ԱՄՆ-ն կարող է ներդրում ունենալ Արցախի անվտանգության ապահովման հարցում
Հունվարի երկրորդ կեսին ԱՄՆ կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատում ներկայացվեց թիվ 697-րդ բանաձևը, որտեղ ԱՄՆ կոնգրեսի ստորին պալատն իր աջակցությունն է հայտնում Արցախի Հանրապետության և Միացյալ Նահանգների միջև բոլոր մակարդակներում (թե՛ պետական, թե՛ քաղաքացիական հասարակության) շփումների հաստատմանը: Այժմ բանաձևը ներկայացված է Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի քննարկմանը և պետք է արժանանա հանձնաժողովի հավանությանը՝ Կոնգրեսում քվեարկության դրվելու համար:
Ներկայացված բանաձևի մեջ հատկապես ուշադրության է արժանի ԱՄՆ կոնգրեսականների կոչը՝ Արցախի Հանրապետության ժողովրդավարական ճանապարով ընտրված իշխանության ներկայացուցիչներին մասնակից դարձնել ԵԱՀԿ և այլ քննարկումներին, որոնք վերաբերում են Արցախի ապագային: Բացի այդ, բանաձևը հատուկ ընդգծում է Արցախում զարգացած ժողովրդավարական ինստիտուտների և բազմակարծությունն ապահովող քաղաքական համակարգի գոյության փաստը:
Անկախ նրանից, թե ինչ զարգացումներ կունենան օրինագծի շուրջ քննարկումները, թեմայի արծարծումն արդեն իսկ դրական է՝ հանդիսանալով հետևողական աշխատանքի արդյունք: Հատկապես կարևոր են Արցախի Հանրապետության կայացվածության և նրա ժողովրդավարության մակարդակի վերաբերյալ շեշտադրումները:
ԱՄՆ կոնգրեսում ներկայացված բանաձևը ևս մեկ դրսևորում է վերջին շրջանում առավել ակտիվացած այն միտումների, երբ Արցախին անդրադարձը չի սահմանափակվում միայն հակամարտության խնդրով: Նման մոտեցումը հնարավորություն է տալիս տարբեր հարթակներում պարբերաբար բարձրաձայնել Արցախում ընթացող ժողովրդավարական զարգացումները՝ ընգծելով  Արցախի սուբյեկտայնությունը: Մյուս կողմից նման մոտեցումը հնարավորություն է տալիս անդրադառնալ այնպիսի խնդիրների, որոնց Արցախի բնակիչներն այսօր բախվում են չճանաչվածության պատճառով: Այդ խնդիրների շարքում է, օրինակ, բանաձևում տեղ գտած այն հանգամանքը, որ այսօր արցախցիները զրկված են միջազգային տարբեր հարթակներում իրենց ապագային վերաբերող հարցերի քննարկումներին մասնակցելու հնարավորությունից:
Այս ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների արդյունավետության մակարդակի առավել խթանման համար անհրաժեշտ է նման նախաձեռնություներին շարունակական բնույթ հաղորդել: Օրինակ, կարելի է աշխատանքներ իրականացնել, որպեսզի նորից ուժի մեջ մտնի 1992թ. ուժի մեջ մտած, սակայն, 2001թ. ուժը կորցրած ԱՄՆ կոնգրեսի 907 բանաձևը, որով արգելվել է Ադրբեջանին տրամադրել ռազմական կամ որևէ այլ աջակցություն, քանի դեռ Ադրբեջանը չի դադարեցրել Հայաստանի շրջափակումը և ագրեսիվ գործողությունները Հայաստանի և Արցախի դեմ: Սա, անխոս, կդառնա ԱՄՆ կողմից՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, Արցախի բնակչության անվտանգության ապահովմանը և տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված կարևոր քայլ:

США могут внести свой вклад в обеспечение безопасности Арцаха
Во второй половине января в Палату представителей Конгресса США была внесена резолюция № 697, в которой Нижняя палата выражает свою поддержку установлению отношений между Республикой Арцах и США на всех уровнях (как на государственном уровне, так и на уровне гражданского общества). В настоящее время резолюция представлена на рассмотрение Комитета по внешним связям Палаты представителей и должна получить одобрение комитета, чтобы быть вынесенной на голосование в Конгресс.
В представленной резолюции особого внимания заслуживает призыв американских конгрессменов обеспечить участие демократически избранных представителей властей Арцаха в ОБСЕ и в других обсуждениях, касающихся будущего Арцаха. Кроме того, в резолюции особо подчеркивается факт существования в Карабахе (Арцахе) развитых демократических институтов и политической системы, обеспечивающей плюрализм.
Независимо от того, как будут развиваться обсуждения вокруг вышеуказанного законопроекта, озвучивание данной темы - уже положительный факт, который является результатом последовательной работы. Особенно важны акценты, относящиеся к уровню демократии состоявшейся Республики Арцах.
Представленная в Конгрессе США резолюция является еще одним выражением последних тенденций, когда ссылка на Арцах не ограничивается только вопросом карабахского конфликта. Такой подход дает возможность периодически озвучивать вопросы о демократических процессах в Арцахе, подчеркивая субъектность Арцаха. С другой стороны, такой подход дает возможность обратиться к таким проблемам, с которыми жители Арцаха ежедневно сталкиваются, будучи непризнанными. В числе этих проблем, например, выраженное в резолюции беспокойство о том, что сегодня арцахцы лишены возможности участвовать в обсуждениях о своем будущем на различных международных платформах.
Для повышения уровня эффективности проводимых в этом направлении работ необходимо придать непрерывный характер такого рода инициативам. Например, можно добиться, чтобы резолюция 907 Конгресса США, которая вступила в силу в 1992 году и была отменена в 2001 году, вновь вступила в силу. Напомним: этой резолюцией запрещалось оказание военной или какой-либо иной помощи Азербайджану, пока тот не прекратил блокаду и агрессивные действия против Армении и Арцаха.
Это, конечно, станет важным шагом со стороны США - как сопредседателя Минской группы ОБСЕ - в деле обеспечения безопасности жителей Арцаха и устанавлению мира в регионе.