«Մեծ եղեռն» թե՞ «Ցեղասպանություն». այս եզրույթներից որևէ մեկի կիրառումն արդյո՞ք ԱՄՆ կողմից Ցեղասպանության ճանաչում չէ
2017 թվականի ապրիլի 24-ին ամբողջ աշխարհում նշվեց Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցը՝ ևս մեկ անգամ շեշտելով, որ Օսմանյան կայսրության ծրագրերը տապալվեցին, և 25-ամյա անկախ Հայաստանը դրա ամենամեծ ապացույցն է: Մենք միշտ ասել ենք, որ Ցեղասպանությունն անվիճելի փաստ է, և  մեր խնդիրն այդ հարցի շուրջ ոչ թե փաստերը ցույց տալն ու մեղավորներին գտնելն է, այլ այն, որ աշխարհը ի վերջո իրերն իրենց անուններով կոչի:
Այս առումով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը շատ կարևոր է մեզ համար: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը և դատապարտումը ԱՄՆ կողմից, որը ուժային կենտրոններից մեկն է, և ունի բավականին լուրջ ազդեցություն աշխարհում, ինչպես նաև Թուրքիայի նկատմամբ, հատուկ նշանակություն  ունի մեզ համար: Դա է պատճառը, որ ամեն տարի ապրիլի 24-ին հայերը սպասում են թե, երբ ԱՄՆ նախագահը կարտասանի «ցեղասպանություն» բառը, որից հետո, շատերի կարծիքով, կհաջորդի Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչումը Միացյալ Նահանգների կողմից:
Այս անգամ էլ այդպես եղավ: Մինչդեռ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չի պատրաստվում փոխել ԱՄՆ քաղաքականությունը Հայոց ցեղասպանության հետ կապված՝ կոչելով 1915 թ.-ի հայերի զանգվածային սպանությունները «Մեծ Եղեռն»: Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցի կապակցությամբ արված հայտարարության մեջ Դոնալդ Թրամփն ասել է. «1915 թ.-ից ի վեր մեկ ու կես միլիոն հայեր արտաքսվել են երկրից, սպանվել կամ մահվան դուռն ուղարկվել Օսմանյան կայսրության գոյության վերջին տարիներին: Ամերիկայում և ողջ աշխարհում հայ համայնքի հետ միասին ես սգում եմ անմեղ մարդկանց մահը և տառապանքը»: Նախագահը նաև հավելել է, որ Միացյալ Նահանգները պետք է հիշեն այդ վայրագությունների մասին, որպեսզի կանխեն դրանց կրկնությունը»:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբաման նույնպես օգտագործում էր «Մեծ եղեռն», սակայն Օբամայի հայտարարությունը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի կապակցությամբ տարբերվում էր բոլոր նախորդներից: Այստեղ նա ողջունել էր Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի, Ռաֆայել Լեմկինի և Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ դեսպան՝ Հենրի Մորգենթաուի ձեռնարկած քայլերը: Բավական է պարզապես նշենք, որ Ռաֆայել Լեմկինն առաջինն էր, ով անվանեց 1915 թվականի իրադարձությունները որպես «ցեղասպանություն», իսկ Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը ողբերգության զոհերի հիշատակին նվիրված հանդիսավոր պատարագի ժամանակ, 1915 թ-ի կոտորածը բացահայտ կոչեց Ցեղասպանություն: Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ դեսպան Մորգենթաուին, ապա նրա ներդրումը 1915 թ.-ի հայկական ջարդերի փաստերի բացահայտման  և Օսմանյան կառավարության կողմից միտումնավոր կազմակերպված վայրագությունների հարցում անգնահատելի են: Սակայն, դա նույնպես չհանգեցրեց Հայոց ցեղասպանության  պաշտոնական ճանաչմանը Միացյալ Նահանգների կողմից:
Եվ այսպես, արժե՞ արդյոք Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կապել «ցեղասպանություն» տերմինի օգտագործման հետ: Արդյո՞ք «Մեծ Եղեռն»-ը չի նշանակում նույն «ցեղասպանությունը»: Արդյո՞ք մենք ճիշտ է, երբ  մեղադրում ենք ԱՄՆ նախագահներին նրանում, որ չեն արտասանում այդ բառը: Հարցեր, որոնք ստիպում են մտորել…
Այս համատեքստում պետք է հիշենք, որ աշխարհը ճանաչում է հրեաների ցեղասպանությունը որպես «հոլոքոստ». մի տերմին, որը վերաբերում է հրեաների ցեղասպանությանը Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմի ժամանակ նացիստական ​​Գերմանիայի կողմից: Նույնը վերաբերում է «Մեծ եղեռն» տերմինին, որը նշանակում է  հայերի ցեղասպանությունը 1915 թ.-ին Օսմանյան թուրքերի կողմից: Եվ եթե Միացյալ Նահանգներն ու այլ երկրներ պաշտոնապես ճանաչեն «Մեծ եղեռն»-ը, դա, ըստ էության, չի փոխի կատարվածի էությունը, և կնշանակի Հայոց ցեղասպանության դե ֆակտո ճանաչում:
Հատկանշական է, որ ԱՄՆ նախկին նախագահներից Դոնալդ Ռեյգանն իր ելույթներից մեկում օգտագործել է «Ցեղասպանություն» բառը` կապված 1915 թվականի իրադարձությունների հետ, բայց դա բնավ չնշանակեց, որ Միացյալ Նահանգները պաշտոնապես ճանաչեցին Հայոց ցեղասպանությունը:
Այնպես որ, չնայած այն հանգամանքին, որ շատ ամերիկյան նահանգներ արդեն ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, և ԱՄՆ նախկին նախագահ Ռեյգանն արտասանել է բուն «ցեղասպանություն» բառը, և այն, որ նախկին և ներկայիս նախագահները  խոստովանել են, որ մեկ ու կես միլիոն հայեր են սպանվել 1915-ին, որ այդ վայրագությունները պետք է հիշատակվեն, որպեսզի չկրկնվեն, և որ ԱՄՆ նախագահները կոչել են այդ դաժանությունները «Մեծ եղեռն», միևնույն է, ակնհայտ է, որ Միացյալ Նահանգները, որպես երկիր դեռ պատրաստ չի զոհել իր սեփական շահերը, և պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Ճանաչումը, ինչը կնշանակեր հաղթանակ Միացյալ Նահանգների կողմից արդարությունը ճանաչելու հարցում, ըստ էության,  զուգահեռաբար կնշանակեր հարաբերությունների վատթարացում  Թուրքիայի հետ և տարածաշրջանում գործընկերոջ կորուստ: Իսկ ԱՄՆ-ն կարծես թե ​​այժմ պատրաստ չէ այդպիսի քայլի ...

