Մեքսիկայի նախկին նախագահը միանում է «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովին
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակը հաստատել է Էռնստո Սեդիլյոյի նշանակումը որպես 2017թ. «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ: Մեքսիկայի նախկին նախագահը Նյու Յորքում միացել է Ընտրող հանձնաժողովի հարգարժան անդամներին՝ խորհրդակցելու մրցանակի 2017թ. հավակնորդների ընտրության շուրջ:
Լինելով Մեքսիկայի նախագահ՝ Սեդիլյոն երկրում իրականացրել է կարևոր ժողովրդավարական և սոցիալական բարեփոխումներ ու մասնակցել է համաշխարհային հանրությանն սպառնացող մի շարք լուրջ մարտահրավերների լուծմանն ուղղված նախաձեռնություններին: Սեդիլյոն Ֆրանկլին Դ. Ռուզվելտի անվան «Խիզախության մրցանակի» դափնեկիր է (Franklin D. Roosevelt Freedom from Fear Award): 2005-2011թթ. նա գլխավորել է «Գլոբալ զարգացման ցանցը»: Ներկայում նա Յեյլի համալսարանի «Գլոբալիզացիայի ուսումնասիրությունների կենտրոնի» տնօրենն է, որի ուշադրության կենտրոնում միջազգային զարգացման ծրագրեր են:
«Ուրախ եմ ողջունելու նախագահ Սեդիլյոյին «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի կազմում: Նա իր մեծ փորձառությամբ անգնահատելի ներդրում կունենա այս ակնառու ժյուրիի կազմում», - ասել է Նյու Յորքի Կարնեգի կորպրացիայի նախագահ, «Ավրորա» մրցանակի համահիմնադիր և Ընտրող հանձնաժողովի անդամ Վարդան Գրեգորյանը: «Նախագահ Սեդիլյոյի հեղինակությունը` որպես սոցիալական և քաղաքական բարեփոխումների առաջադեմ պաշտպան, ինչպես նաև մարդասիրության ոլորտում ճանաչված առաջնորդի համբավը հսկայական ազդեցություն կունենան «Ավրորա» մրցանակի հաջորդ դափնեկրի ընտրության գործում»:
«Ես հպարտ եմ՝ միանալու այս հարգարժան Ընտրող հանձնաժողովին, որի կազմում աշխարհում կարիքավորների խնդիրների համար պայքարող այսպիսի ականավոր պաշտպաններ կան, - ասել է Էռնեստո Սեդիլյոն,- անհամբերությամբ սպասում եմ՝ մեծարելու նրանց, ովքեր վտանգելով իրենց կյանքը, փրկում են այլոց և մարմնավորում են այն լավագույնը, որն այսօր մեզ դարձնում է գլոբալ մարդկային համայնք»:
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են ինը հումանիտար գործիչներ աշխարհի տարբեր ծայրերից: Նրանց բացառիկ նվաճումներն անգնահատելի նպաստ են բերում մարդասիրական ջանքերին, որոնք արժանի են համաշխարհային ճանաչման:
Սեդիլյոն միանում է «Ավրորա» մրցանակի գործող Ընտրող հանձնաժողովին, որի կազմում ընդգրկված են Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ Օսկար Արիասը, Շիրին Էբադին և Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքերի ոլորտում ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Միժազգային ճգնաժամային խմբի պատվավոր նախագահ և Ավստրալիայի նախկին վարչապետ Գարեթ Էվանսը, «Ավրորա» մրցանակի համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանը և օսկարակիր դերասան ու մարդասեր Ջորջ Քլունին:
Էռնեստո Սեդիլյոն այսօր Նյու Յորքում պաշտոնապես ծանոթացել է Ընտրող հանձնաժողովի մյուս անդամներին և մասնակցել է քննարկմանը, որտեղ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովն ուսումնասիրել է եռամսյա առաջադրումների փուլում ներկայացված և նախընտրական փուլն անցած բոլոր թեկնածությունները: Ընտրող հանձնաժողովին նաև ներկայացվել է 2017թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողության և դրան նախորդող միջոցառումների մանրամասները: 2017թ. «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդների անունները կհայտարարվեն ապրիլի 24-ին: Բոլոր հավակնորդները կհրավիրվեն և մեծարման կարժանանան 2017թ. մայիսի 28-ին Երևանում՝ «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողության ժամանակ:

Бывший президент Мексики вошел в Отборочную комиссию премии Aurora Prize
Представители премии Aurora Prize for Awakening Humanity подтвердили, что Эрнесто Седильо вошел в Отборочную комиссию премии Aurora Prize 2017. Бывший президент Мексики присоединился к другим членам комиссии, в которую входят выдающиеся представители гуманитарного движения, на заседании в Нью-Йорке, где обсуждались имена финалистов премии Aurora Prize 2017.
