Ինքնաթիռներում նոթբուքի մեջ ռումբի տեղադրումը միայն ժամանակի հարց է. ՄԱԿ
Ծայրահեղականների կողմից ինքնաթիռներում նոթբուքերի և պլանշետների մեջ թաքցրած պայթուցիկ սարքերի կիրառումը փաստացիորեն անխուսափելի է և միայն ժամանակի հարց է: Ինչպես հաղորդում է Корреспондент-ը, նման կարծիք են հայտնել ՄԱԿ-ի հակաահաբեկչական կոմիտեում:
«Հարցը պետք է դնել ոչ թե նման բան տեղի կունենա՞, այլ՝ ե՞րբ տեղի կունենա»,-հայտարարել է ՄԱԿ-ի հակաահաբեկչական կոմիտեի գործադիր տնօրեն Ժան-Պոլ Լաբորդը:
Նրա կարծիքով՝ եվրոպական ավիաչվերթներում պայթյունների կազմակերպման սպառնալիքը շատ բարձր է, քանի որ եվրոպական երկրների համար մեծ վտանգ են ներկայցնում Սիրիայից, Իրաքից Եվրոպա վերադարձող ԻՊ գրոհայինները:

ООН: Бомба в ноутбуке на борту самолета – лишь вопрос времени
Использование экстремистами в самолетах взрывных устройств, замаскированных в ноутбуках и планшетах, фактически неизбежно и это лишь вопрос времени. Как, передает Корреспондент, так считают в антитеррористическом комитете Организации объединенных наций.
"Вопрос надо ставить - не случится ли это, а когда это случится", - заявил исполнительный директор антитеррористического комитета ООН Жан-Поль Лаборд.
По мнению Лаборда, угроза организации взрывов на европейских авиарейсах весьма серьезна. Он пояснил, что большую опасность для европейских стран представляют боевики экстремистской группировки "Исламское государство", возвращающиеся в Европу из Сирии и Ирака.