"Мец Егерн" или "Геноцид": какой термин в устах США будет означать официальное признание?
24 апреля 2017 года армяне всего мира отметили 102-ую годовщину Геноцида армян, в очередной раз заявив, что планы Османской Турции провалились, и 25-летняя независимая Армения - самое большое доказательство этого. Мы всегда заявляли, что Геноцид - неоспоримый факт, и наша цель в вопросе Геноцида армян – это не показывать факты, не пытаться найти виновных, а чтобы мир наконец назвал вещи своими именами.
В этом плане международное признание Геноцида армян имеет для нас огромное значение. Признание и осуждение Геноцида армян со стороны Америки, которая является одним из силовых центров и имеет довольно серьезное влияние в мире, а также на Турцию, имеет для нас особое значение. Именно поэтому каждый год в преддверии 24 апреля армяне в ожидании: когда президент США произнесет слово "геноцид", после чего, по мнению многих, последует официальное признание Геноцида армян со стороны США.
На этот раз было также. Однако президент США Дональд Трамп, не намереваясь менять политику США в отношении Геноцида армян, назвал массовые убийства армян в 1915 году словами "Мец Егерн". В заявлении по случаю 102-ой годовщины Геноцида армян Дональд Трамп сказал: "Начиная с 1915 года, полтора миллиона армян были депортированы, убиты или отправлены на смерть в последние годы существования Османской империи. Вместе с армянской общиной Америки и всего мира я оплакиваю гибель ни в чем неповинных людей и страдания, которые испытали так много людей", -  добавив, что США должны помнить о зверствах, чтобы не допустить их повторения.
Напомним, что бывший президент США Барак Обама также использовал термин "Мец Егерн" ("большая катастрофа" - ред.) Однако заявление Обамы по случаю 100-летия Геноцида отличалось от всех предыдущих. Здесь он приветствовал шаги со стороны Папы Римского Франциска, Рафаэла Лемкина и посла США в Османской империи Генри Моргентау. Достаточно просто заметить, что Рафаэл Лемкин был первым, который назвал события 1915 года "геноцидом", а Папа Римский Франциск во время торжественной литургии, посвященной жертвам трагедии, резню 1915 года открыто назвал Геноцидом. Что касается посла США Моргентау, то его вклад в вопросе раскрытия фактов армянской резни 1915 г., ее жестокостей и намеренной организации со стороны османского правительства неоценимы. Тем не менее, это также не привело к официальному признанию Геноцида армян со стороны США.
Так следует ли связывать признание Геноцида армян с употреблением термина "геноцид"? Не означает ли "Мец Егерн" тот же термин "геноцид"? Правильно ли мы поступаем, когда обвиняем президентов США в том, что они не произносят именно это слово? Вопросы, которые заставляют задуматься...
В этом контексте мы должны помнить, что мир признает геноцид евреев как "холокост" - термин, который относится к геноциду евреев во время Второй мировой войны со стороны нацистской Германии. То же самое относится и к термину "Мец Егерн" - что означает геноцид армян в 1915 году, совершенный турками-османами. И если США и другие страны будут официально признавать "Мец Егерн", то это, фактически, не изменит суть - и будет означать фактическое признание Геноцида армян.
Напомним при этом, что Дональд Рейган в одном из своих выступлений использовал слово "геноцид" по отношению к событиям 1915 года, но это не означало, что США официально признали Геноцид армян.
Итак, несмотря на то, что многие американские штаты признали Геноцид армян, а экс-президент США Рейган произнес слово "геноцид", а также что бывшие и нынешний президенты США признают, что в 1915 году были убиты полтора миллиона армян, что эти зверства должны поминаться, дабы не повториться, и что президенты США назвали эти зверства "Мец Егерн", все же очевидно, что США как страна пока не готова пожертвовать своими интересами и официально признать Геноцид армян. Признание, которое означало бы победу попыток США восстановить справедливость, фактически также будет означать ухудшение отношений с Турцией и потерю партнера в регионе. Не думается, что Америка сегодня готова на такой шаг...