За время пребывания на посту президента Мексики Седильо провел в стране необходимые демократические и социальные реформы, а также принял активное участие в ряде инициатив, целью которых был поиск решения наиболее острых проблем, стоящих перед человечеством. Седильо стал лауреатом награды за бесстрашие, вручаемой Международным институтом Франклина и Элеоноры Рузвельт, и был председателем Глобальной сети развития с 2005 по 2011 год. В настоящий момент Эрнесто Седильо занимает пост директора Центра изучения глобализации Йельского университета, где уделяет все свои усилия обеспечению международного развития.
"Я очень рад, что президент Седильо присоединился к Отборочной комиссии премии Aurora Prize. В нашу комиссию входит множество достойнейших люди, и его неоценимый опыт и идеи обязательно помогут нам принять правильное решение", – заявил Вартан Грегорян, президент Корпорации Карнеги в Нью-Йорке, один из основателей премии Aurora Prize и член ее Отборочной комиссии. – "Президент Седильо широко известен как сторонник прогрессивных социальных и политических реформ, имеющий значительный опыт лидерства в области решения глобальных и гуманитарных проблем. Все это, несомненно, позволит ему внести выдающийся вклад в процесс рассмотрения и отбора кандидатов на получение премии Aurora Prize".
"Для меня большая честь стать частью Отборочной комиссии, в которую входят столь уважаемые защитники обездоленных нашего мира", – сказал Эрнесто Седильо. – "Я буду рад возможности воздать должное современным героям, которые рискуют собой ради спасения других, воплощая в себе лучшие качества нашего глобального человеческого сообщества".
В Отборочную комиссию премии Aurora Prize входят представители международного гуманитарного движения, чьи выдающиеся достижения позволяют им по достоинству оценить начинания, которые заслуживают всеобщего признания.
Коллегами Седильо по Отборочной комиссии станут лауреаты Нобелевской премии мира Оскар Ариас, Ширин Эбади и Лейма Гбови, экс-президент Ирландии Мэри Робинсон, правозащитница Хина Джилани, почетный президент Международной кризисной группы и бывший министр иностранных дел Австралии Гарет Эванс, Вартан Грегорян и лауреат премии "Оскар", актер и филантроп Джордж Клуни.
В Нью-Йорке Седильо был официально представлен другим членам Отборочной комиссии премии Aurora Prize, после чего присоединился к продлившемуся целый день заседанию. В ходе встречи Отборочная комиссия рассмотрела шорт-лист кандидатов на премию, выдвинутых в течение трехмесячного периода номинаций, а также ознакомилась с обновленной концепцией церемонии вручения премии Aurora Prize 2017 и приуроченных к ней мероприятий. Имена финалистов премии Aurora Prize 2017 будут объявлены 24 апреля. Все финалисты будут приглашены на церемонию вручения премии, которая пройдет в столице Армении Ереване 28 мая 2017 года и во время которой будут особо отмечены их достижения.