Իրաքյան Քրդստանը կհայտարարի՞ անկախության մասին
Իրաքյան Քրդստանում անկախության հանրաքվեի մասնակիցների ավելի քան 93 տոկոսն աջակցել է տարածաշրջանի անկախացմանը, դեմ է քվեարկել ընտրողների միայն 6.71 տոկոսը: Սա միայն նախնական տվյալներ են, իսկ վերջնական արդյունքը կհայտարարվի սեպտեմբերի 28-ին, սակայն, ինչպես և հանրաքվեից առաջ, կասկածներ չկան, որ ինքնավարության բնակչությունը քվեարկել է անկախացման օգտին: Նշենք, որ վերջին տվյալներով՝ հանրաքվեին մասնակցել է մոտ 3.3 մլն մարդ, մասնակցությունը կազմել է 72.16 տոկոս։ Ընդ որում, քվեարկությանը մասնակցել են ոչ միայն քրդական ինքնավարության կազմում պաշտոնապես ներառված նահանգներն, այլ նաև ինքնավարության կազմի մեջ չմտնող Քիրքուք, Նայնավան, Սալահ ադ-Դին նահանգները, ինչպես նաև Իրաքից դուրս ապրող քրդերը (առցանց քվեարկության միջոցով):
Բաղդադն արդեն հայտարարել է, որ հանրաքվեի արդյունքերով չի պատրաստվում բանակցություններ սկսել քրդական իշխանությունների հետ: Նախօրեին Իրաքի խորհրդարանը կողմ է քվեարկել հանրաքվեին աջակցած քուրդ պաշտոնյաներին աշխատանքից հեռացնելու մասին որոշմանը: Խորհրդարանը նաև պահանջել է կառավարությունից զորք մտցնել վիճելի տարածքներ, խոսքը վերոնշյալ երեք նահանգների մասին է: Այստեղ Իրաքի համար հատկապես կարևոր նշանակություն ունի նավթով հարուստ Քիրքուքը: Այն պաշտոնապես չի մտնում Իրաքյան Քրդստանի կազմի մեջ, սակայն հիմնական քրդերով բնակեցված այս շրջանն արդեն մի քանի տարի վերահսկվում է քրդական ռազմական ջոկատների՝ փեշմերգայի կողմից: Դեռ օգոստոսի վերջին Քիրքուքի խորհուրդը քվեարկել է անկախանալուց հետո Իրաքյան Քրդստանին միանալու օգտին: Այս կապակցությամբ Բաղդադը պահանջել էր նահանգապետի հրաժարականը, սակայն նահանգային խորհուրդը մերժել էր կենտրոնական իշխանությունների այս պահանջը: Այսպիսով, Իրաքյան Քրդստանի անկախանալու դեպքում նավթով հարուստ Քիրքուքը կորցնելու վտանգը Բաղդադի համար առավել քան իրական է:
Սակայն, հարկ է նշել, որ հանրաքվեի անցկացումը միայն բավարար չէ տարածաշրջանը Բաղդադից անկախ հռչակելու համար. այդ գործընթացը կարող է տասնամյակներ տևել: Նախօրեին ինքնավարության վարչապետ Նեչիրվան Բարզանին հայտարարել էր, որ Էրբիլը մտադիր չէ Բաղդադից անկախանալու մասին հայտարարել հանրաքվեի ավարտվելուն պես: «Մենք անկախություն չենք հռչակի հանրաքվե ավարտվելուն պես: Մենք տասնամյակներ շարունակ եղել ենք կայունության գործոն և այդպիսին կմնանք», - պաշտոնյայի խոսքերը մեջ է բերում Rudaw հեռուստաընկերությունը:
Իսկ այս պահին Բաղդադից անջատվելու մասին էրբիլի հայտարարությունը կարող է իսկապես քաոս առաջացնել տարածաշրջանում: Քրդական հանրաքվեին բացասաբար է վերաբերում ոչ միայն Բաղդադը, այլ նաև տարածաշրջանային հարևանները: Իրանն ու Թուրքիան արդեն զորավարժություններ են սկսել ինքնավարության սահմանների մոտ գտնվող տարածքում: Էրդողանը նույնիսկ ակնարկել է, որ թուրքական զորքերը մի օր կարող են հայտնվել նաև Քրդստանի տարածքում: Չի կարելի բացառել, որ Էրդողանի այս սպառնալիքը կարող է իրականություն դառնալ՝ հաշվի առնելով վերջինիս հիվանադագին վերաբերմունքը քրդական անկախ պետության ստեղծման գաղափարին:
Բացի ռազմական սպառնալիքից, Իրաքյան Քրդստանն անկախանալու դեպքում կարող է առճակատվել նաև տնտեսական լուրջ խնդիրների հետ: Այսպես, Անկարան արդեն հայտարարել է տնտեսական պատժամիջոցների և մասնավորապես՝ ինքնավարությունից նավթի արտահանման դադարեցման հնարավորության մասին: Քրդստանի հետ սահմանը փակելու, օդային հաղորդակցությունը դադարեցնելու մասին հայտարարել է նաև հարևան Իրանը: Անկասկած քրդական անկախ պետության նկատմամբ տնտեսական պատժամիջոցների մասին կհոգա նաև Բաղդադը: Եվ այս ամենը՝ միջազգային հանրության լիակատար աջակցության պայմաններում. բացի Իսրայելից քրդական հանրաքվեին ոչ մի երկիր պաշտոնապես աջակցություն չի հայտնել և չի պատրաստվում ճանաչել վերջինիս արդյունքների օրինականությունը:
Արդյունքում, նորանկախ քրդական պետությունը կարող է լուրջ խնդիրների բախվել, որոնք նա, ամենայն հավանականությամբ, չի կարող հաղթահարել: Այս ամենը հստակ գիտակցում են նաև Էրբիլում և գիտակցում էին նաև հանրաքվեի մասին հայտարարելու ժամանակ: Ուստի անկախության հանրաքվեն այժմ անցկացնելը գոնե մոտ ապագայում փոքր-ինչ այլ նպատակներ է հետապնդում: Այսպես, Իրաքյան Քրդստանը պարբերաբար բողոքում է կենտրոնական իշխանությունում իրենց անհամաչափ ներկայացվածությունից և Բաղդադի կողմից քրդերի իրավունքների ոտնահարումից: Ունենալով ինքնավարության բնակչության կամարտահայտման արդյունքները՝ ոչ ի օգուտ Բաղդադի, քրդական իշխանություններն այժմ ավելի արդյունավետ կարող են բանակցել Բաղդադի հետ այս հարցերի շուրջ: Բացի այս, Էրբիլում հույս ունեն, որ հանրաքվեի արդյունքները կստիպեն Բաղդադին քննարկելու նաև Իրաքյան Քրդստանի ինքնավարության ընդլայնման և նավթային եկամուտներում ավելի մեծ մասնաբաժին ունենալու հարցում, ինչը ևս Էրբիլը պարբերաբար բարձաձայնում էր:

