Հայաստան-Արցախ. որո՞նք կարող են լինել խորհրդարանական համագործակցության նոր ուղղությունները
Նոյեմբերի 10-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի և Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հերթական նիստը: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց միջազգային հարթակներում Ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ քննարկումներին՝ ընդգծելով տարբեր ձևաչափերում Արցախի դիրքորոշումը հետևողական բարձրաձայնելու անհրաժեշտությունը և կարևորությունը: Թեմայի ընտրությունն ինքնին արդեն կարևոր է, սակայն այս ուղղությամբ տարվող աշխատանքներում սխալ կլինի բավարարվել միայն տարբեր հարթակներում արցախյան կողմի դիրքորոշումը ներկայացնելու ՀՀ ԱԺ պատգամավորների պատրաստակամությամբ:  Հաշվի առնելով համագործակցության առկա փորձը՝ նպատակահարմար է երկու երկրների խորհրդարանական դիվանագիտության համար սահմանել աշխատանքի նոր ուղղություններ, որոնք կնպաստեն միջազգային ձևաչափերում առկա ներուժի առավել արդյունավետ իրացմանը:
Երկու երկրների խորհրդարանականների համար, որպես կարևոր խնդիր, կարելի է դիտարկել համատեղ և համակարգված ջանքերի միջոցով Արցախի ներկայացուցիչների ներգրավման հնարավորությունը խորհրդարանական համագործակցության և այլ միջազգային ձևաչափերում:  Մասնավորապես, առավել ակտիվ ջանքեր պետք է ներդնել  Արցախին առնչվող քննարկումներում պաշտոնական Ստեփանակերտի ներգրավվածության ուղղությամբ՝ հաշվի առնելով նման միջազգային նախադեպերը (օրինակ` Կոսովո):
Հայաստանի և Արցախի խորհրդարանականներն, օգտագործելով իրենց միջազգային կապերը,  կարող են թիրախավորված աշխատանքներ տանել հակամարտությունների կարգավորմամբ զբաղվող, ինչպես նաև մարդասիրական միջազգային առաջատար կազմակերպությունների Արցախում գրասենյակների բացման ուղղությամբ:
Համատեղ աշխատանքի մեկ այլ արդյունավետ ուղղություն կարող է դառնալ Արցախի խորհրդարանականների միջազգային կապերի ամրապնդումը: Այս առումով, օրինակ, արդյունավետ կլինի տարբեր երկրների խորհրդարանականների հետ հանդիպումներում (այդ թվում՝ բարեկամական խմբերի ձևաչափում) արցախցի պատգամավորների ներգրավումը:
Երկկողմ համագործակցության շրջանակներում ցանկալի է ուշադրություն դարձնել նաև Արցախի վերլուծական շրջանակների հմտությունների զարգացման և միջազգային կապերի ընդլայնման հնարավորություններին:
Հայաստանի և Արցախի խորհրդարանների համագործակցության վերոնշյալ ուղղությունները կարող են դառնալ ներուժի իրացման բավական լայն դաշտ: Այս աշխատանքում կարևոր է գիտակցել, որ չճանաչվածությունից բխող խոչընդոտները հնարավոր է հաղթահարել նորարարական մոտեցումներով:

Artsakh-Armenia: What Are the Possible New Directions of Cooperation?
Last week another session of Armenia-Artsakh inter-parliamentary commission took place. During the meeting a reference was made to the discussions on Karabakh conflict on international platforms, underlining the necessity and importance of voicing the stance of Artsakh during those discussions. Such a choice of the topic is itself important, but it will not be correct to be satisfied only by the commitment of the RA NA deputies to present Artsakh’s stance on various platforms. Taking into consideration the existing experience of cooperation, it is necessary to define new directions of work for the parliamentary diplomacy of the two countries, which will result in the efficient use of the existing potential.
For the parliaments of he two countries, as an important issue can be considered the engagement of Artsakh representatives in the parliamentary and other formats of cooperation via joint and coordinated efforts. In particular, active work should be done to engage official Stepanakert in the international discussions on Artsakh taking into consideration the existing precedents (for example, Kosovo).
The parliaments of Artsakh and Armenia, using their international connections, can conduct targeted work to open the offices of international conflict transformation and humanitarian organizations in Artsakh.
Another direction of productive work can be strengthening the international connections of Artsakh parliamentarians. In this context, it will be useful to engage Artsakh parliamentarians in the meetings with the MPs of different countries (among others also in the format of parliamentary friendship groups).
In the framework of the bilateral cooperation special attention should be made also to the development of Artsakh experts’ skills and the possibilities to widen their international connections.
The above mentioned directions of the cooperation between parliaments of Artsakh and Armenia can become a wide sphere for the use of the existing potential. It is important to realize that the obstacles of non-recognition can be overcome by the use of innovative approaches.