Համաձայն ՀՀ-ԵՄ Համաձայնագրի՝ ատոմակայանի գործունեության հարցը կորոշվի երկխոսության միջոցով
Օրերս Եվրամիության կողմից հրապարակվեց սույն թվականի մարտի 21-ին նախաստորագրված ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի տեքստը: Հիշեցնենք, որ համաձայնագրի ստորագրումը նախատեսվում է սույն թվականի նոյեմբերին:
Ինչպես և ակնկալվում էր, հաշվի առնելով համաձայնագրի կարևորությունը, այն քննարկումների լայն ալիք առաջացրեց: Հատկապես մեծ քննադատությունների առարկա դարձավ Մեծամորի ատոմակայանի հետագա ճակատագրի հետ կապված դրույթը: Նշենք, որ Համաձայնագրի 42-րդ հոդվածի համաձայն, միջուկային անվտանգության մակարդակի բարձրացման, ինչպես նաև ՀՀ առանձնահատկությունների կարևորությունից ելնելով, հիմնվելով Ատոմային Էներգիայի միջազգային գործակալության և Եվրամիության ստանդարտների վրա,  նախատեսվում է համագործակցություն ապահովության, անվտանգության և թափոնների կառավարման ոլորտներում տեխնոլոգիաների փոխանակման և վերապատրաստման ուղղություններով, ինչպես նաև՝ Մեծամորի ատոմային էլեկտրակայանի փակում ու անվտանգ ապագործարկում:
Անհանգստությունների պատճառը, թերևս Մեծամորի ատոմակայանի հետ կապված այս ձևակերպումն է, որը, սակայն, չպետք է կոտեքստից դուրս դիտարկել: Նույն ենթակետում նաև նշվում է, որ անհրաժեշտ է ընդունել ճանապարհային քարտեզ կամ գործողությունների պլան՝ հաշվի առնելով նոր հզորությամբ ատոմակայանի փոխարինման անհրաժեշտությունը: Իսկ սա, ինչպես Համաձայնագրում է նշվում, անհրաժեշտ է Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ անվտանգությունը և կայուն զարգացման պայմաններն ապահովելու համար:
Նման ձևակերպումը նշանակում է, որ ատոմակայանի փակման հարցը կդիտարկվի այն նոր հզորությամբ փոխարինելու անհրաժեշտության համատեքստում, հետևաբար նաև՝ հնարավորություններին զուգահեռ: Իսկ ատոմակայանը նոր հզորությամբ փոխարինելու անհրաժեշտությունը՝ թե՛ անվտանգության, թե՛ ծախսային նպատակահարմարության տեսանկյունից հայկական կողմից մշտապես բարձրաձայնվող հարց է եղել, և որպես այդպիսին, նոր մոտեցում չէ: Պարզապես սույն համաձայնագրով այդ գործընթացում Եվրամիությունը կօժանդակի ՀՀ-ին՝ ապահովելով վերջինիս անմիջական մասնակցությունն ու թելադրանքը՝ որպես պայմանգրի լիիրավ կողմ:
Բացի այդ, համաձայնագրի 43-րդ Հոդվածով նշվում է, որ ատոմակայանի[1] հետ կապված հարցերի շուրջ պետք է կազմակերպվի կանոնավոր երկխոսություն, ինչը ևս մեկ պատճառ  է ատոմակայանի հետ կապված անհանգստությունները փարատելու համար:

Согласно Соглашению РА-ЕС, вопрос работы атомной станции будет определен путем диалога
На днях Евросоюз опубликовал текст парафированного 21-го марта Соглашения между РА и ЕС о всеобъемлющем и расширенном партнерстве. Напомним, что подписание Соглашения намечается на ноябрь этого года.
Как и ожидалось, с учетом важности соглашения, документ вызвал большую волну обсуждений. Особенно жесткой критике было подвергнуто положение, связанное с дальнейшей судьбой Мецаморской атомной станции. Отметим, что согласно статье 42 Соглашения, "для повышения ядерной безопасности, как и исходя из важности особенностей РА, основываясь на стандарты Международного агенства по атомной энергии и Евросоюза, предполагается сотрудничество в областях безопасности, обмена технологиями и обучения, как и закрытие Мецаморской атомной станции и его безопасный демонтаж".
Причиной беспокойства, связанного с Мецаморской атомной станцией, возможно, является именно эта формулировка, которую однако нельзя рассматривать вне контекста. В том же подпункте отмечается, что необходимо принять дорожную карту или план действий -с учетом необходимости замены атомной станции на новую. А это, как отмечено в Соглашении, необходимо для обеспечения энергетической безопасности и стабильного развития Республики Армения.
Подобная формулировка означает, что вопрос закрытия атомной станции будет рассмотрен в контексте необходимости ее замены на новые мощности, следовательно – также параллельно возможностям. А необходимость замены атомной станции на новые мощности - с позиций как целесообразности, так и затрат - всегда была вопросом, поднимаемым с армянской стороны, и, как таковая, эта необходимость не является новым подходом. Просто данным соглашением Евросоюз поддержит РА, обеспечив для последней участие и учет ее мнений - как полноправной стороны договора.
Кроме того, Статьей 43 Соглашения отмечается, что вокруг вопросов, связанных с атомной станцией[1] должен быть организован регулярный диалог, что является еще одним поводом для того, чтобы развеять беспокойства, связанные с атомной станцией.