Աշխարհի հայտնի հայազգի զինվորականները (Ավագյանց, Շեքերջյան, Տերունյան)
Պատմության ընթացքում Հայաստանն աշխարհին տվել է բազմաթիվ տաղանդավոր ռազմական և քաղաքական գործիչներ: Շատ հաճախ մենք փաստում ենք, որ այս կամ այն համաշխարհային հռչակ վայելող անձը հայկական ծագում ունի:
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն սկսել է աշխարհում տարբեր երկրների զինված ուժերում ծառայած բարձրաստիճան հայ զինվորականների կյանքի ու պրոֆեսիոնալ գործունեության մասին պատմող նյութերի շարք: Ձեզ ենք ներկայացնում հայկական ծագում ունեցող ականավոր զինվորականներ Սերգեյ Ավագյանցի, Հայկ Շեքերջյանի և Սթիվ Տերունյանի  ծավալած գործունեությունը և հաջողությունները:
Սերգեյ Ավագյանց
Ծնվել է 1957 թվականի ապրիլի 6-ին, Երևանում։ 1975 թվականին նա ընդունվել է սևծովյան Պ. Ս. Նահիմովայի անվան ծովային դպրոցը, որն ավարտել է 1980 թվականին։
1989-991 թթ. ծառայել է ԽՍՀՄ նավատորմի ծովակալ Ն. Հ. Կուզնեցովի անվան ռազմածովային ակադեմիայում։ Ծառայության է անցել Հյուսիսային նավատորմի ծովակալ Յումաշև մեծ հականավատորմային նավում՝ զենիթառակետային կառավարման դիվիզիոնի ռակետահրետանային ռազմական միավորումում՝ որպես խմբի գեներալ։
2010թ. օգոստոսին ՌԴ նախագահի կողմից նշանակվել է խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի հրամանատար: 2012թ. դեկտեմբերին ՌԴ նախագահը Սերգեյ Ավագյանցին շնորհել է փոխծովակալ զինվորական կոչում։ 2010թ. հոկտեմբերից, ղեկավարելով Արևելյան օկրուգի զինված ուժերը, զբողեցրել է նաև Խաղաղօվկյանոսյան նավատորմի ղեկավարի պաշտոնը։ 2014թ. դեկտեմբերին ստացել է ծովակալի կոչում:
Ավագյանցը պարգևատրվել է «Զինվորական ծառայության համար» շքանշանով, «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» երկրորդ աստիճանի մեդալով:
Հայկ Շեքերջյան Картинки по запросу Հայկ Շեքերջյան
Ծնվել է 1886 հունիսի 13-ին Արևմտյան Հայաստանի Իզմիթ քաղաքում: Ընտանիքը տեղափոխվել է ԱՄՆ, երբ նա 5 տարեկան էր: 1911թ. Հայկը գերազանցությամբ ավարտել է Վեստ-Պոնտայի զինվորական ակադեմիան: 1916թ. ապրիլից մինչև 1917թ. փետրվար գեներալ Ջոն Փերշինգի ղեկավարությամբ Շեքերջյանը մասնակցել է ԱՄՆ զինված ուժերի պատժիչ ջոկատի գործողություններին Պանչո Վիլայի դեմ Մեքսիկայում: I աշխարհամարտի ժամանակ նա ծառայել է որպես Հունաստանի ռազմական կցորդի օգնական: 1916թ. դարձել է Ֆրանսիայի հայկական լեգիոնը ստեղծող գլխավոր դերակատարներից, ով մասնակցել է Մերձավոր Արևելքում ռազմական գործողություններին: 1942թ. ԱՄՆ նախագահ Ռուզվելտի հրամանով Շեքերջյանը դարձավ ԱՄՆ բանակի բրիգադային գեներալ՝ առաջին հայը, ով ստացավ այդ պաշտոնը:
Սթիվ Տերունյան
Картинки по запросу Steve Derunian
Ծնվել է 1918 թ. ապրիլի 6-ին Բուլղարիայի Սոֆիա քաղաքում, Պողոս և Էլիզա Տերունյանների ընտանիքում, ովքեր կարողացել էին փրկվել Հայոց ցեղասպանության ժամանակ: 1923 թ. Տերունյանի ընտանիքը տեղափոխվել է Միացյալ Նահանգներ: 1942-ին գերազանցությամբ ավարտել է Կոլումբիայի համալսարանի պետական կառավարման դպրոցը: Նույն թվականին Սթիվ Տերունյանն ընդունվեց  Նյու Յորքի փաստաբանների պալատ, սակայն պատերազմը դադարեցրեց նրա կարիերան: Սթիվը, ինչպես հարյուրավոր հայ երիտասարդներ, գրանցվեց որպես կամավոր: Դասընթացները գերազանցությամբ անցնելով՝ նա կապիտանի կոչումով ուղարկվեց Ֆրանսիա, որտեղ բացվեց պատերազմի երկրորդ ճակատը, որտեղ Սթիվ Տերունյանը 327-րդ հետևակազորի հրամանատարն էր, ով անգնահատելի ներդրում է ունեցել գրավյալ Փարիզի ազատագրման գործում:  Վարած փայլուն օպերացիայի համար Սթիվ Տերունյանը դարձավ առաջին հայը, ով արժանացավ ԱՄՆ-ի ամենաբարձր ռազմական պարգևին՝ «Purple Heart»: ԱՄՆ վերադառնալուց հետո՝ 1946 թ. ապրիլին, Տերունյանին շնորհվեց Բրոնզե աստղ:

Самые знаменитые в мире военные деятели - армяне (Сергей Авакянц, Айк Шекерджян, Стив Дерунян)
Армяне занимали и занимают видное место в мировой истории. Армения дала миру много талантливых военных, политических деятелей, знаменитостей в сфере культуры, спорта, бизнеса и т.д. Очень часто мы выясняем, что та или иная мировая знаменитость - армянского происхождения.
