Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը 2016 թվականին
Ամփոփելով 2016 թվականը՝ նշենք, որ այս տարի, նախորդ տարվա համեմատ, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճամաչման գործընթացը պասիվ էր, սակայն ոչ անաարդյունավետ: Այսպես, 2016 թվականի հունիսի Գերմանիայի խորհրդարանը «Հայերի և մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների 1915-1916թթ-ի ցեղասպանության հիշատակի և հիշատակման» անվանումով բանաձև ընդունեց: Բացի այդ, Ֆրանսիան, որը Հայոց Ցեղասպանությունը ընդունել է դարեսկզբին, Սենատի մակարդակով Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունեց, ինչը ևս բավականին մեծ քայլ էր Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ:
Նշենք, որ 2016 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչվել է բացառապես տեղական իշխանությունների մակարդակով: Այս տարի ևս այս հարցում բավականին ակտիվ էին Իսպանիայի և Իտալիայի քաղաքները և նահանգները: Այսպես, 2016-ին Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչել են Իսպանիայի Մալագա, Մարբեյա, Բենալմադենա, Ալիկանտե, Պայպորտա, Մերիդա, Կարկախենտ, Ալակուասն, Էլդան, Պուենտե Խենիլ և Ռոդա դե Անդալուսիա քաղաքները, Իտալիայի Բազիլիկատայի մարզային և Սիցիլիայի նահանգային խորհուրդները, Կանոզա և Չիվիտա Կաստելլանա քաղաքները:
Հարկ է նշել, որ ինչպես և նախորդ տարիներին, այս տարի ևս Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված միջոցառումներ են անցկացվել ամբողջ աշխարհում, այդ թվում նաև Կոպենհագենում, Սիրիայում, Արգենտինայում, Նիդեռլանդներում, Ավստրիայում, Բելգիայում, Հունաստանում, Բելառուսում, Բուլղարիայում, Կանադայում, Չեռնոգորիայում, Չինաստանում, Խորվաթիայում, Ալբանիայում, Ֆրանսիայում, Վրաստանում, Գերմանիայում, Իրանում, Իրաքում, Ղազախստանում, Լիբանանում, Լիտվայում, Մեքսիկայում, Ռուսաստանում, Լեհաստանում, ԱՄԷ-ում, Ռումինիայում, Իսպանիայում, Շվեդիայում, Շվեյցարիայում,  ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում: Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարեր են բացվել  Գերմանիայի Յենա, Ֆրանսիայի Էքս Ան Պրովանս, Կանադայի Սենթ Քեթրինզ, Լեհաստանի Պոլանում քաղաքներում: Բացի այդ՝ Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված գիտաժողով է գումարվել Ավստրիայի Ամշթետեն քաղաքում: Երևանում կայացել է Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության երկրորդ գլոբալ ֆորում:
Այս տարի առաջին անգամ շնորհվել է «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակը Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների: «Ավրորա» անդրանիկ մրցանակը շնորհվել է Բուրունդիի «Խաղաղության տուն» (Maison Shalom) խնամքի տան եւ REMA հիվանդանոցի հիմնադիր Մարգարիտ Բարանկիցեին՝ երկրում բռնկված քաղաքացիական պատերազմի տարիներին որբերին ու փախստականներին խնամելու եւ հազարավոր կյանքերի փրկության գործում ունեցած անգնահատելի ազդեցության համար։
Նշենք, որ բազմաթիվ փորձագետները կարծում են, որ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցից հետո Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացն աստիճանաբար անկում է ապրելու: Սակայն հարկ է նշել, որ այս տարվա համեմատական պասիվությունը առաջին հերթին պայմանավորված էր ապրիլին Արցախի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով  ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգում տեղի ունեցած փոփոխությունով:

The Process of Recognition of the Armenian Genocide in 2016…
Summing up 2016, compared to the last year, process of the international recognition of the Armenian Genocide was passive but not inefficient. In June, 2016, German Bundestag approved a resolution, recognizing the mass killing of Armenians by Ottoman Turks during World War I as Genocide. Besides, as we know France recognized Armenian Genocide in the beginning of century. During this year French Parliament adopted the bill criminalizing the  Armenian Genocide denial through voting on October 14, which is also a pretty big step towards the international recognition  of the Armenian Genocide.
It should be mentioned, that during 2016, Armenian Genocide has been recognized exclusively at the level of local authorities. From this  perspective this year the states and the cities of Spain and Italy were quite active. So, in 2016, Armenian Genocide was officially recognized by Spanish cities Malaga, Marbella, Benalmadena, Alicante, Paiporta, Merida, Carcagente,  Alacuas, Elda, Puente Genill, La Roda de Andalucía  and by the State Councils of  Italian region of Basilicata and Sicilia, as well as  by Canoza and Civita Castellana.
It should be noted, that as during the previous years, this year also all over the world ld Armenian Genocide Commemoration events were held - in Copenhagen, in Siria, in  Argentina, in Netherlands, in Austria, in Belgium, in Greece, in Belarus, in Bulgaria, in Canada, in Chernogoria, in China, in Chorvatia, in Albania, in France, in Georgia, in Germany, in Iran, in Iraq, in Kazakhstan, in Lebanon, in Lithuania, in Latvia, in Mexiko, in Russia, in Poland, in United Arab Emirates, in Romania, in Spain, in Swedia, in Switzerland and in US Congress.
Armenian cross stones, that commemorate Armenian Genocide, have been opened in German Jena, in French Aix-en-Provence, in Canadian Sant Catering and in Polish Polan. Besides, a Conference commemorated to Armenian Genocide was held in Austrian Amshtetten city. In Yerevan "Against the crime of genocide” second Global forum took place.
This year for the first time "Aurora" humanitarian prize ceremony took place. Margaret Barankitsein, who is the founder of “House of Peace” (Maison Shalom) care home and “REMA”  hospital in Burundi, received the "Aurora" first prize on behalf of survivors of the Armenian Genocide, in gratitude for their saviors. During the years of Civil War, she saved thousands of lives and cared for orphans and refugees.
It should also be mentioned that according to many experts, after the  Armenian Genocide 100th anniversary, the Genocide international  recognition process  will gradually fall. Nevetheless, there is a need to stress, that the comparative passivity, first of all, is conditioned by the changes that took place in  foreign political agenda of Armenia as a result of Azerbaijani aggression against the Nagorno-Karabakh Republic in April.