Will Iraqi Kurdistan Declare Independence?
More than 93 percent of the participants of the Iraqi Kurdistan Independence Referendum supported the region's independence, with only 6.71 percent of against votes. These are only the preliminary results, while the final ones will be announced on September 28. However, like before the referendum, there is no doubt that the region would vote for independence. According to the recent data, about 3.3 million people took part in the referendum, and the participation was 72.16%. Moreover, Kirkuk, Naynavan, Salah Ad-Deni regions that are not officially part of the autonomous region, as well as the Kurds living outside Iraq (via online voting) participated in the referendum.
Baghdad has already announced that it is not going to start negotiations with the Kurdish authorities as a result of the referendum. Earlier, the Iraqi parliament voted for the decision to dismiss Kurdish officials who supported the referendum. The parliament also demanded from the government to enter troops in the above-mentioned three disputed regions. It should be mentioned that the oil-rich Kirkuk has a special importance for Iraq. It is not officially a part of Iraqi Kurdistan, but this region, mainly inhabited by Kurds, is controlled by Kurdish military detachments - peshmerga. Still in the end of August Kirkuk's council voted to join the Iraqi Kurdistan after its independence. In this regard, Baghdad demanded the governor's resignation, but the provincial council rejected this requirement of the central government. Thus, in the case of Iraqi Kurdistan independence, the risk of losing oil-rich Kirkuk is more than possible for Baghdad.
However, it should be noted that the referendum is not enough to declare the region independent from Baghdad. That process can last for decades. The Prime Minister of the autonomous region Nichirvan Barzani said that Erbil is not going to declare independence from Baghdad right after the referendum is over. "We will not declare independence as soon as the referendum is over. We have been a factor of stability for decades and will stay the same," Rudaw quotes him.
At this moment the statement of Erbil on separation from Baghdad can really cause chaos in the region. Not only Baghdad, but also its regional neighbors have a negative attitude towards the Kurdish referendum. Iran and Turkey have already begun military exercises on the border with the autonomous region. Erdogan even hinted that one day Turkish troops might appear in the territory of Kurdistan. It should not be ruled out that this threat of Erdogan can become a reality, taking into account the attitude of the latter to the idea of ​​establishing an independent Kurdish state.
In addition to military threats, in case of becoming an independent state the Iraqi Kurdistan can be confronted with serious economic problems. Thus, Ankara has already declared about economic sanctions and, in particular, about the possibility of halting oil exports from the autonomous region. Neighboring Iran has also announced the closure of the border with Kurdistan and the cessation of air communication. Undoubtedly, Baghdad will also impose economic sanctions on a Kurdish independent state. And all this will happen with a full support of the international community - no country has officially supported the Kurdish referendum except Israel and is not going to recognize the legitimacy of its results.
As a result, the newly independent Kurdish state may face serious problems that it is not likely to be able to overcome. Erbil understood all this clearly. They understood it also the time when declaring about the referendum. So, now holding independence referendum had some other goals at least for the near future. Thus, Iraqi Kurdistan regularly protests against its disproportionate representation in the central government and the violation of Kurds' rights by Baghdad. Having the results of the expression of the will of the autonomous region’s people, not in favor of Baghdad, the Kurdish authorities can now more effectively negotiate with Baghdad on these issues. In addition, Erbil hopes that the referendum results will make Baghdad look at the issue of expanding the autonomy of Iraqi Kurdistan and gaining a larger share of the oil revenues, about which Erbil periodically voices.