«Մեծ եղեռն» թե՞ «Ցեղասպանություն». այս եզրույթներից որևէ մեկի կիրառումն արդյո՞ք ԱՄՆ կողմից Ցեղասպանության ճանաչում չէ
2017 թվականի ապրիլի 24-ին ամբողջ աշխարհում նշվեց Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցը՝ ևս մեկ անգամ շեշտելով, որ Օսմանյան կայսրության ծրագրերը տապալվեցին, և 25-ամյա անկախ Հայաստանը դրա ամենամեծ ապացույցն է: Մենք միշտ ասել ենք, որ Ցեղասպանությունն անվիճելի փաստ է, և  մեր խնդիրն այդ հարցի շուրջ ոչ թե փաստերը ցույց տալն ու մեղավորներին գտնելն է, այլ այն, որ աշխարհը ի վերջո իրերն իրենց անուններով կոչի:
Այս առումով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը շատ կարևոր է մեզ համար: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը և դատապարտումը ԱՄՆ կողմից, որը ուժային կենտրոններից մեկն է, և ունի բավականին լուրջ ազդեցություն աշխարհում, ինչպես նաև Թուրքիայի նկատմամբ, հատուկ նշանակություն  ունի մեզ համար: Դա է պատճառը, որ ամեն տարի ապրիլի 24-ին հայերը սպասում են թե, երբ ԱՄՆ նախագահը կարտասանի «ցեղասպանություն» բառը, որից հետո, շատերի կարծիքով, կհաջորդի Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչումը Միացյալ Նահանգների կողմից:
Այս անգամ էլ այդպես եղավ: Մինչդեռ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չի պատրաստվում փոխել ԱՄՆ քաղաքականությունը Հայոց ցեղասպանության հետ կապված՝ կոչելով 1915 թ.-ի հայերի զանգվածային սպանությունները «Մեծ Եղեռն»: Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցի կապակցությամբ արված հայտարարության մեջ Դոնալդ Թրամփն ասել է. «1915 թ.-ից ի վեր մեկ ու կես միլիոն հայեր արտաքսվել են երկրից, սպանվել կամ մահվան դուռն ուղարկվել Օսմանյան կայսրության գոյության վերջին տարիներին: Ամերիկայում և ողջ աշխարհում հայ համայնքի հետ միասին ես սգում եմ անմեղ մարդկանց մահը և տառապանքը»: Նախագահը նաև հավելել է, որ Միացյալ Նահանգները պետք է հիշեն այդ վայրագությունների մասին, որպեսզի կանխեն դրանց կրկնությունը»:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբաման նույնպես օգտագործում էր «Մեծ եղեռն», սակայն Օբամայի հայտարարությունը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի կապակցությամբ տարբերվում էր բոլոր նախորդներից: Այստեղ նա ողջունել էր Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի, Ռաֆայել Լեմկինի և Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ դեսպան՝ Հենրի Մորգենթաուի ձեռնարկած քայլերը: Բավական է պարզապես նշենք, որ Ռաֆայել Լեմկինն առաջինն էր, ով անվանեց 1915 թվականի իրադարձությունները որպես «ցեղասպանություն», իսկ Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը ողբերգության զոհերի հիշատակին նվիրված հանդիսավոր պատարագի ժամանակ, 1915 թ-ի կոտորածը բացահայտ կոչեց Ցեղասպանություն: Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ դեսպան Մորգենթաուին, ապա նրա ներդրումը 1915 թ.-ի հայկական ջարդերի փաստերի բացահայտման  և Օսմանյան կառավարության կողմից միտումնավոր կազմակերպված վայրագությունների հարցում անգնահատելի են: Սակայն, դա նույնպես չհանգեցրեց Հայոց ցեղասպանության  պաշտոնական ճանաչմանը Միացյալ Նահանգների կողմից:
Եվ այսպես, արժե՞ արդյոք Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կապել «ցեղասպանություն» տերմինի օգտագործման հետ: Արդյո՞ք «Մեծ Եղեռն»-ը չի նշանակում նույն «ցեղասպանությունը»: Արդյո՞ք մենք ճիշտ է, երբ  մեղադրում ենք ԱՄՆ նախագահներին նրանում, որ չեն արտասանում այդ բառը: Հարցեր, որոնք ստիպում են մտորել…
Այս համատեքստում պետք է հիշենք, որ աշխարհը ճանաչում է հրեաների ցեղասպանությունը որպես «հոլոքոստ». մի տերմին, որը վերաբերում է հրեաների ցեղասպանությանը Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմի ժամանակ նացիստական ​​Գերմանիայի կողմից: Նույնը վերաբերում է «Մեծ եղեռն» տերմինին, որը նշանակում է  հայերի ցեղասպանությունը 1915 թ.-ին Օսմանյան թուրքերի կողմից: Եվ եթե Միացյալ Նահանգներն ու այլ երկրներ պաշտոնապես ճանաչեն «Մեծ եղեռն»-ը, դա, ըստ էության, չի փոխի կատարվածի էությունը, և կնշանակի Հայոց ցեղասպանության դե ֆակտո ճանաչում:
Հատկանշական է, որ ԱՄՆ նախկին նախագահներից Դոնալդ Ռեյգանն իր ելույթներից մեկում օգտագործել է «Ցեղասպանություն» բառը` կապված 1915 թվականի իրադարձությունների հետ, բայց դա բնավ չնշանակեց, որ Միացյալ Նահանգները պաշտոնապես ճանաչեցին Հայոց ցեղասպանությունը:
Այնպես որ, չնայած այն հանգամանքին, որ շատ ամերիկյան նահանգներ արդեն ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, և ԱՄՆ նախկին նախագահ Ռեյգանն արտասանել է բուն «ցեղասպանություն» բառը, և այն, որ նախկին և ներկայիս նախագահները  խոստովանել են, որ մեկ ու կես միլիոն հայեր են սպանվել 1915-ին, որ այդ վայրագությունները պետք է հիշատակվեն, որպեսզի չկրկնվեն, և որ ԱՄՆ նախագահները կոչել են այդ դաժանությունները «Մեծ եղեռն», միևնույն է, ակնհայտ է, որ Միացյալ Նահանգները, որպես երկիր դեռ պատրաստ չի զոհել իր սեփական շահերը, և պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Ճանաչումը, ինչը կնշանակեր հաղթանակ Միացյալ Նահանգների կողմից արդարությունը ճանաչելու հարցում, ըստ էության,  զուգահեռաբար կնշանակեր հարաբերությունների վատթարացում  Թուրքիայի հետ և տարածաշրջանում գործընկերոջ կորուստ: Իսկ ԱՄՆ-ն կարծես թե ​​այժմ պատրաստ չէ այդպիսի քայլի ...

