Հայաստանը մեր իդեալն էր, հոս է մեր երկիրը, դրսում մնաս` հայ չես մնար. սիրիահայ ընտանիք
ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձի առթիվ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է հարցազրույց Հայաստան տեղափոխված սիրիահայ Ռաստգելենյան ընտանիքի հետ
Ժանետ Եսայան, 85տ.
Երբ Սիրիայում պատերազմն սկսվեց, տղաներս ասացին՝ մամա՛, պատրաստվի՛ր, գնում ենք Հայաստան: Ծնվել եմ Սիրիայում, ամուսնացել 16 տարեկանում, մաշալլա՛, վեց չոջուխ եմ բերել, նրանց մեծացրել, ամուսնացրել Աստծո օրհնությամբ: 75 տարեկանում ամուսինս մահացավ. արդեն 20 տարի է: 2012թ. օգոստոսի 28-ին եկանք Հայաստան: Փա՛ռք Աստծո, որ տեղ մը ունեցանք պատսպարվելու, բայց հոն դեղեն մեր ունեցածը չենք կռնար բերել, մեր տունն էլ ուրիշ մարդիկ լցվեցան: Աղջկաս՝ Անիի տունը գրեթե քանդված է, նրա ամուսինը մահացավ 8 տարի առաջ, շատ հարգված բժիշկ էր: Ունի երեք աղջիկ՝ Սոնա, Նանոր և Շաղիկ, երկուսը ամուսնացած են, երկու երեխա ունեն: Փա՛ռք Աստծո, ամեն ինչ լավ է, բոլորս հոս ենք…
Անի Եսայան-Ռաստգելենյան, 59տ.
Իմ առաջին այցը Երևան 1998-ին էր: 2006-ին, երբ աղջիկս՝ Սոնան, ամուսնացավ և եկավ Հայաստան՝ ապրելու, դրանից հետո արդեն ամեն ամառ կայցելեինք Երևան: Իսկ 2012-ին էլ եկանք և մնացինք: Շատ կսիրեմ Հայաստանը և ինքզինքս չեմ պատկերացնե ուրիշ տեղ: Շատ սիրիահայեր այստեղեն գացին Շվեդիա, Հոլանդիա, Ամերիկա, Կանադա, բայց մենք հոս մնացինք: Գործ էր պետք, ես ալ սկսեցա տունին մեջ աշխատիլ, ճաշեր, խմորեղեններու տեսակներ պատրաստել մորս և երեք դուստրերիս հետ: Շատ հաճախորդներ ունեցա սիրիահայերու մեջ, հետո էլ հայաստանցիներն ավելացան: Երեք տարի այդ ձևով աշխատեցանք: Հիմա պզտիկ մի ռեստորան վարձեցինք, աշխատեցրինք: Փա՛ռք Աստծո, լավ է:
Երբ կտեսնանք, որ ժողովուրդն այստեղից կգաղթե, ես շատ կնեղվիմ: Երբ ունինք Հայրենիք, Հայաստան, ինչո՞ւ բոլորս չհամախմբվենք ու չմնանք այստեղ. իմ միակ փափագը դա է: Հոս ժողովուրդը միշտ կդժգոհի պետությունից, գործի պակասից, ցածր աշխատավարձից, որ կյանքը սուղ է: Բայց դե ամեն մարդ իր պարագան ունի: Օրինակ՝ ես ինձ համար հոս գործ գտա, բայց ուրիշը գնում է դուրս գործ գտնելու: Ես չեմ ուզեր ոչ մի տեղ երթալ: Գործ ուզողը ամեն տեղ էլ կրնա իր գործը ստեղծել:
Սիրիայում մեր կյանքին այստեղի կյանքը շատ մոտ է: Հոն մենք միշտ միասին էինք, ունեինք հայկական ակումբներ, դպրոցներ, տիկնանց միություններ, սկաուտական խմբեր, այնտեղ աշխատում էինք: Հոս ես միութենական կյանքի պակասը կզգամ, այնտեղի ակտիվությունը այստեղ չկա: Դե, ես կհասկնամ, որ այնտեղ դա հայապահպանման համար էր, իսկ այստեղ բոլորս հայ ենք: Եվ այստեղ պետք է բարգավաճ Հայաստան լինի՛: Եթե այստեղ ամեն մարդ աշխատանք ունենա, չեմ կարծեր, որ մեկը կլքե իր Հայրենիքը և կգնա դուրս: Արցախն էլ մեր հողն է, և ափսոս է, որ հետ տրվի թշնամուն: Մեր երիտասարդներու արյունը չենք ուզեր, որ պարապ թափվի:
