ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ միջանկյալ զեկույցները Հայաստանի և ԱլԳ երկրների ընտրությունների վերաբերյալ. համադրական վերլուծություն
ՀՀ եվրաինտեգրման առաջընթացը գնահատելու և տարածաշրջանի այլ երկրների հետ ընտրական գործընթացների որակը համեմատելու նպատակով ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում ԱլԳ երկրներից Մոլդովայում և Վրաստանում տեղի ունեցած վերջին երկու համապետական ընտրությունների (Մոլդովայի նախագահական ընտրություններ 1-ին փուլ, 30.10.2016;  Վրաստանի խորհրդարանական ընտրություններ 1-ին փուլ, 08.10.2016) վերաբերյալ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ նախնական եզրակացությունների զեկույցները՝ համեմատական վերլուծության տեսքով:
Նկատենք, որ Նախնական հանգամանքների և եզրակացությունների վերաբերյալ հայտարարությունը հանդիսանում է ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ), ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԱՀԿ ԽՎ), Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) և Եվրոպական խորհրդարանի (ԵԽ) համատեղ աշխատանքի արդյունքը: Գնահատումն իրականացվել է պարզելու համար ընտրությունների համապատասխանությունը ԵԱՀԿ-ի, Եվրոպայի խորհրդի և այլ միջազգային կազմակերպությունների չափանիշներին:
Կարող եք ծանոթանալ նաև ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ զեկույցները Հայաստանի և ԱլԳ երկրների ընտրությունների վերաբերյալ համադրական տեղեկանքին՝ ներբեռնելով համապատասխան աղյուսակն այստեղ:
Ստորև ներկայացնում ենք համեմատական վերլուծությունը:
Ընդհանրական համեմատություն
Թե′ Մոլդովայում, թե′ Վրաստանում և թե′ Հայաստանում անցկացված ընտրությունների վերաբերյալ  տրված նախնական գնահատականներում խոսվում է մարդկանց հիմնարար ազատությունների հարգման մասին, սակայն,  եթե Հայաստանի և Վրաստանի դեպքում խոսվում է հիմնարար ազատությունների   «հիմնականում» հարգված լինելու մասին, Մոլդովայի դեպքում «հիմնականում» բառը բացակայում է: Վրաստանի և Հայաստանի պարագայում ընդգծվում է ընտրությունների լավ կազմակերպված լինելու հանգամաքը, ինչը չի արվում Մոլդովային տրված գնահատականում: Փոխարենը Վրաստանում և Մոլդովայում անցկացված ընտրությունները համարվում են «մրցունակ»՝ արտահայտություն, որը բացակայում է Հայաստանի դեպքում: Որպես ընտրության գործընթացը խաթարող գործոններ՝ Հայաստանի դեպքում խոսվում է ձայների գնման, քաղծառայողների և մասնավոր ձեռնարկությունների աշխատողների վրա գործադրված ճնշումների, ինչպես նաև հանրային վստահության ընդհանուր պակասի մասին: Վրաստանի ընտրությունների վերաբերյալ զեկույցում նշված է ապօրինի քարոզչության և բռնության որոշ միջադեպերի մասին, իսկ Մոլդովայի դեպքում՝ վարչական ռեսուրսների չարաշահման, ԶԼՄ-ների կողմից ընտրական քարոզարշավի ոչ հավասարակշիռ լուսաբանման մասին:
Ստորև փորձենք շարունակել համեմատությունն՝ անդրադառնալով զեկույցներում տեղ գտած առանձին բաժինների համեմատական վերլուծությանը:
Ընտրությունների կազմակերպում
Թե′ Վրաստանի և թե′ Հայաստանի ընտրությունների վերաբերյալ միջանկյալ զեկուցներում նշվում է, որ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը գործել է թափանցիկ: Մոլդովայի դեպքում նշվում է, որ չնայած պետական հաստատություններում առկա անվստահության մթնոլորտին, ԵԱՀԿ / ԺՀՄԻԳ ԸԴԱ զրուցակիցները մեծամասամբ հավաստիացրել են, որ վստահում են ԿԸՀ-ի, ինչպես նաև ավելի ցածր ընտրական մարմինների աշխատանքի անկողմնակալությանը: Ըստ զեկույցի՝ Մոլդովայում ԿՀԸ գործել է բաց, սահմանված իրավական ժամկետներում: Վրաստանի դեպքում, որպես թերացում խոսվում է   