ИАА "Армедиа" продолжает ряд публикаций о жизни и профессиональной деятельности прослуживших в вооруженных силах других стран высокопоставленных армянских военных. Представляем вниманию наших читателей деятельность и историю успеха выдающихся военных армянского происхождения Сергея Авакянца, Айка Шекерджяна, Стива Теруняна и.т.д.
Сергей Авакянц
Родился 6 мая 1957 года в городе Ереван, Армянская ССР. В 1980 году окончил Черноморское высшее военно-морское училище имени П.С.Нахимова, позже - Военно-морскую академию имени Адмирала Флота Советского Союза Н.Г.Кузнецова и Военную академию Генерального штаба Вооруженных сил Российской Федерации. В 1980-1990 годах Сергей Авакянц проходил службу на Северном флоте командиром группы управления зенитно-ракетного дивизиона ракетно-артиллерийской боевой части, командиром зенитно-ракетного дивизиона ракетно-артиллерийской боевой части, помощником командира и старшим помощником командира большого противолодочного корабля "Адмирал Юмашев". 25 августа 2010 года Сергей Авакянц был назначен первым заместителем командующего Тихоокеанским флотом ВМФ России. 3 мая 2012 года указом президента РФ Дмитрия Медведева контр-адмирал Сергей Авакянц назначен командующим Тихоокеанским флотом РФ. Авакянц награжден орденами "За военные заслуги", "За службу в Вооруженных Силах СССР" III степени.
Айк Шекерджян
Картинки по запросу Հայկ Շեքերջյան
Родился 13 июня 1886 года в городе Измир (Западная Армения, оккупированная турками). Ему было всего 5 лет, когда семья переехала в США. В 1911 году Айк с отличием оканчивает военную академию Вест-Пойнта. С апреля 1916 года по февраль 1917 Шекерджян под руководством генерала Джона Першинга участвовал в карательной экспедиции американских вооруженных сил против Панчо Вильи в Мексике. Во время Первой мировой войны он служил помощником военного атташе в Греции. В 1916 году стал одним из главных лиц, участвовавших в создании Армянского Легиона Франции, который участвовал в военных операциях на Ближнем Востоке. По приказу президента Рузвельта 1942 года Шекерджян стал бригадным генералом армии США - первым армянином, получившим эту должность.
Стив Дерунян
Картинки по запросу Steve Derunian
Родился 6 апреля 1918 года в городе София, Болгария, в семье Погоса и Элизы Дерунян, сумевших спастись во время Геноцида армян 1915-1923 гг. В 1923 году семья Дерунян переехала в США. В 1942 году с отличием окончил школу государственного управления при Колумбийском университете. В том же году Стив Дерунян был принят в адвокатскую палату Нью-Йорка, но война приостановила его карьеру. Стив, как и сотни молодых армян, записался добровольцем. Пройдя с отличием курсы, он в чине капитана был направлен во Францию, где был открыт второй фронт. На фронте Стив Дерунян командовал 327-ым пехотным полком, внесшим бесценный вклад в освобождение оккупированного Парижа. За блестяще проведенную операцию Стив Дерунян получил Пурпурное Сердце и стал первым армянином, получившим эту высшую военную награду США. По возвращении в США, в апреле 1946 года, Дернунян был также награжден Бронзовой Звездой. В 1963 году Дерунян был избран членом Палаты Представителей США от штата Нью-Йорк.