Եվրամիության հետ Հայաստանի համաձայնագիրը սպառնալիք չէ Ռուսաստանի համար
Նոյեմբերի 24-ին Եվրամիության և Հայաստանի միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կնքումը ռուսական մեդիա դաշտում և փորձագիտական շրջանակներում ոչ միանշանակ ընկալվեց: Առկա են ինչպես ընդգծված բացասական մեկնաբանություններ, որոնք թերևս գործընթացի թյուր ընկալման և պրոֆեսիոնալիզմի ոչ բարձր մակարդակի արդյունք են, այնպես էլ դրական և պրագմատիկ վերլուծություններ՝ հիմնավորող ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի կնքման անհրաժեշտությունն ու կարևորությունը, այդ թվում՝ ռուսական շահերի տեսանկյունից:
ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագրի վերաբերյալ ամբողջական պատկերացում կազմելու համար բավական կարևոր է հաշվի առնել մի քանի հանգամանք:
Առաջին հերթին, կարևոր է գիտակցել, որ այս համաձայնագրի կնքումը չի ենթադրում Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցության հեռանկար: Այն փոխարինելու է եկել ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների իրավական հիմքերն ապահովող 1999թ.-ից գործող Գործընկերության և համագործակցության համաձայնագրին, որն այս տարիների ընթացքում հնացել էր և չէր արտացոլում առկա հարաբերությունների մակարդակը: Դրա նպատակն է ամրագրել տարբեր ոլորտում ԵՄ հետ համագործակցության տեսլականն ու կողմերի համատեղ նպատակները: Համաձայնագրի հիման վրա ԵՄ-ն օգնելու է Հայաստանին մի շարք բարեփոխումներ անցկացնել՝ ուղղված ինչպես ՀՀ քաղաքացու կյանքի որակի բարձրացմանը, այնպես էլ տնտեսության, արդարադատության տարբեր ոլորտները եվրոպական չափորոշիչներին մոտարկելուն: Վերջինս, իր հերթին, կհեշտացնի Եվրամիության հետ ապրանքաշրջանառությունն ու ՀՀ-ում արտադրվող ապրանքների մուտքը եվրոպական շուկա:
Այսպիսով, ԵԱՏՄ գործընկերները հնարավորություն կստանան Հայաստանում ներդրումներ կատարելով և արտադրություններ հիմնելով, իրենց ապրանքների համար ավելի հեշտ ելք ապահովել դեպի եվրոպական շուկա:
Երկրորդ, պետք է հաշվի առնել, որ ներկայիս համաձայնագիրը Հայաստանը բանակցել և կնքել է Եվրամիության հետ, արդեն իսկ լինելով ԵԱՏՄ լիարժեք անդամ: Իսկզբանե հայտարարվել է, որ ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը կնքվելու է այն պայմաններով, որպեսզի դրանք որևէ կերպ չհակասեն ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի ստանձնած պարտավորություններին: Ուստի, ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը սկզբունքայնորեն չի կարող ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հետ որևէ հակասություններ ունենալ:
Բացի այդ, այս համաձայնագրի բանակցություններն ու սպասվող կնքումը ոչ մեկի, այդ թվում՝ ՌԴ ղեկավարության համար գաղտնիք չէին: Հայաստանը Ռուսաստանի համար մշտապես եղել է վստահելի և թափանցիկ գործընկեր և, բնական է, որ պարբերաբար տեղեկացրել է նաև Եվրամիության հետ բանակցությունների ընթացքի վերաբերյալ: Ուստի, դաշնակից երկրի ղեկավարության համար թե´ համաձայնագրի կնքումը, թե´ դրա նպատակները որևէ կերպ անսպասելի չէին:
Եվ երրորդ, չնայած ՌԴ-Արևմուտք հարաբերությունների առկա լարվածությանը, երկու կողմերն էլ գիտակցում են գլոբալ աշխարհաքաղաքական համատեքստում համագործակցության կարևորությունը, և ՌԴ ղեկավարությունն, ինքը բազմիցս հայտարարել է ԵՄ-ԵԱՏՄ համագործակցության հաստատման ցանկության մասին: Այսօր Եվրամիության հետ Հայաստանի ունեցած քաղաքական երկխոսության բարձր որակն ու արդյունքները լավագույն հնարավորությունն են ԵՄ-ԵԱՏՄ փոխգործակցության որոշակի, թեկուզ առաջին քայլերն անելու համար, որոնք հիմք կապահովեն հետագայում, լարվածության նվազումից հետո, երկու ինտեգրացիոն միավորումների միջև բնականոն երկխոսություն հաստատել համար:
Ամփոփելով նշենք, որ այս ամենը շատ լավ հասկանում է թե՛ Ռուսասատանի, թե՛ մյուս ԵԱՏՄ երկրների ղեկավարությունը, այդ պատճառով էլ որևէ խոչընդոտներ չեն ստեղծել ՀՀ-ԵՄ համագործակցության համար և որևէ բացասական գնահատական չեն հնչեցնում կնքված համաձայնագրի հասցեին: Իսկ առանձին ռուս փորձագետների հայտարարություններն ինչ-որ տեղ վատ տեղեկացվածության, ինչ-որ չափով անհեռատեսության հետևանք են կամ հուզական արձագանք պրագմատիկ քաղաքականությանը:
