Ավակովը պետական հեղաշրջո՞ւմ է ծրագրում
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի և ներքին գործերի նախարար Արսեն Ավակովի միջև տարաձայնություններ կան Պորոշենոկյի նախագահ ընտրվելու առաջին իսկ օրից: Այս մասին ICTV հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է նախարարի խորհրդական, պատգամավոր Անտոն Գերաշենկոն:
Տարաձայնությունների պատճառը, պատգամավորի խոսքերով, ազգային անվտանգության և հանցագործությունների հետաքննություններին առնչվող հարցերում կողմերի մոտեցումների տարբերությունն է:
«Նախագահը ցանկանում էր իրավապահ մարմինների նկատմամբ ողջ իշխանությունը կենտրոնացնել իր ձեռքում», - նշել է Գերաշենկոն՝ հավելելով, որ Ավակով դա շատ վտանգավոր նախադեպ է համարում:
Ավելի վաղ ինքնահռչակ Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության օպերատիվ հրամանատարության հրամանատարի ղեկավարի տեղակալ Էդուարդ Բասուրինը նշել էր, որ Ուկրաինայի ՆԳ նախարարն իր հրաժարականի դեպքում պետական հեղաշրջում է ծրագրում:

Аваков планирует госпереворот?
Конфликт между президентом Украины Петром Порошенко и министром внутренних дел Арсеном Аваковым существует с первого дня избрания главы государства. Об этом в эфире телеканала ICTV заявил советник министра, народный депутат Антон Геращенко, передает РИА Новости.
Его причина, по словам депутата, заключается в разном подходе к вопросам обеспечения безопасности и проведения криминальных расследований.
"Президент хотел сконцентрировать всю власть над правоохранительными органами в своих руках", - подчеркнул Геращенко, отметив, что он поддерживает точку зрения Авакова, что "это очень опасный прецедент".
Ранее заместитель командующего оперативным командованием самопровозглашенной ДНР Эдуард Басурин сообщил, что глава МВД Украины в случае своей отставки планирует госпереворот.