Երուսաղեմի վերաբերյալ Թրամփի որոշումը վեր հանեց տարածաշրջանում տեղի ունեցած մի շարք փոփոխություններ
Պաղեստինի և Իսրայելի միջև բանակցությունները կարող են վերսկսվել միայն  այն դեպքում, երբ Պաղեստինի ապագա պետության կազմ մտնեն Արևմտյան ափը և Գազայի հատվածը՝ Արևելյան Երուսաղեմ մայրաքաղաքով: Այս մասին հայտարարել է Պաղեստինի առաջնորդ Մահմմուդ Աբասն՝ ընդգծելով, որ ԱՄՆ-ը չի կարող պաղեստինցիներին պարտադրել Իսրայելի հետ խաղաղության համաձայնագիր:
Նշենք, որ Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու մասին Թրամփի որոշումից հետո Պաղեստինի իշխանություններն ակտիվացրել են իրենց աշխատանքը եվրոպական երկրների կողմից Պաղեստին պետության ճանաչման ուղղությամբ՝ փորձելով այսկերպ հակադրվել Թրամփի որոշմանը: Դեռևս այս գործընթացի շրջանակում եվրոպական ոչ մի երկիր չի ճանաչել Պաղեստինը, փոխարենը հնչել են հավաստիացումներ (օրինակ՝ Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի կողմից ), որ իրենք չեն պատրաստվում հետևել ԱՄՆ օրինակին:
Միևնույն ժամանակ Իսրայելն ակտիվ աշխատանքներ է տանում Երուսաղեմն իր մայրաքաղաք ճանաչած պետությունների թիվն ընդլայնելու ուղղությամբ: Ընդ որում, Իսրայելն իր առջև դրված խնդրի իրականացման հարցում համեմատաբար ավելի մեծ հաջողությունների է հասել. Գվատեմալան արդեն հայտարարել է ԱՄՆ օրինակով իր դեսպանատունը Թել-Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխելու մասին, և իսրայելական իշխանություններն այժմ այս ուղղությամբ բանակցություններ են վարում 10-ից ավելի պետությունների հետ:
Այս գործընթացների արդյունքում պաղեստինա-իսրայելական բանակցային գործընթացում կարող է ձևավորվել նոր իրավիճակ, որը կարող է կամ էլ ավելի հեռացնել կողմերին միմյանցից, կամ նպաստել բանակցային գործընթացը փակուղուց դուրս բերելուն: Այս կապակցությամբ հետաքրքրիր է Ռուսաստանում Պաղեստինի դեսպան Աբդելհաֆիզ Նոֆալի օրերս արած հայտարարությունն այն մասին, որ Պաղեստինը նոր մեխանիզմներ է փնտրում պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության կարգավորման համար՝ այդ թվում նաև ԱՄՆ մասնակցությամբ:
Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու մասին Թրամփի որոշումը հստակ ցույց տվեց, որ Պաղեստինն այլևս չունի անհրաժեշտ ռեսուրսներ ինտիֆադայի միջոցով Իսրայելին ինչ-որ բան պարտադրելու համար, և որ հակամարտության կարգավորման գործընթացում որևէ փոփոխություն քաղաքական որոշման շնորհիվ է հնարավոր միայն:
Միևնյուն ժամանակ Թրամփի որոշումը ևս մեկ անգամ արձանագրեց արաբական աշխարհում միասնության բացակայության փաստը: Թրամփի որոշման արձագանքների բնույթից ևս մեկ անգամ պարզ դարձավ, որ հակամարտությունն վերաբերում է միայն Պաղեստինին, այլ ոչ թե՝ ամբողջ արաբական աշխարհին. վերջինս այլևս մտադիր չէ ի վնաս իր ազգային շահերի կտրուկ քայլերի դիմել պաղեստինցիների իրավունքները պաշտպանելու համար: Փոխարենը՝ պաղեստինցիների իրավունքների պաշտպանի դերն ակտիվորեն ստանձնեց Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանն՝ այդ կերպ ևս մեկ անգամ հայտարարելով իսլամական աշխահի առաջնորդի կոչման իր հավակնությունների մասին:
Այսպիսով, Երուսաղեմի վերաբերյալ Թրամփի որոշումից երկու ամիս անց մի բան արդեն միանգամայն հստակ է, որ, չնայած կանխատեսումներին, մերձավորարևելյան տարածաշրջանում այդ որոշման պատճառով լարվածության աննախադեպ աճ չգրանցվեց: Միևնույն ժամանակ պաղեստինա-իսրայելական հակամարտությունում Թրամփի այդ որոշումով առաջացավ նոր իրավիճակ՝ կողմերին ստիպելով ակտիվ քայլերի դիմել:

Tramp's Decision on Jerusalem Revealed a Number of Changes in the Region
Talks between Palestine and Israel can be resumed only when the future Palestinian state will include the West Bank and the Gaza Strip with its capital in East Jerusalem, and all the "territories seized by Israel in the 1967 war", Palestinian leader Mahmoud Abbas said this, noting that the United States cannot impose a peace agreement on the Palestinians.
It should be noted that after Trump's decision to recognize Jerusalem as the capital of Israel, the Palestinian authorities have activated their work for the recognition of the Palestinian state by European countries, trying in such a way to oppose Trump's decision. Still within the framework of this process, no European country has recognized Palestine; instead, there have been assertions (for example, by Germany, Great Britain) that they are not going to follow the example of the United States.
At the same time, Israel is actively working to expand the number of countries recognizing Jerusalem as its capital. Israel has already achieved relatively greater success in this direction; Guatemala has already announced the transfer of its embassy from Tel Aviv to Jerusalem, and the Israeli authorities are currently negotiating with more than 10 countries on the issue.
As a result of these processes, a new situation can be created in the Israeli-Palestinian negotiation process, which can either further alienate the sides from each other, or contribute to the removal of the negotiation process from deadlock. In this regard, the recent statement by Abdelhafiz Nofal, the Ambassador of Palestine to Russia, that Palestine is looking for new mechanisms for resolving the Palestinian-Israeli conflict, including the US involvement.
Trump's decision to recognize Jerusalem as the capital of Israel has clearly demonstrated that Palestine no longer needs resources to impose something on Israel through intifada, and that any change in the conflict settlement is possible due to a political decision.
Meanwhile, Trump's decision once again demonstrated the lack of unity in the Arab world. Reactions to Trump's decision on Jerusalem once again proved that now the conflict concerns only to Palestine, not to the entire Arab world: the latter will no longer, to the detriment of its national interests, protect the rights of the Palestinians. Instead, the role of the Palestinian's rights defender has been taken by Turkish President Recep Tayyip Erdogan, thus once again declaring his ambitions to be the leader of the Islamic world.
Thus, two months after Trump's decision on Jerusalem, one thing is clear: despite the predictions, the unprecedented increase of tension hasn't been recorded in the Middle East due to this decision. At the same time, Trump's decision in the Israeli-Palestinian conflict created a new situation that forced the parties to take active steps.