ԱՄՆ-ն ակտիվացնում է իր արտաքին քաղաքականությունը
Վերջին շրջանում ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակարգը սկել է վարել ակտիվ արտաքին քաղաքականություն միանգամից մի քանի ուղղություններով:
Ուշագրավ է, որ միայն ընթացիկ՝ հուլիս ամսվա ընթացքում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հանդիպում է ունցել շուրջ երկու տասնյակ երկրների առաջնորդների հետ: Սա այն դեպքում, երբ պաշտոնավարման սկզբնական շրջանում Թրամփի վարչակարգը երկար ժամանակ չէր նախաձեռնում օտարերկյա այցեր, փոխարենը կարևորելով ԱՄՆ ներքաղաքական խնդիրներին լուծումներ տալը:
Հուլիսի 5-ից 6-ը Լեհաստան այցի ընթացքում ԱՄՆ նախագահն այսպես կոչված «Երեք ծովերի նախաձեռնություն»  ձևաչափում հանդիպում ունեցավ Լեհաստանի, Չեխիայի, Սլովակիայի, Հունգարիայի, Ավստրիայի, Սլովենիայի, Խորվաթիայի, Ռումինիայի և Բուլղարիայի առաջնորդների հետ, որի ընթացքում քննարկվող հիմնական թեման ԱՄՆ հետ այդ երկրների էներգետիկ համագործակցությունն էր: Ինչպես ինքը Թրամփը հադիպմանը հումորով  նկատեց, այդ տարածաշրջանի երկների հետ համագործակցությունն առավել կարևոր է նրա համար, քանի որ իր կինը Սլովենիայից և սիրում է այդ երկիրը:
Արդեն Համբուրգում, G20-ի շրջանակներում Դոնալդ Թրամփը երկկողմ հանդիպումներ ունեցավ Մեքսիկայի նախագահի, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի (հետաքրքրական է վերջինիս հետ հանդիպումից առաջ Թրամփի հետևյալ նկատառումը. «Չկան երկրներ, որոնք ավելի մոտ կլինեն, քան մեր երկրները»), ՌԴ Նախագահի (հանդիպում, որը տևեց նախատեսված կես ժամի փոխարեն երկու ժամ և որը ԱՄՆ նախագահը «հիանալի հանդիպում» անվանեց), Գերմանիայի կանցել Անգելա Մերկելի (Թրամփն ու Մերկելը G20 հանդիպումից առաջ դռնփակ զրույց ունեցան), Ինդոնեզիայի նախագահի, Սինգապուրի, Ճապոնիայի  վարչապետների, Չինաստանի նախագահի հետ: Հետաքրքրական է նկատել, որ բոլոր երկրների հետ առկա օրակարգային խնդիրներից զատ, առանձնակի ուշադրություն է հատկացվել երկկողմ տնտեսական համագործակցությանը: Այս ամիս Բաստիլի գրավման օրվա առթիվ տեղի ունեցավ նաև ԱՄՆ նախագաhի այցը Փարիզ: Այնտեղ երկու երկրների նախագահները կարևորեցին համագործակցությունն ահաբեկչության դեմ պայքարի շրջանակներում և այլ օրակարգային թեմաներ, ինչպես նաև տնտեսական համագործակցության շուրջ հարցեր:
Հատկանշական է նկատել, որ, ԱՄՆ նախագահի հանդիպումներին զուգահեռ, այս ընթացքում տեղի ունեցավ նաև ԱՄՆ պետքարտուղարի այցը մի շարք երկրներ, ինչպես օրինակ, Թուրքիա, Ուկրաինա, Արաբական երկրներ (Քուվեյթ, Սաուդյան Արաբիա և Կատար): Նպատակն էր Արաբական երկրներում լուծել Կատարի շուրջ ստեղծված ճգնաժամը, իսկ մյուս երկրներում անդրադառնալ ուկրաինական ճգնաժամի լուծմանը և ահաբեկչության դեմ պայքարին: Ուկրաինա այցի շրջանակներում ԱՄՆ պետքարտուղարը կարևորեց ԱՄՆ կողմից ուկրաինական ճգնաժամի հարցերով հատուկ ներկայացուցչի նշանակումը, ով կփորձի նպաստել հարցի շուրջ արագ առաջընթաց գրանցելուն: Թուրքիա այցի շրջանակներում ԱՄՆ պետքարտուղարը խոսեց երկու երկրների միջև վստահության նախկին մակարդակը վերականգնելու անհրաժեշտության մասին: Ինչ վերաբերում է արաբական երկրներ Թիլլերսոնի այցին, ապա թեպետ այցի ընթացքում չհաջողվեց ճգնաժամի լուծման շուրջ հասնել տեսանելի արդյունքների, այցը նշանավորվեց ԱՄՆ-ի և Կատարի միջև ահաբեկչության դեմ պայքարի շրջանակներում քայլներն ակիտվացնելու շուրջ համաձայնագրի ստորագրմամբ, որը սակայն բավարար չեղավ արաբական մյուս երկների համար՝ մեղմելու Կատարի դեմ պատժամիջոցները:
ԱՄՆ վարչակարգի կողմից միաժամանակ մի քանի ուղղություններով նման ակտիվ քաղաքականթյան իրականացումը թերևս նախևառաջ պետք է պայմանավորել ԱՄՆ նոր վարչակարգի կարճաժամկետ կտրվածքում հաջողության պատմություններ ունենալու հստակ ցանկությամբ: Իսկ այս ցանկության հիմքում ընկած է ԱՄՆ նախագահի կողմից դեռևս նախընտրական շրջանում բարձրաձայնվող թեզն այն մասին, որ պետք է վերականգնել «ԱՄՆ խարխլված միջազգային հեղինակությունը»:  Բացի այդ, ԱՄՆ-ի ներսում Թրամփի դեմ ուղղված քայլերի և իր արտերկյա գործընկերների՝  նրա հանդեպ հաճախ դրսևորվող «ոչ բարեհամբույր» վերաբերմունքի ֆոնին, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նպատակ է հետապնդում նաև բարձրացնելու իր վարկանիշն ինչպես ԱՄՆ ներսում, այնպես էլ դրսում: ԱՄՆ ներկայիս վարչակարգի նման նկրտումների համատեքստում, հետագայում ևս ականատես կլինենք ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության շարունակական ակտիվությանն, ինչը կարող է ընդլայնվել՝ ընդգրկելով նոր ուղղություններ՝ այդ թվում նաև ակտիվություն մեր տարածաշրջանում:

США активизируют свою внешнюю политику
В последнее время администрация новоизбранного президента США Дональда Трампа начала вести активную политику сразу по нескольким направлениям.