Սիրիայում մենք շատ լավ էինք ապրում, և մտքներովս չէր անցնի, որ մի օր կհեռանանք այդ երկրից: Այնտեղ 100 հազար հայություն կար, իսկ հիմա միայն Հալեպում հազիվ 7-8 հազար հայ լինի: Մենք ոչինչ չկարողացանք բերել, ամեն ինչ թողել ենք, բայց դե, էլի փա՛ռք Աստծո… Հազար փառք, որ կրցանք հոս գործ մը հիմնել: Մյուս սիրիահայերն էլ են կամաց-կամաց հիմնավորվում, գործ դնում, հիմնականում ուտելիք են սարքում, իսկ երիտասարդները սովորում են: Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը, Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամը և պետությունը բավականին օգտակար դարձան մեր ուսանողներուն, ադ չենք կրնար ուրանալ:
Մեր ժողովուրդը թող մնա այստեղ, չգաղթի: Թող աշխատանք լինի, և հայերով համախմբված՝ կառուցենք բարգավաճ Հայաստան:
Սոնա Ռաստգելենյան, 36տ. – Ես Երևան եմ եկել 2006-ին՝ ամուսնուս հետ. շատ ուզեցինք Հայաստանում ապրել: Իհարկե, դժվար է, բայց ամենուր էլ դժվար է: Իսկ այստեղ գոնե գիտենք, որ մեր հայրենիքում ենք, որ ապահով ու անվտանգ ենք, որ երեխաներս հայ են մեծանում, հայ երեխաների հետ շփվում: Ուղղակի միակ վատ բանն այն է, որ աշխատանք չկա, և շատերը հեռանում են, շա՛տ ափսոս…
Նանոր Ռաստգելենյան-Յահյեյան, 33տ. – Հայաստանն արդեն իմ երկիրը դարձեր է, հարմարվել ենք, աշխատանք ունենք, բացել ենք մեր ընտանեկան ռեստորանային բիզնեսը: Իսկ մասնագիտությամբ ես ֆլեյտիստ եմ, 10 տարի Հալեպում դասավանդել եմ: Հիմա կոնսերվատորիայում ինքս եմ դասեր վերցնում, որ վերականգնեմ, այստեղի դիպլոմ վերցնեմ:
Հայաստանը մեզ համար մեր իդեալն էր, մեզ համար մեծ բան էր համարվում Հայաստանում ապրելը: Մենք շատ գոհ ենք, որ հոս եկանք և չենք ուզեր դուրս երթալ: Օրինակ՝ իմ ամուսնու աշխատանքը Գերմանիայում է, բայց մենք չենք ուզեր հոն ապրիլ:
Հոս միակ թերությունն այն է, որ գործ չկա, և դրա համար մարդիկ հեռանում են: Իսկ լավ բան այստեղ շատ կա՝ քաղաքը, մշակույթը, օդի, ջրի մաքրությունը, շատ համեղ են միրգը, բանջարեղենը:
Հուսով ենք, որ ամեն ինչ դեպի լավը կգնա, թող դուրսի ամբողջ հայերը գան մեր հողին ապրին, գործ բանան, որ երկիրը զարգանա, գյուղերը պետք է պահել, զարգացնել: Ի վերջո, հոս է մեր երկիրը, դրսում մնաս, հայ չես մնար:

Сирийская семья: "Армения – наш идеал. Наша страна - здесь!"
В связи с 25-летием независимости Армении ИАА "Армедиа" представляет интервью с переехавшей из Сирии в Армению семьей Растгеленян.
Жанет Есаян, 85 лет
- Когда началась война в Сирии, мои сыновья сказали мне: "мама, готовься, едем в Армению". Я родилась в Сирии, вышла замуж в 16 лет, машалла, с Божьей помощью родила шестерых детей, вырастила их, выдала замуж, женила. Муж умер в 75 лет – после этого 20 лет прошло. 28-го августа 2012-го года приехали в Армению. Слава Богу, заимели уголок, смогли найти приют! Однако оттуда наше имущество не можем перевезти – в нашем доме уже живут чужие люди. Дом моей дочери Ани почти разрушен, ее муж умер 8 лет назад – был очень уважаемым врачом. Имеет трех дочерей – Сона, Нанор, Шагик. Две из них вышли замуж – сами уже имеют двух детей. Слава Богу, все хорошо, все мы здесь...
