Հայաստան-Արցախ. որո՞նք կարող են լինել խորհրդարանական համագործակցության նոր ուղղությունները
Նոյեմբերի 10-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի և Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հերթական նիստը: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց միջազգային հարթակներում Ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ քննարկումներին՝ ընդգծելով տարբեր ձևաչափերում Արցախի դիրքորոշումը հետևողական բարձրաձայնելու անհրաժեշտությունը և կարևորությունը: Թեմայի ընտրությունն ինքնին արդեն կարևոր է, սակայն այս ուղղությամբ տարվող աշխատանքներում սխալ կլինի բավարարվել միայն տարբեր հարթակներում արցախյան կողմի դիրքորոշումը ներկայացնելու ՀՀ ԱԺ պատգամավորների պատրաստակամությամբ:  Հաշվի առնելով համագործակցության առկա փորձը՝ նպատակահարմար է երկու երկրների խորհրդարանական դիվանագիտության համար սահմանել աշխատանքի նոր ուղղություններ, որոնք կնպաստեն միջազգային ձևաչափերում առկա ներուժի առավել արդյունավետ իրացմանը:
Երկու երկրների խորհրդարանականների համար, որպես կարևոր խնդիր, կարելի է դիտարկել համատեղ և համակարգված ջանքերի միջոցով Արցախի ներկայացուցիչների ներգրավման հնարավորությունը խորհրդարանական համագործակցության և այլ միջազգային ձևաչափերում:  Մասնավորապես, առավել ակտիվ ջանքեր պետք է ներդնել  Արցախին առնչվող քննարկումներում պաշտոնական Ստեփանակերտի ներգրավվածության ուղղությամբ՝ հաշվի առնելով նման միջազգային նախադեպերը (օրինակ` Կոսովո):
Հայաստանի և Արցախի խորհրդարանականներն, օգտագործելով իրենց միջազգային կապերը,  կարող են թիրախավորված աշխատանքներ տանել հակամարտությունների կարգավորմամբ զբաղվող, ինչպես նաև մարդասիրական միջազգային առաջատար կազմակերպությունների Արցախում գրասենյակների բացման ուղղությամբ:
Համատեղ աշխատանքի մեկ այլ արդյունավետ ուղղություն կարող է դառնալ Արցախի խորհրդարանականների միջազգային կապերի ամրապնդումը: Այս առումով, օրինակ, արդյունավետ կլինի տարբեր երկրների խորհրդարանականների հետ հանդիպումներում (այդ թվում՝ բարեկամական խմբերի ձևաչափում) արցախցի պատգամավորների ներգրավումը:
Երկկողմ համագործակցության շրջանակներում ցանկալի է ուշադրություն դարձնել նաև Արցախի վերլուծական շրջանակների հմտությունների զարգացման և միջազգային կապերի ընդլայնման հնարավորություններին:
Հայաստանի և Արցախի խորհրդարանների համագործակցության վերոնշյալ ուղղությունները կարող են դառնալ ներուժի իրացման բավական լայն դաշտ: Այս աշխատանքում կարևոր է գիտակցել, որ չճանաչվածությունից բխող խոչընդոտները հնարավոր է հաղթահարել նորարարական մոտեցումներով:

Армения-Арцах: какими могут быть новые направления парламентского сотрудничества?
10-го ноября состоялось очередное заседание межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным Собранием Республики Армения и Национальным Собранием Республики Арцах. Во время встречи внимание было обращено на обсуждения вокруг карабахского конфликта на международных площадках, при этом подчеркнуты необходимость и важность последовательного представления в различных форматах позиции Арцаха. Выбор темы сам по себе уже важен, однако в деятельности на данном направлении было бы неправильным довольствоваться лишь готовностью депутатов НС РА представлять на различных площадках позицию арцахской стороны. Учитывая нынешний опыт сотрудничества, для парламентской дипломатии двух стран целесообразно определить новые направления деятельности, которые смогут способствовать наибольшей эффективности применения существующего потенциала в международных форматах.
Для депутатов двух стран в качестве важной задачи можно рассмотреть возможность - путем совместных и систематизированных усилий - вовлечения представителей Арцаха в парламентское сотрудничество и другие форматы. В частности, наибольшие усилия необходимо приложить в направлении вовлечения официального Степанакерта в обсуждения, касающиеся Арцаха, с учетом подобных международных прецедентов (например, Косово).
Депутаты Армении и Арцаха, используя свои международные связи, могут вести целенаправленную работу в направлении открытия в Арцахе офисов международных передовых организаций, занятых урегулированием конфликтов.
Другим эффективным направлением совместной деятельности может стать укрепление международных связей депутатов Арцаха. В смысле сказанного, например, будет эффективным вовлечение арцахских депутатов на встречах с депутатами различных стран (в том числе и в формате групп дружбы).
В рамках двустороннего сотрудничества желательно обратить внимание также на возможности развития потенциала и расширения международных связей аналитических кругов Арцаха.
По перечисленным выше направлениям сотрудничество парламентов Армении и Арцаха может стать достаточно широким полем в плане реализации потенциала. В данной деятельности важно осозновать, что препятствия, возникающие из непризнанности, возможно преодолеть инновационными подходами.