ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ միջանկյալ զեկույցները Հայաստանի և ԱլԳ երկրների ընտրությունների վերաբերյալ. համադրական վերլուծություն
ՀՀ եվրաինտեգրման առաջընթացը գնահատելու և տարածաշրջանի այլ երկրների հետ ընտրական գործընթացների որակը համեմատելու նպատակով ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում ԱլԳ երկրներից Մոլդովայում և Վրաստանում տեղի ունեցած վերջին երկու համապետական ընտրությունների (Մոլդովայի նախագահական ընտրություններ 1-ին փուլ, 30.10.2016;  Վրաստանի խորհրդարանական ընտրություններ 1-ին փուլ, 08.10.2016) վերաբերյալ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ նախնական եզրակացությունների զեկույցները՝ համեմատական վերլուծության տեսքով:
Նկատենք, որ Նախնական հանգամանքների և եզրակացությունների վերաբերյալ հայտարարությունը հանդիսանում է ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ), ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԱՀԿ ԽՎ), Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) և Եվրոպական խորհրդարանի (ԵԽ) համատեղ աշխատանքի արդյունքը: Գնահատումն իրականացվել է պարզելու համար ընտրությունների համապատասխանությունը ԵԱՀԿ-ի, Եվրոպայի խորհրդի և այլ միջազգային կազմակերպությունների չափանիշներին:
Կարող եք ծանոթանալ նաև ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ զեկույցները Հայաստանի և ԱլԳ երկրների ընտրությունների վերաբերյալ համադրական տեղեկանքին՝ ներբեռնելով համապատասխան աղյուսակն այստեղ:
Ստորև ներկայացնում ենք համեմատական վերլուծությունը:
Ընդհանրական համեմատություն
Թե′ Մոլդովայում, թե′ Վրաստանում և թե′ Հայաստանում անցկացված ընտրությունների վերաբերյալ  տրված նախնական գնահատականներում խոսվում է մարդկանց հիմնարար ազատությունների հարգման մասին, սակայն,  եթե Հայաստանի և Վրաստանի դեպքում խոսվում է հիմնարար ազատությունների   «հիմնականում» հարգված լինելու մասին, Մոլդովայի դեպքում «հիմնականում» բառը բացակայում է: Վրաստանի և Հայաստանի պարագայում ընդգծվում է ընտրությունների լավ կազմակերպված լինելու հանգամաքը, ինչը չի արվում Մոլդովային տրված գնահատականում: Փոխարենը Վրաստանում և Մոլդովայում անցկացված ընտրությունները համարվում են «մրցունակ»՝ արտահայտություն, որը բացակայում է Հայաստանի դեպքում: Որպես ընտրության գործընթացը խաթարող գործոններ՝ Հայաստանի դեպքում խոսվում է ձայների գնման, քաղծառայողների և մասնավոր ձեռնարկությունների աշխատողների վրա գործադրված ճնշումների, ինչպես նաև հանրային վստահության ընդհանուր պակասի մասին: Վրաստանի ընտրությունների վերաբերյալ զեկույցում նշված է ապօրինի քարոզչության և բռնության որոշ միջադեպերի մասին, իսկ Մոլդովայի դեպքում՝ վարչական ռեսուրսների չարաշահման, ԶԼՄ-ների կողմից ընտրական քարոզարշավի ոչ հավասարակշիռ լուսաբանման մասին:
Ստորև փորձենք շարունակել համեմատությունն՝ անդրադառնալով զեկույցներում տեղ գտած առանձին բաժինների համեմատական վերլուծությանը:
Ընտրությունների կազմակերպում