Տեղամասային ընտրական հանձնաժողով (ՏԸՀ) անդամների ընտրության իրավական կատեգորիայի անորոշ լինելու մասին, որը սխալ մեկնաբանման տեղիք է տալիս և դառնում մտահոգության պատճառ: Բացի այդ խոսվում է ավելի ցածր մակարդակներում հանձնաժողովի անդամների նշանակման գործընթացում առկա կողմնակալության մասին: Հայաստանի դեպքում նույնպես խոսվում է ՏԸՀ-ում առկա կողմնակալության մասին,  ինչպես նաև  զեկույցը նշվում է, որ ԿԸՀ-ն հետևողական չի եղել բողոքների նկատմամբ:   Մոլդովայի պարագայում թեպետ ասվում է, որ ընտրության տեխնիկական ասպեկտները բոլոր մակարդակներում պրոֆեսիոնալ են իրականացվել, ԿԸՀ որոշ որոշումներ չունեն հստակություն և անտեղի բարդացնում են գործընթացի որոշ ասպեկտներ:
Քարոզարշավ
Մոլդովայի և Վրաստանի վերաբերյալ զեկույցներում քարոզարշավը գնահատվում է որպես մրցակցային, Հայաստանի դեպքում նման բնորոշումը բացակայում է: Հայաստանի պարագայում նշվում է, որ մրցակիցները թեպետ կարողացել են հիմնականում իրականացնել իրենց քարոզարշավն առանց սահմանափակումների, բռնության առանձին միջադեպեր են գրանցվել երկրի որոշ հատվածներում: Բռնության առանձին դեպքերի մասին է խոսվում նաև Վրաստանի դեպքում: Բոլոր երեք երկրների զեկույցներում խոսվում է քարոզարշավի նպատակով  ադմինիստրատիվ ռեսուրսների օգտագործման մասին: Որպես դրական հատկանիշ՝ Հայաստանի դեպքում խոսվում է այն մասին, որ  շատ պաշտոնյաներ քարոզարշավի համար արձակուրդի են մեկնել:  Որպես քարոզարշավի բացասական կողմ Մոլդովայի դեպքում նշվում է թեկնածուների գրանցման անհետևողականության մասին, ինչը բացասական է անդրադարձել մրցակիցների հավասար հնարավորությունների վրա: Վրաստանի պարագայում՝ որպես թերություն խոսվում է երկու առաջատար կուսակցությունների իրար հանդեպ ունեցած հակադիր դիրքորոշման մասին, որն ազդել է ընտրական մթնոլորտի վրա: Հայաստանի դեպքում խոսվում է ձայների գնման, հանրային ծառայողների դեմ իրականացված ճնշումների մասին, ինչը հանգեցրել է  ընտրական գործընթացների հանդեպ հանրության վստահության պակասի:
ԶԼՄ ծածկույթ
Հայաստանի և Վրաստանի ընտրությունների վերաբերյալ զեկույցներում շեշտադրվում է այն հանգամանքը, որ երկրում գործող օրենսդրական դաշտը երաշխավորում է մեդիա ազատությունը: Մոլդովայի պարագայում նշվում է, որ ԶԼՄ-ները խիստ կապված են խոշոր քաղաքական կուսակցությունների հետ, ինչը նվազեցնում է հեռուստատեսությամբ քաղաքական բազմակարծությունը: Վրաստանի դեպքում նույնպես խոսվում է այն մասին, որ ԶԼՄ-ները բևեռացված են, միևնույն ժամանակ նշվում է, որ ընդհանուր առմամբ երկրում մեդիա բազմակարծության մակարդակը բարձրացել է: Հայաստանի դեպքում ընդգծվում է, որ հեռարձակվող մեդիա ընկերությունների ազատությունը սահմանափակվում է խմբագրական միջամտության պատճառով, Վրաստանի և Մոլդովայի զեկույցներում նույնպես խոսվում է հեռարձակվող մեդիա ընկերություններում նկատվող կողմնակալության մասին: Հայաստանի դեպքում ընդգծվում  է, որ չկա որևէ միջամտություն համացանցային ազատությանը և  էլեկտրոնային լրատվականները նպաստել են քաղաքական բազմակարծության աճին լրատվական դաշտում, բացի այդ նշվում է, որ Հ1 մրցակիցներին հավասարաչափ է լուսաբանել: Վրաստանի պարագայում ընդգծվում է, որ դեբատների միջոցով մրցակիցները ստացել են  համընդգրկուն և բազմակարծիք հարթակ իրենց կարծիքները արտահայտելու համար: Մոլդովայի դեպքում նշվում է, որ չի հաջողվել հասնել թեկնածուների քարոզարշավների արդար, հավասարակշռված և անկողմնակալ լուսաբանմանը:
Դիմումներ և բողոքներ