Интересно, что только за текущий месяц июль президент США Дональд Трамп имел встречи с лидерами около двух десятка стран. И это в том случае, когда в начальный период президенства администрация Трампа долгое время не инициировала зарубежные поездки, предпочитая давать решения внутриполитическим проблемам.
С 5-го по 6-е июля, во время визита в Польшу, президент США в т.н. формате "Инициатива трех морей" имел встречи с лидерами Польши, Чехии, Словакии, Венгрии, Австрии, Словении, хорватии, Румынии и Болгарии, во время которых основной обсуждаемой темой было энергетическое сотрудничество названных стран с США. Как во время встречи с юмором отметил Трамп, сотрудничество со странами этого региона более всего важно для него, поскольку его жена - уроженка Словении, и она любит эту страну.
Уже в Гамбурге, в рамках G20, Дональд Трамп имел двусторонние встречи с президентом Мексики, премьером Великобритании (интересно, что перед этой встречей Трам сделал следующее замечание: "Нет стран, которые были бы более близки друг к другу, чем наши"), президентом России (встреча вместо намеченных тридцати минут продолжалась два часа, а президент США назвал ее "великолепной"), с канцлером Германии Ангелой Меркель (Трамп и Меркель перед саммитом G20 имели беседу за закрытыми дверями), с президентом Индонезии, с премьер-министрами Сингапура, Индонезии, председателем КНР. Знаменательно, что кроме вопросов, внесенных в повестку отношений со странами, особое внимание было уделено двусторонним экономическим отношениям. В этом месяце, в честь дня взятия Бастилии, имел место визит президента США в Париж. Там президенты двух стран подчеркнули важность сотрудничества в рамках борьбы с терроризмом и обсудили другие вопросы повестки встречи, как и вопросы, касающиеся экономического сотрудничества.
Стоит отметить, что параллельно встречам президента США в течение этого времени состоялся также визит госсекретаря США в ряд стран, например, в Турцию, Украину, арабские страны – Кувейт, Саудовскую Аравию и Катар. Цель - решить в арабских странах создавшийся вокруг Катара кризис, а в других странах – обратиться к решению украинского кризиса и борьбы с терроризмом. В рамках визита в Украину госсекретарь США подчеркнул важность назначения особого представителя по вопросам украинского кризиса, который попытается способствовать фиксации прогресса вокруг вопроса. В рамках визита в Турцию госсекретарь США говорил о необходимости восстановления уровня доверия между двумя странами. Что касается визита Тиллерсона в арабские страны – то, хотя и не удалось во время визита достичь видимых результатов вокруг разрешения кризиса, визит ознаменовался подписанием соглашения между США и Катаром по активизации шагов в рамках борьбы с терроризмом, который тем не менее не был настолько удовлетворительным для других арабских стран, чтобы смягчить санкции против Катара.
Осуществление подобной активной, сразу по нескольким направлениям политики со стороны администрации США, возможно, прежде всего необходимо обуславливать четким желанием новой администрации иметь истории успеха в краткосрочном плане. А в основе подобного желания лежит озвученный со стороны президента США еще в предвыборный период тезис о том, что необходимо восстановить "нарушенный международный авторитет США". Кроме того, на фоне шагов, направленных против Трампа внутри США, а также на фоне часто встречающегося "недружелюбного" отношения со стороны его зарубежных партнеров, президент США Дональд Трамп преследует цель поднять собственный рейтинг - как внутри страны, так и за ее пределами. В контексте подобных стремлений нынешней администрации США мы и в будущем также станем свидетелями непрерывной активности внешней политики США, которая может расшириться, вбирая в себя новые направления, в том числе и активность в нашем регионе.