ԵԽԽՎ-ն Ադրբեջանի հանդեպ քաղաքականությո՞ւն է փոխում
ԵԽԽՎ աշնանային այս նստաշրջանը կարևորվեց ոչ միայն նոր նախագահի ընտրությամբ, այլ նաև Ադրբեջանի վերաբերյալ 2 բանաձևերի ընդունմամբ: Այս երկու իրադարձություններն էլ, կարծես, վերջերս ակտիվացած գործընթացի տրամաբանական շարունակությունը դարձան:
Խոսքը վերաբերում է Ագրամունտի շուրջ ծավալված սկանդալին և «ադրբեջանական լվացքատան» բացահայտմանը, որոնցից հետո Ադրբեջանին ուղղված Արևմուտքի քննադատությունները դարձան ավելի կտրուկ և կոշտ: Արևմտյան որոշ պաշտոնյաներ անգամ հանդես եկան կոչով` պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ:
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանում ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեությանը վերաբերող զեկույցը, որը 117 կողմ ձայներով դարձավ բանաձև, ոչ միայն նշում է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների հետ կապված վատթարացող վիճակի մասին, այլ նաև կոչ է անում անհապաղ կատարել ՄԻԵԴ որոշումները, վերանայել քաղբանտարկյալների գործերը, ճնշում չգործադրել ակտիվիստների, լրագրողների և իրավապաշտպանների նկատմամբ:
Ինչ վերաբերում է 2014թ-ին ԵԽ-ում Ադրբեջանի նախագահությանն առնչվող բանաձևին (կողմ է քվեարկել 114 պատվիրակ), ապա այնտեղ շեշտվում է, որ Ադրբեջանի նախագահությունը ԵԽ-ում զուգակցվել է այդ երկրում մարդու իրավունքների աննախադեպ ոտնահարումներով, ձերբակալվել են տասնյակ ակտիվիստներ և իրավապաշտպաններ, ովքեր համագործակցել են ԵԽ հետ՝ կոչ անելով վերջ դնել այդ գործելաոճին:
Այս երկու բանաձևերի դեպքում էլ բավականին կարևոր է նաև այն հանգամանքը, որ, մինչև բանաձև դառնալը, քննարկումների և արված առաջարկների հիման վրա զեկույցները ենթարկվել են մի շարք փոփոխությունների: Արդյունքում Ադրբեջանին ուղղված քննադատությունները դարձան առավել կոշտ:
ԵԽ անդամ հանդիսացող Ադրբեջանում արդեն տասնյակ տարիներ է, ինչ հնարավոր բոլոր ձևերով և եղանակներով խախտվում են մարդու իրավունքները, սահմանափակվում է խոսքի ազատությունը, մարդիկ ենթարկվում են բռնաճնշումների: Սա պետք է որ դեռ վաղուց մտահոգած լիներ այս կառույցին՝ ստիպելով դիմել համապատասխան քայլերի՝ կանխելու հետագա սրացումները: Ինչևէ, ԵԽ-ին դա առավելապես անգանգստացրեց, երբ նախագահում էր Ադրբեջանը: Ինչպես ասում են. «Լավ է ուշ, քան երբեք»: Այնուամենայնիվ, այս բանաձևերի ընդունումն էլ դժվար է համարել բավարար քայլ, քանզի վերջիններս ունեն միայն խորհրդատվական բնույթ: Վաղուց արդեն ժամանակն է դիմել իրական և հստակ գործողությունների:

The PACE autumn session was highlighted not only by the election of the new president, but also by adopting two resolutions on Azerbaijan. These two events seem to be the logical continuation of the recently activated process.
This refers to the scandal around Agramunt and the revelation of the "Azerbaijani Laundromat", after which the criticism of the West towards Azerbaijan became sharper and tougher. Some western officials even came up with a call to impose sanctions on Azerbaijan.
It is noteworthy that the report on the functioning of democratic institutions in Azerbaijan, which with 117 votes became a resolution, not only mentions the deteriorating situation with human rights in Azerbaijan, but also calls for immediate implementation of the ECHR decisions, reviewing the cases of political prisoners and calls not to put pressure on activists, journalists and human rights defenders.
As for the resolution on the 2014 Azerbaijani Chairmanship (114 delegates voted in favor), it stresses that Azerbaijan's Chairmanship in the CoE was accompanied with unprecedented human rights abuses in the country, detention of dozens of activists and human rights defenders, who cooperated with the CoE. The resolution calls to put an end to all that.
In the case of these two resolutions, it is important to mention that before becoming resolutions, a number of changes were made in the reports based on discussions and suggestions. As a result, criticisms towards Azerbaijan became tougher.
In Azerbaijan, which is a member of the Council of Europe, for decades in all possible ways and means human rights are violated, there is a restriction of freedom of expression, people are subjected to repression. This should have long ago worried this structure and made it take appropriate steps to prevent further escalation. However, it started to worry the Council of Europe during Azerbaijani Chairmanship. As it is said: "Better late than never". Nevertheless, adopting these resolutions can hardly be considered to be fully satisfactpry, as they have only advisory nature. It's time to turn to real and clear actions.