Մոլդովայի և Վրաստանի ընտրությունների վերաբերյալ զեկույցներում նշվում է, որ բողոքները և դիմումները հասցեագրվել են թափանցիկ ճանապարհով:  Ի տարբերություն Մոլդովայի՝ Վրաստանի դեպքում ընդգծվում է, որ ընտրախախտումների դեմ վարչական միջոցներ ձեռնարկելու համար արագացված վերջնաժամկետի բացակայությունը և հետաքննությունների համար ռեսուրսների անբավարարությունը սահմանափակում է գործընթացի արդյունավետությունը: Մոլդովայի դեպքում, որպես խնդիր՝ նշվում է, որ օրենքի ոչ հետևողական մեկնաբանությունը՝ կապված թեկնածուներին գրանցումից դուրս բերելու հետ, նվազեցրել է ընդհանուր վստահությունը ընտրական մարմինների և դատական համակարգի հանդեպ: Հայաստանի դեպքում խոսվում է բողոքների լուծման համակարգի հանդեպ առկա անվստահության մասին, ինչպես նաև դատական համակարգի,  ընտրական մարմինների և օրինապահ ուժերի ոչ անկախ լինելու մասին: Վրաստանի դեպքում բարձրաձայնվում է  այն փաստը, որ շատ շահագրգիռ կողմեր շեշտել են դատական համակարգում բարեփոխումները շարունակելու անհրաժեշտությունը:
Համեմատական հոդվածի երկրորդ բաժնում կանդրադառնանք զեկույցում տեղ գտած հետևյալ մյուս բաժինների համեմատությանը՝ ընտրությունների օր և քվեների հաշվարկ, ընտրական համակարգ և իրավական դաշտ, թեկնածուների և ընտրողների գրանցում:

Промежуточный доклад ОБСЕ/БДИПЧ по выборам в Армении и в странах-членах Восточного Партнерства: сравнительный анализ
С целью оценить евроинтеграционные процессы РА и сравнить качество выборных процессов с другими странами региона вниманию наших читателей представляем сравнительный анализ докладов предварительных заключений по общегосударственным выборам в Молдове и Грузии – стран-членов Восточного Партнерства (1-ый тур президентских выборов в Молдове – 30.10.2016; 1-ый тур парламентских выборов в Грузии – 08.10.2016).
Заметим, что заявление относительно предварительных обстоятельств и заключений является результатом совместной деятельности Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ (ОБСЕ/БДИПЧ), Парламентской Ассамблеи ОБСЕ (ПА ОБСЕ), Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) и Европейского парламента (ЕП). Оценка осуществлена с целью выяснить соответствие выборов критериям ОБСЕ, Совета Европы и других международных организаций.
Можем также ознакомиться со сравнительной справкой ОБСЕ/БДИПЧ о выборах в Армении и странах Восточного Партнерства, ссылка на которую - здесь:
Ниже представляем сравнительный анализ.
Общее сравнение
Как в случае Молдовы, Грузии, так и Армении, в предварительных оценках говорится об уважении основных свобод людей, однако если в случае Армении и Грузии говорится о том, что основные свободы "в основном" уважались, то в случае Молдовы понятие "в основном" отсутствует. В случае Грузии и Армении говорилось о хорошо организованных выборах, чего нет в оценках по Молдове. Вместо этого прошедшие в Грузии и Молдове выборы считаются "конкурентными и состязательными", чего не говорится об Армении. В качестве препятствующих выборам факторов в случае Армении говорится о подкупе голосов, о давлении, оказываемом на госслужащих и работников частных предприятий, о всеобщем дефиците общественного доверия. В докладе по Грузии говорится о незаконной пропаганде и о некоторых инцидентах, связанных с применением насилия, а по Молдове – о злоупотреблении административным ресурсом, о неравномерном освещении предвыборной кампании со стороны СМИ.
Ниже попытаемся продолжить сравнение, обращаясь к сравнительному анализу, имеющему место в докладах.
