоснованных армянских обвинениях. Резолюция не имеет никакой исторической или юридической силы", - говорится в заявлении.
Однако эта совместная декларация не является проявлением единства политических сил Турции. Во-первых, к заявлению не присоединилась прокурдская Народно-демократическая партия. Как отмечает ermenihaber.am, лидер парламентской фракции Идрис Балукен заявил, что они всегда выступали за то, чтобы посмотреть в лицо своей истории, подчеркивая, что его партия не одобряет текст совместного заявления.
Кроме этого, в рядах партий, которые присоединились к заявлению парламента, есть много депутатов, которые не согласны с позицией турецкого руководства. Например, депутат главной оппозиционной Народно-республиканской партии Бюлент Кушоглу заявил, что ответственность за провал внешней политики страны лежит на президенте. Турецкий парламентарий в своем микроблоге в Twitter написал, что "Турция настолько слаба на внешнеполитической арене, что в Германии было использовано слово "геноцид". "До тех пор, пока есть Тайип Эрдоган, головная боль нам обеспечена", - отметил турецкий депутат.
Очевидно, что попытки турецкой стороны – приписать собственную позицию политическим силам страны - обречены на провал. В конце концов, Эрдоган не может объявить территорию всей страны "зоной безопасности" (как это делается в курдонаселенных районах) и запретить распространение информации.