ՀՀ-ն ողջունում է Չեխիայի խորհրդարանի պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևի ընդունումը. ԱԳ նախարար
Հայաստանը ողջունում է Չեխիայի խորհրդարանի պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության և մարդկության դեմ գործած այլ հանցագործությունները ճանաչող և դատապարտող բանաձևի ընդունումը։
Ինչպես փոխանցում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը, այս մասին ասվում է Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի՝ Չեխիայի պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ հայտարարության մեջ։
«Չեխիայի պատգամավորների պալատի բանաձևը՝ երկրի նախագահ Միլոշ Զեմանի՝ Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարությունների հետ միասին, հանդիսանում են Չեխիայի Հանրապետության արժեքավոր ներդրումը ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման վեհ գործում»,-ասել է Հայաստանի արտգործնախարարը

Armenia Welcomes the Recognition of the Armenia Genocide by the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, Edward Nalbandian, issued a statement on the resolution by the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic on recognizing and condemning the Armenian Genocide
"Armenia welcomes the adoption of the resolution by the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic on recognizing and condemning the Armenian Genocide and other crimes against humanity.
The resolution adopted by the Chamber of Deputies together with the statements by President Miloš Zeman condemning the Armenian Genocide are the Czech Republic’s valuable contribution to the noble cause of prevention of genocides and crimes against humanity."