Այնուամենայնիվ, առկա մեկնաբանություններում առողջ բանականությունը գերակշռում է, ինչն էլ լավատեսության տեղիք է տալիս, որ ոչ միայն Հայաստանը, այլև ԵԱՏՄ մյուս գործընկեր երկրներն ամեն ինչ կանեն բացվող այս հնարավորությունից առավելագույնս օգտվելու համար:

Соглашение Армении с Евросоюзом не является угрозой для России
Подписанное 24-го ноября Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Евросоюзом и Арменией в российском медиа-пространстве и среди экспертов было воспринято неоднозначно. Были как подчеркнуто негативные комментарии, которые, возможно, являлись результатом неполного понимания и низкого профессионализма, так и положительный, прагматический анализ, обосновывающий необходимость подписания соглашения РА-ЕС, в том числе с точки зрения российских интересов.
Между тем, для полноценного представления нового соглашения РА-ЕС важен учет нескольких обстоятельств.
В первую очередь, важно сознавать, что подписание данного Соглашения не предполагает перспективу членства Армении в Евросоюз. Оно пришло заменить Соглашение о партнерстве и сотрудничестве, действующее с 1999-го года и обеспечивающее правовые основы отношений РА-ЕС, которое уже устарело за прошедшие годы и не отражает уровень нынешних отношений. Соглашение направлено на закрепление в различных областях перспектив и общих целей сотрудничства с ЕС. На основании соглашения ЕС поможет Армении проводить ряд реформ, направленных как на улучшение качества жизни граждан РА, так и на сближение стандартов РА и ЕС в таких областях как экономика, юстиция и т.д., что, например, сможет способствовать товарообороту между Арменией и Евросоюзом, экспорту армянских товаров на европейский рынок.
Таким образом, партнеры по ЕАЭС смогут иметь возможность инвестировать в Армению, открывать производство различных товаров, для которых путь на европейский рынок будет облегчен.
Во-вторых, неободимо учитывать, что переговоры по новому Соглашению с Евросоюзом и его подписание состоялись тогда, когда Армения уже являлась полноправным членом ЕАЭС. Уже с самого начала было заявлено, что соглашение РА-ЕС будет подписано при условии, что оно никоим образом не будет противоречить обязательствам, взятым Арменией в рамкахх ЕАЭС. Следовательно, Соглашение РА-ЕС принципиально не может иметь каких-либо противоречий с членством Армении в ЕАЭС.
Кроме того, сами переговоры по Соглашению и его подписание не было тайной, в том числе и для руководства РФ. Армения для России всегда была надежным и прозрачным партнером и, естественно, периодически информировала последнюю о процессе переговоров с Евросоюзом. Следовательно, для руководства страны-союзника как подписание Соглашения, так и его цели никоим образом не были неожиданными.
И третье. Несмотря на нынешнюю напряженность в отношениях РФ-Запад, обе стороны - в глобальном геополитическом контексте - осознают важность сотрудничества, и руководство РФ само неоднократно заявляло о желании установить сотрудничество между ЕС и ЕАЭС. Нынешний высокий уровень и плоды политического диалога Армении с Евросоюзом являются наилучшей возможностью для того, чтобы делать пусть и первые, но определенные шаги, которые в дальнейшем, после снижения напряженности, смогут обеспечить основу для установления естественного диалога между двумя интеграционными объединениями.
Обобщая сказанное, отметим, что все это очень хорошо понимает руководство как России, так и других стран-членов ЕАЭС. Поэтому не были созданы никакие препятствия для сотрудничества РА-ЕС и не прозвучали негативные оценки в адрес подписанного Соглашения. А заявления отдельных российских экспертов в какой-то степени являются следствием плохой информированности, недальновидности или эмоциональной реакции на прагматичную политику.
Тем не менее, в прозвучавших комментариях превалировал здравый смысл, что дает место оптимизму в том, что не только Армения, но и ее партнеры по ЕАЭС сделают все возможное, чтобы максимальным образом использовать новые открывшиеся возможности.