Եվրամիության հետ Հայաստանի համաձայնագիրը սպառնալիք չէ Ռուսաստանի համար
Նոյեմբերի 24-ին Եվրամիության և Հայաստանի միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կնքումը ռուսական մեդիա դաշտում և փորձագիտական շրջանակներում ոչ միանշանակ ընկալվեց: Առկա են ինչպես ընդգծված բացասական մեկնաբանություններ, որոնք թերևս գործընթացի թյուր ընկալման և պրոֆեսիոնալիզմի ոչ բարձր մակարդակի արդյունք են, այնպես էլ դրական և պրագմատիկ վերլուծություններ՝ հիմնավորող ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի կնքման անհրաժեշտությունն ու կարևորությունը, այդ թվում՝ ռուսական շահերի տեսանկյունից:
ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագրի վերաբերյալ ամբողջական պատկերացում կազմելու համար բավական կարևոր է հաշվի առնել մի քանի հանգամանք:
Առաջին հերթին, կարևոր է գիտակցել, որ այս համաձայնագրի կնքումը չի ենթադրում Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցության հեռանկար: Այն փոխարինելու է եկել ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների իրավական հիմքերն ապահովող 1999թ.-ից գործող Գործընկերության և համագործակցության համաձայնագրին, որն այս տարիների ընթացքում հնացել էր և չէր արտացոլում առկա հարաբերությունների մակարդակը: Դրա նպատակն է ամրագրել տարբեր ոլորտում ԵՄ հետ համագործակցության տեսլականն ու կողմերի համատեղ նպատակները: Համաձայնագրի հիման վրա ԵՄ-ն օգնելու է Հայաստանին մի շարք բարեփոխումներ անցկացնել՝ ուղղված ինչպես ՀՀ քաղաքացու կյանքի որակի բարձրացմանը, այնպես էլ տնտեսության, արդարադատության տարբեր ոլորտները եվրոպական չափորոշիչներին մոտարկելուն: Վերջինս, իր հերթին, կհեշտացնի Եվրամիության հետ ապրանքաշրջանառությունն ու ՀՀ-ում արտադրվող ապրանքների մուտքը եվրոպական շուկա:
Այսպիսով, ԵԱՏՄ գործընկերները հնարավորություն կստանան Հայաստանում ներդրումներ կատարելով և արտադրություններ հիմնելով, իրենց ապրանքների համար ավելի հեշտ ելք ապահովել դեպի եվրոպական շուկա:
Երկրորդ, պետք է հաշվի առնել, որ ներկայիս համաձայնագիրը Հայաստանը բանակցել և կնքել է Եվրամիության հետ, արդեն իսկ լինելով ԵԱՏՄ լիարժեք անդամ: Իսկզբանե հայտարարվել է, որ ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը կնքվելու է այն պայմաններով, որպեսզի դրանք որևէ կերպ չհակասեն ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի ստանձնած պարտավորություններին: Ուստի, ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը սկզբունքայնորեն չի կարող ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հետ որևէ հակասություններ ունենալ:
Բացի այդ, այս համաձայնագրի բանակցություններն ու սպասվող կնքումը ոչ մեկի, այդ թվում՝ ՌԴ ղեկավարության համար գաղտնիք չէին: Հայաստանը Ռուսաստանի համար մշտապես եղել է վստահելի և թափանցիկ գործընկեր և, բնական է, որ պարբերաբար տեղեկացրել է նաև Եվրամիության հետ բանակցությունների ընթացքի վերաբերյալ: Ուստի, դաշնակից երկրի ղեկավարության համար թե´ համաձայնագրի կնքումը, թե´ դրա նպատակները որևէ կերպ անսպասելի չէին:
Եվ երրորդ, չնայած ՌԴ-Արևմուտք հարաբերությունների առկա լարվածությանը, երկու կողմերն էլ գիտակցում են գլոբալ աշխարհաքաղաքական համատեքստում համագործակցության կարևորությունը, և ՌԴ ղեկավարությունն, ինքը բազմիցս հայտարարել է ԵՄ-ԵԱՏՄ համագործակցության հաստատման ցանկության մասին: Այսօր Եվրամիության հետ Հայաստանի ունեցած քաղաքական երկխոսության բարձր որակն ու արդյունքները լավագույն հնարավորությունն են ԵՄ-ԵԱՏՄ փոխգործակցության որոշակի, թեկուզ առաջին քայլերն անելու համար, որոնք հիմք կապահովեն հետագայում, լարվածության նվազումից հետո, երկու ինտեգրացիոն միավորումների միջև բնականոն երկխոսություն հաստատել համար:
Ամփոփելով նշենք, որ այս ամենը շատ լավ հասկանում է թե՛ Ռուսասատանի, թե՛ մյուս ԵԱՏՄ երկրների ղեկավարությունը, այդ պատճառով էլ որևէ խոչընդոտներ չեն ստեղծել ՀՀ-ԵՄ համագործակցության համար և որևէ բացասական գնահատական չեն հնչեցնում կնքված համաձայնագրի հասցեին: Իսկ առանձին ռուս փորձագետների հայտարարություններն ինչ-որ տեղ վատ տեղեկացվածության, ինչ-որ չափով անհեռատեսության հետևանք են կամ հուզական արձագանք պրագմատիկ քաղաքականությանը:
