ՄԱԿ-ը հաշվել է ԻՊ-ի գրոհայինների մոտավոր թիվը
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը հրապարակել է գլխավոր քարտուղարի զեկույցը՝ «Իսլամական պետության» կողմից խաղաղության ու անվտանգության սպառնալիքի մասին: Զեկույցում նշվում է նաև Իրաքում և Սիրիայում խմբավորման գրոհայինների թիվը։
Այսպես, համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով՝ ահաբեկիչների շարքերում կռվում են 12-20 հազար գրոհայիններ, նրանց թիվը զգալիորեն պակասել է վերջին 16 ամիսներին։ Դանդաղել է նաև օտարերկրացի գրոհայինների հոսքը։ Ավտանգության խորհրդում կարծում են, որ այժմ միջազգային անվտանգության հիմնական սպառնալիքը սեփական երկրներ գրոհայինների վերադարձն և հակամարտության գոտուց այլ տարածաշրջաններ նրանց տեղաշարժն է։

ООН подсчитала примерную численность боевиков ИГ
Совет безопасности ООН опубликовал доклад Генерального секретаря об угрозе миру и безопасности со стороны "Исламского государства". Среди прочего была отмечена численность ее боевиков в Ираке и Сирии, отмечает lenta.ru.
По информации всемирной организации, в рядах террористов воюют от 12 до 20 тысяч боевиков, их число значительно сократилось за последние 16 месяцев. Также замедлился приток иностранных боевиков. В совбезе предполагают, что теперь основная угроза международной безопасности состоит в возвращении боевиков в свои страны и их перемещении из зоны конфликта в другие регионы.