"Meds Yehgern" or "Genocide": Will the Usage of Either of the Terms by the US Mean Official Recognition?
On April 24, 2017 Armenians all over the world and not only, commemorated the 102nd anniversary of the Armenian Genocide, once again voicing that the plans of the Ottoman Turkey failed and the 25-year-old independent Armenia is the greatest proof of it. We have always stated that Genocide is an undeniable fact, our aim on Armenian Genocide issue is not proving the fact, not trying to find those guilty, but calling things by their names.
In this regard international recognition of the Armenian Genocide has a great importance for us. Recognition and the condemnation of the Armenian Genocide by the US, which is one of the power centers and has quite a serious influence in the world, on Turkey as well, has a special role for us. That is why every year on the eve of April 24 all Armenians start waiting for the US President to say the word "Genocide", which, according to many, will be followed by official recognition of the Armenian Genocide by the US.
This time it was also the case. However, the US President Donald Trump, not intending to change the US policy in regard with the Armenian Genocide, called the massacres of the Armenians in 1915 "Meds Yeghern". In his statement Trump said: "Today, we remember and honor the memory of those who suffered during the Meds Yeghern, one of the worst mass atrocities of the 20th century. Beginning in 1915, one and a half million Armenians were deported, massacred, or marched to their deaths in the final years of the Ottoman Empire. I join the Armenian community in America and around the world in mourning the loss of innocent lives and the suffering endured by so many," Trump said adding that these atrocities should be remembered to prevent them from occurring again.
It should be reminded that the former US President Barack Obama was also using the term "the Meds Yeghern". However, his statement made on the 100th anniversary of the Armenian Genocide, differed from the others. In 2015 statement the US President made a reference and welcomed the acts of such people as Pope Francis, Raphael Lemkin and the US Ambassador Henry Morgenthau in Ottoman Turkey. The former two openly called the 1915 Armenian massacres Genocide, while Ambassador Morgenthau was the most vociferous US diplomat and the information revealed by him helped to prove the cruel and government-organized nature of the Armenian Genocide. Nevertheless, this also did not lead to the official recognition of the Armenian Genocide by the US.
So should we link the recognition of the Armenian Genocide will the usage of the term "Genocide"? Doesn’t Meds Yeghern mean Genocide? Are we doing it right, when we differentiate these two words? Questions, that make think...
In this context we should remember that the world recognizes the genocide of Jews as "Holocaust", a term that refers particularly to the genocide of Jews during World War II by Nazi Germany. The same is with the term "the Meds Yeghern", which means genocide of Armenians in 1915 by Ottoman Turks. And if the US and other states officially recognize "the Meds Yeghern", this, in fact, will not change the nature - this will again mean official recognition of the Armenian Genocide.
In this regard it should be reminded that Donald Reagan, in one of his speeches used the word "Genocide", but this did not mean that the US officially recognized the Armenian Genocide.
Thus, despite the fact that many US states have recognized the Armenian Genocide, that Reagan uttered "Genocide", that both the former and the current US Presidents admit that in 1915 one and a half million Armenians were massacred, that these atrocities should be remembered to prevent them from occurring again, that they called these atrocities "the Meds Yeghern", it is clear that the United Stated as a country is not ready to put aside its interests and officially recognize the Armenian Genocide. Recognition, which will signal the victory of attempts of the US to restore justice, but will also mean deterioration of relations with Turkey and losing its partner in the region. It does not seem that the US is ready to such a step...