Թե′ Վրաստանի և թե′ Հայաստանի ընտրությունների վերաբերյալ միջանկյալ զեկուցներում նշվում է, որ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը գործել է թափանցիկ: Մոլդովայի դեպքում նշվում է, որ չնայած պետական հաստատություններում առկա անվստահության մթնոլորտին, ԵԱՀԿ / ԺՀՄԻԳ ԸԴԱ զրուցակիցները մեծամասամբ հավաստիացրել են, որ վստահում են ԿԸՀ-ի, ինչպես նաև ավելի ցածր ընտրական մարմինների աշխատանքի անկողմնակալությանը: Ըստ զեկույցի՝ Մոլդովայում ԿՀԸ գործել է բաց, սահմանված իրավական ժամկետներում: Վրաստանի դեպքում, որպես թերացում խոսվում է   Տեղամասային ընտրական հանձնաժողով (ՏԸՀ) անդամների ընտրության իրավական կատեգորիայի անորոշ լինելու մասին, որը սխալ մեկնաբանման տեղիք է տալիս և դառնում մտահոգության պատճառ: Բացի այդ խոսվում է ավելի ցածր մակարդակներում հանձնաժողովի անդամների նշանակման գործընթացում առկա կողմնակալության մասին: Հայաստանի դեպքում նույնպես խոսվում է ՏԸՀ-ում առկա կողմնակալության մասին,  ինչպես նաև  զեկույցը նշվում է, որ ԿԸՀ-ն հետևողական չի եղել բողոքների նկատմամբ:   Մոլդովայի պարագայում թեպետ ասվում է, որ ընտրության տեխնիկական ասպեկտները բոլոր մակարդակներում պրոֆեսիոնալ են իրականացվել, ԿԸՀ որոշ որոշումներ չունեն հստակություն և անտեղի բարդացնում են գործընթացի որոշ ասպեկտներ:
Քարոզարշավ
Մոլդովայի և Վրաստանի վերաբերյալ զեկույցներում քարոզարշավը գնահատվում է որպես մրցակցային, Հայաստանի դեպքում նման բնորոշումը բացակայում է: Հայաստանի պարագայում նշվում է, որ մրցակիցները թեպետ կարողացել են հիմնականում իրականացնել իրենց քարոզարշավն առանց սահմանափակումների, բռնության առանձին միջադեպեր են գրանցվել երկրի որոշ հատվածներում: Բռնության առանձին դեպքերի մասին է խոսվում նաև Վրաստանի դեպքում: Բոլոր երեք երկրների զեկույցներում խոսվում է քարոզարշավի նպատակով  ադմինիստրատիվ ռեսուրսների օգտագործման մասին: Որպես դրական հատկանիշ՝ Հայաստանի դեպքում խոսվում է այն մասին, որ  շատ պաշտոնյաներ քարոզարշավի համար արձակուրդի են մեկնել:  Որպես քարոզարշավի բացասական կողմ Մոլդովայի դեպքում նշվում է թեկնածուների գրանցման անհետևողականության մասին, ինչը բացասական է անդրադարձել մրցակիցների հավասար հնարավորությունների վրա: Վրաստանի պարագայում՝ որպես թերություն խոսվում է երկու առաջատար կուսակցությունների իրար հանդեպ ունեցած հակադիր դիրքորոշման մասին, որն ազդել է ընտրական մթնոլորտի վրա: Հայաստանի դեպքում խոսվում է ձայների գնման, հանրային ծառայողների դեմ իրականացված ճնշումների մասին, ինչը հանգեցրել է  ընտրական գործընթացների հանդեպ հանրության վստահության պակասի:
ԶԼՄ ծածկույթ
Հայաստանի և Վրաստանի ընտրությունների վերաբերյալ զեկույցներում շեշտադրվում է այն հանգամանքը, որ երկրում գործող օրենսդրական դաշտը երաշխավորում է մեդիա ազատությունը: Մոլդովայի պարագայում նշվում է, որ ԶԼՄ-ները խիստ կապված են խոշոր քաղաքական կուսակցությունների հետ, ինչը նվազեցնում է հեռուստատեսությամբ քաղաքական բազմակարծությունը: Վրաստանի դեպքում նույնպես խոսվում է այն մասին, որ ԶԼՄ-ները բևեռացված են, միևնույն ժամանակ նշվում է, որ ընդհանուր առմամբ երկրում մեդիա բազմակարծության մակարդակը բարձրացել է: Հայաստանի դեպքում ընդգծվում է, որ հեռարձակվող մեդիա ընկերությունների ազատությունը սահմանափակվում է խմբագրական միջամտության պատճառով, Վրաստանի և Մոլդովայի