Գերմանիան կվճարի միգրանտներին հայրենիք վերադառնալու համար
Գերմանիան ցանկանում է, որպեսզի ապաստան խնդրողները հեռանան երկրից և նպատակ ունի խթանել այդ գործընթացը: Ներքին Գործերի նախարար Թոմաս դե Մայզիրի առաջարկած գաղափարը նպատակ ունի օգնություն ցուցաբերել միգրանտներին հայրենիք վերադառնալուց հետո, հայտնում է DW-ն:
Մայզիրի խոսքով, ընտանիքները կարող են ստանալ 3 000 եվրո, իսկ անհատները՝ 1 000, եթե նրանք փետրվարի վերջին ինքնակամ վերադառնան իրենց հայրենիք:
Ի հավելումն նախկինում ստացած վճարումների, մերժված ապաստան խնդրողները կարող են գումար ստանալ հայրենիքում բնակարանի վարձակալության, շինարարության, վերանորոգման և նույնիսկ խոհանոցի կամ սանհանգույցի կահավորման համար:
Ծրագիրը կոչվում է «Քո երկիրը, քո ապագան, հիմա»:
«Ձեր հայրենիքում կան հնարավորություններ: Մենք կոնկրետ օգնությամբ կաջակցենք ձեզ վերաինտեգրման հարցում», - ասել է Մայզիրին:

Germany Offers to Pay Migrants to Go Home
Germany wants rejected asylum seekers to voluntarily leave the country and aims to offer an incentive. The idea, outlined by Interior Minister Thomas de Maiziere, is meant to help with reintegration once back at home, DW reports.
De Maiziere said families can receive up to €3,000 ($3,570) and individuals up to €1,000 if they voluntarily return home by the end of February.
In addition to previous payments rejected asylum seekers can receive money in their homeland for rent, building, home renovations or even basic equipment for a kitchen or a bathroom.
The program is called "Your country. Your future. Now!"
"There are opportunities in your homeland. We will support you with concrete help for your reintegration," de Maiziere said.