Организация выборов
В промежуточных докладах как по Грузии, так и по Армении говорится, что Центральная избирательная комиссия (ЦИК) действовала прозрачно. В случае Молдовы отмечается, что, несмотря на существование в госучреждениях атмосферы недоверия, собеседники наблюдателей от ОБСЕ/БДИПЧ в большинстве своем доверяют беспристрастности ЦИК, как и избирательных органов более низкого уровня. Согласно докладу, ЦИК Молдовы действовал открыто, в определенных правовых сроках. В случае Грузии в качестве недостатка говорится о неопределенности правовой категории выборов членов участковых избирательных комиссий (УИК), что дает повод для неправильной интерпретации и становится причиной беспокойства. Кроме того, говорится о пристрастности в процессах назначения членов комиссий на более низких уровнях. В случае Армении также говорится о существующей в УИК пристрастности; доклад также отмечает, что ЦИК не был последователен в отношении жалоб. В случае Молдовы, хотя и говорится, что технические аспекты выборов на всех уровнях осуществлялись профессионально, тем не менее, определенные решения ЦИК не имели ясности и не к месту осложняли некоторые аспекты процесса.
Избирательная кампания
В докладах по Молдове и Грузии избирательная кампания оценивалась как состязательная, в случае Армении такое определение отсутствует. В случае Армении отмечается, что соперники в основном хотя и смогли осуществить избирательную кампанию без ограничений, тем не менее в определенных частях страны были зафиксированы отдельные случаи насилия. Об отдельных случаях насилия говорится и в докладе по Грузии. В докладах всех трех стран говорится об использовании административного ресурса в избирательных кампаниях. В качестве положительного примера в случае Армении говорилось о том, что многие чиновники брали отпуск для участия в избирательной кампании. В качестве отрицательной стороны избирательной кампании в Молдове говорится о непоследовательности регистрации кандидатов, что отрицательным образом сказалось на равных возможностях соперников. В случае Грузии в качестве недостатка говорится о противостоящих друг другу позициях двух лидирующих партий, что повлияло на атмосферу выборов. В случае Армении говорится о покупке голосов, о давлении, оказываемом на государственных служащих, что привело к дефициту доверия со стороны общества к избирательным процессам.
Информационное покрытие
В докладах о выборах в Армении и Грузии акцентируется то обстоятельство, что действующее в стране законодательное поле гарантирует медиа-свободу. В случае Молдовы отмечается, что СМИ жестко связаны с крупными политическими партиями, что уменьшает политический плюрализм на телевидении. В случае Грузии также в общем говорится о том, что СМИ поляризованы; одновременно отмечается, что в целом уровень плюрализма в стране повысился. В случае Армении подчеркивается, что свобода вещающих медиакомпаний ограничивается редакционным вмешательством. В докладах по Грузии и Молдове также говорится о заметной пристрастности вещающих медиа компаний. В случае Армении подчеркивается, что нет никакого вмешательства в сетевую свободу, и электронные информационные порталы способствовали росту политического плюрализма на информационном поле. Кроме того, отмечается, что Общественное телевидение равномерно освещало соперников. В случае Грузии подчеркивается, что посредством дебатов соперники получили комплексную и плюралистическую площадку для выражения своих мнений. В случае Молдовы отмечается, что не удалось достичь справедливого, уравновешенного и беспристрастного освещения избирательных кампаний кандидатов.
Обращения и жалобы
По выборам в Молдове и Грузии в докладах отмечается, что обращения и жалобы адресовались прозрачным путем. В отличие от Молдовы, в случае Грузии подчеркивается, что отсутствие ускоренных крайних сроков для применения административных мер против нарушений на выборах, а также недостаток ресурсов для расследований ограничивали эффективность процесса. В случае Молдовы в качестве проблемы отмечается, что непоследовательная интерпретация закона, связанного с выводом кандидатов из регистрации, уменьшила общее доверие к избирательным органам и судебной системе. В случае Армении говорится о существующем недоверии к системе разрешений жалоб, а также об отсутствии независимости судебной системы, избирательных органов и правоохранительных сил. В случае Грузии озвучивается тот факт, что многие заинтересованные стороны подчеркнули необходимость продолжения реформ в судебной системе.
Во второй части сравнительной статьи мы обратимся к нашедшему место в докладе сравнению следующих частей: день выборов и подсчет голосов, избирательная система и правовое поле, регистрация кандидатов и избирателей.