Այնուամենայնիվ, առկա մեկնաբանություններում առողջ բանականությունը գերակշռում է, ինչն էլ լավատեսության տեղիք է տալիս, որ ոչ միայն Հայաստանը, այլև ԵԱՏՄ մյուս գործընկեր երկրներն ամեն ինչ կանեն բացվող այս հնարավորությունից առավելագույնս օգտվելու համար:

Armenia’s Agreement with the European Union Does Not Impose Threat for Russia
The Comprehensive and Extended Partnership Agreement signed between Armenia and the EU on November 24 was perceived controversially in Russian media and expert circles. There are both negative comments, that are the result of misunderstanding of the process and lack of high level of professionalism and positive and pragmatic analyses, that are proving the need and the importance of concluding Armenia-EU agreement, including from the perspective of Russian interests.
In order to have a full understanding of Armenia-EU new Agreement it is quite important to take into consideration several factors.
First, it’s important to realize that the conclusion of the Agreement does not mean Armenia’s future membership to the EU. It has come to replace the Partnership and Cooperation Agreement has been ensuring the legal basis of Armenia-EU relations since 1999, that was outdated and did not reflect the existing level of relations. Based on the new Agreement, the EU is to assist Armenia in making a number of reforms addressed to improving the level of life of Armenia’s citizens, as well as making various fields of economy, jurisdiction closer to the European standards. The latter, in turn, will facilitate the trade turnover with the European Union and the entry of the Armenian goods to the European market.
Thus, partner countries from the EAEU will be granted the opportunity to guarantee an easier access for their products to the European market making investments or creating productions in Armenia.
Second, it should be taken into account that the existing Agreement was negotiated and signed with the EU by a country that was already a full member of the EAEU. Initially, it was announced that Armenia-EU Agreement was going to be concluded on such terms in order not to contradict Armenia’s EAEU commitments.  Thus, Armenia-EU Agreement principally cannot have any contradictions with the Armenia’s membership to the EAEU.
Besides, the negotiations and the conclusion of this Agreement have never been a secret for anyone, including Russian authorities. Armenia has always been a reliable and transparent partner for Russia that has periodically informed it about the negotiation process with the EU. Therefore, neither the conclusion of the Agreement, nor its objectives were unexpected for the ally country.
And third, in spite of the existing tensions in the relations between Russia and the West, both realize the importance of cooperation in the context of global geopolitics, and the Russian administration has repeatedly announced about the desire to establish EU-EAEU cooperation. Today the high level quality and the results of Armenia’s political dialogue with the EU are the best opportunity to make at least the first steps of interaction that will provide the basis for further establishment of natural dialogue between the two integration unions after reducing the tensions.
To sum up, all this is very well perceived by Russian and other EAEU member countries’ authorities, that is why there were no obstacles for Armenia-EU cooperation and no negative estimation is voiced addressing the above mentioned Agreement. And the announcements of separate Russian experts are the result of being poorly informed or improvident or maybe that were emotional responses to pragmatic politics.
Nevertheless, in the existing comments the common sense prevails, that gives a reason for optimism that not only Armenia but also EAEU partner countries will do their best to take maximum advantage of this opportunity.