զեկույցներում նույնպես խոսվում է հեռարձակվող մեդիա ընկերություններում նկատվող կողմնակալության մասին: Հայաստանի դեպքում ընդգծվում  է, որ չկա որևէ միջամտություն համացանցային ազատությանը և  էլեկտրոնային լրատվականները նպաստել են քաղաքական բազմակարծության աճին լրատվական դաշտում, բացի այդ նշվում է, որ Հ1 մրցակիցներին հավասարաչափ է լուսաբանել: Վրաստանի պարագայում ընդգծվում է, որ դեբատների միջոցով մրցակիցները ստացել են  համընդգրկուն և բազմակարծիք հարթակ իրենց կարծիքները արտահայտելու համար: Մոլդովայի դեպքում նշվում է, որ չի հաջողվել հասնել թեկնածուների քարոզարշավների արդար, հավասարակշռված և անկողմնակալ լուսաբանմանը:
Դիմումներ և բողոքներ
Մոլդովայի և Վրաստանի ընտրությունների վերաբերյալ զեկույցներում նշվում է, որ բողոքները և դիմումները հասցեագրվել են թափանցիկ ճանապարհով:  Ի տարբերություն Մոլդովայի՝ Վրաստանի դեպքում ընդգծվում է, որ ընտրախախտումների դեմ վարչական միջոցներ ձեռնարկելու համար արագացված վերջնաժամկետի բացակայությունը և հետաքննությունների համար ռեսուրսների անբավարարությունը սահմանափակում է գործընթացի արդյունավետությունը: Մոլդովայի դեպքում, որպես խնդիր՝ նշվում է, որ օրենքի ոչ հետևողական մեկնաբանությունը՝ կապված թեկնածուներին գրանցումից դուրս բերելու հետ, նվազեցրել է ընդհանուր վստահությունը ընտրական մարմինների և դատական համակարգի հանդեպ: Հայաստանի դեպքում խոսվում է բողոքների լուծման համակարգի հանդեպ առկա անվստահության մասին, ինչպես նաև դատական համակարգի,  ընտրական մարմինների և օրինապահ ուժերի ոչ անկախ լինելու մասին: Վրաստանի դեպքում բարձրաձայնվում է  այն փաստը, որ շատ շահագրգիռ կողմեր շեշտել են դատական համակարգում բարեփոխումները շարունակելու անհրաժեշտությունը:
Համեմատական հոդվածի երկրորդ բաժնում կանդրադառնանք զեկույցում տեղ գտած հետևյալ մյուս բաժինների համեմատությանը՝ ընտրությունների օր և քվեների հաշվարկ, ընտրական համակարգ և իրավական դաշտ, թեկնածուների և ընտրողների գրանցում:

OSCE/ODIHR Interim Reports on Armenia's and the EaP Countries' General Elections: Comparative Analysis
In order to evaluate the European integration processes of the Republic of Armenia and compare the quality of the election processes with other countries of the region, "Armedia" IAA presents a comparative analysis of the preliminary reports on the general elections in Moldova and Georgia, i.e. the Eastern Partnership countries (1st round of the presidential elections in Moldova was held on 30.10.2016, 1st round of parliamentary elections in Georgia - on 08.10.2016).
It should be noted that the statement on preliminary circumstances and conclusions is the result of joint activities of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR), the OSCE Parliamentary Assembly (OSCPA), the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) and the European Parliament (EP). The evaluation was carried out to find out whether the elections meet the criteria of the OSCE, the Council of Europe and other international organizations.
Below is a comparative analysis.