Ани Есаян-Растгеленян, 59 лет
- Мой первый приезд в Ереван был в 1998-ом году. После 2006-го, когда моя дочь Сона вышла замуж и переехала жить в Армению, мы каждое лето приезжали в Ереван. А в 2012-ом приехали и остались. Очень люблю Армению и не представляю себя в другом месте. Многие сирийские армяне уехали отсюда в Швецию, Голландию, Америку, Канаду, но мы остались здесь. Нужно было работать, и я стала работать дома – вместе с матерью и тремя дочерьми готовлю обеды, кондитерские изделия. Имела много клиентов среди сирийских армян, затем к ним присоединились и местные. Сегодня наняли маленький ресторан, стали работать. Слава Богу, все хорошо!
Когда видим, как мигрирует отсюда народ, становится очень грустно. Когда у нас есть Родина, Армения, почему бы всем не объединиться и не остаться здесь? Мое единственное желание - в этом. Народ здесь всегда недоволен государством, нехваткой работы, низкими зарплатами, тем, что жизнь здесь дорога. Но у каждого человка есть свой путь. Например, я здесь нашла для себя работу, однако другие уезжают отсюда в поисках работы. Я никуда не хочу уезжать. Желающий работать – везде сумеет найти ее для себя. Наша жизнь в Сирии очень похожа на здешнюю. Там мы всегда были вместе, имели армянские клубы, школы, женские союзы, скаутские группы – работали там. Здесь я чувствую дефицит общественной жизни, той активности здесь нет. Ну, я понимаю, что там это делалось для сохранения армянства, а здесь – все мы армяне. И Армения должна процветать. Если здесь каждый будет иметь работу, не думаю, что кто-либо покинет свою родину и уедет за границу. Арцах – также наша земля. Мы не хотим, чтобы кровь наших юношей лилась понапрасну.
В Сирии мы жили очень хорошо, у нас и в мыслях не было, что мы когда-нибудь покинем ее. Там жили 100 тысяч армян, а сейчас только в Алеппо еле наберется 7-8 тысяч армян. Мы ничего не сумели привезти с собой, все оставили там – но и то слава Богу!.. Тысячу раз слава, что здесь сумели обосновать свое дело. Другие сирийские армяне также постепенно обосновываются тут, открывают собственное дело – в основном готовят еду, а молодежь учится. Армянский благотворительный союз, фонд Гюльбенкяна и государство очень помогли нашим студентам, нельзя это отрицать.
Пусть наш народ остается здесь – не мигрирует. Пусть будет работа и, объединившись, мы вместе с другими армянами построим процветающую Армению.
Сона Растгеленян, 36 лет
– В Сирии я была чемпионкой по плаванию. В Ереван приехала в 2006-ом – очень желали жить в Армении вместе с мужем. Конечно, трудно, однако – везде трудно. А здесь хотя бы знаем, что находимся на родине, в безопасности, что дети растут армянами, общаются с армянскими детьми. Лишь одно плохо, что нет работы и многие уезжают. Очень жаль!...
Нанор Растгеленян-Ягйеян, 33 года
– Армения уже стала моей страной. Приспособились, имеем работу, открыли наш семейный ресторанный бизнес. А по специальности я флейтистка – 10 лет преподавала музыку в Алеппо. А сейчас сама в консерватории беру уроки, чтобы восстановить игру и получить диплом.
Армения для нас - наш идеал, считаем большой честью для нас жить в Армении. Мы очень довольны, что приехали сюда и не желаем уезжать. Например, работа моего мужа связана с Германией, однако мы не желаем жить там.
Единственным недостатком здесь является то, что нет работы и потому люди уезжают. А хорошего здесь много – город, культура, воздух, чистота воды, очень вкусные фрукты, овощи.
Надеемся, что все будет хорошо. Пусть все армяне приедут жить на нашу землю, откроют свое дело, чтобы страна развивалась. Деревни надо беречь, развивать. В конце концов – здесь наша страна! Будешь жить за ее пределами, не останешься армянином.