General comparison
As in case of Moldova, Georgia and Armenia, preliminary assessments refer to respect for the fundamental freedoms of people, but if in case of Armenia and Georgia it is said that the main freedoms were "mostly" respected, in case of Moldova, the notion of "mostly" is absent. In case of Georgia and Armenia, it was said about well-organized elections, which is not mentioned in the assessments for Moldova. Instead, the elections held in Georgia and Moldova are considered as "competitivl", which is not the case for Armenia. In case of Armenia, as obstacles to the election, vote-buying, the pressure on public servants and employees of private companies, and the general lack of public confidence towards elections are mentioned. The report on Georgia refers to illegal propaganda and some incidents related to the use of violence, and in Moldova, the abuse of the administrative resources, as well as unbalanced coverage of the election campaign by the media.
Organization of elections
The interim reports on both Georgia and Armenia state that the Central Election Commission (CEC) acted transparently. In case of Moldova, it is noted that, despite the existence of a climate of mistrust in state institutions, the interlocutors of OSCE/ODIHR mostly trust the impartiality of the CEC, as well as lower-level electoral bodies. According to the report, the CEC of Moldova acted openly, in certain legal terms. In case of Georgia, the lack of clarity refers to the uncertainty of the legal category of electing the members of precinct election commissions (PECs), which gives rise to misinterpretation and causes concerns. In addition, it is said that the bias in the process of appointing members of commissions were at lower levels. In case of Armenia, there is also a reference to the bias in the PEC; the report also notes that the CEC was not consistent with complaints. In case of Moldova, although it is said that the technical aspects of elections were carried out professionally at all levels, nevertheless, certain decisions of the CEC were not clear and did not complicate certain aspects of the process.
Election campaign
In the reports on Moldova and Georgia, the election campaign was judged as controversial, in case of Armenia, such a definition is not available. In case of Armenia, it is noted that the rivals in general, although they were able to carry out the election campaign without restrictions, nevertheless, certain cases of violence were recorded in certain parts of the country. Individual cases of violence are also mentioned in the report on Georgia. The reports of all three countries refer to the use of administrative resources in election campaigns. As a positive example in the case of Armenia, it was said that many officials took leave to participate in the election campaign. As a negative side of the election campaign in Moldova, it is said that the registration of candidates was inconsistent, which had a negative impact on the equal opportunities of rivals. In case of Georgia, the confrontational positions of the two leading parties is mentioned as a drawback, which influenced the atmosphere of the elections. In case of Armenia, there is a talk of vote-buying, of pressure exerted on public servants, which has led to a lack of public confidence in the election processes.
Information coverage
The reports on elections in Armenia and Georgia emphasize the fact that the current legislative field guarantees media freedom. In case of Moldova, it is noted that the media is tightly linked to major political parties, which reduces political pluralism on television. In case of Georgia, it also  says that generally the media is polarized; at the same time it is noted that, on the whole, the level of pluralism in the country has increased. In the case of Armenia, it is emphasized that freedom of broadcasting media companies is limited to editorial interference. The reports on Georgia and Moldova also mention a noticeable partiality of the broadcasting media companies. In case of Armenia, it is stressed that there is no interference in the network freedom, and the Internet has contributed to the growth of political pluralism in the information field. In addition, it is noted that the Public Television evenly covered the opponents. In case of Georgia, it is stressed that, through debates, rivals have received a comprehensive and pluralistic platform for expressing their opinions. In case of Moldova, it is noted that it was not possible to achieve fair, balanced and impartial coverage of candidates' election campaigns.
Appeals and complaint
As for the elections in Moldova and Georgia, reports indicate that appeals and complaints were addressed in a transparent way. Unlike Moldova, in case of Georgia, it is stressed that the absence of accelerated deadlines for the application of administrative measures against violations in elections, as well as the lack of resources for investigations limited the effectiveness of the process. In case of Moldova,  as a problem was mentioned  that the inconsistent interpretation of the law related to the withdrawal of candidates from registration has reduced the general credibility of the electoral bodies and the judiciary. In the case of Armenia, there is a talk of an existing lack of trust in the system of complaint solutions, as well as the lack of independence of the judiciary, electoral and law enforcement bodies. In case of Georgia, it is noted that many stakeholders stressed the need to continue reforms in the judicial system.