Երուսաղեմի վերաբերյալ Թրամփի որոշումը վեր հանեց տարածաշրջանում տեղի ունեցած մի շարք փոփոխություններ
Պաղեստինի և Իսրայելի միջև բանակցությունները կարող են վերսկսվել միայն  այն դեպքում, երբ Պաղեստինի ապագա պետության կազմ մտնեն Արևմտյան ափը և Գազայի հատվածը՝ Արևելյան Երուսաղեմ մայրաքաղաքով: Այս մասին հայտարարել է Պաղեստինի առաջնորդ Մահմմուդ Աբասն՝ ընդգծելով, որ ԱՄՆ-ը չի կարող պաղեստինցիներին պարտադրել Իսրայելի հետ խաղաղության համաձայնագիր:
Նշենք, որ Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու մասին Թրամփի որոշումից հետո Պաղեստինի իշխանություններն ակտիվացրել են իրենց աշխատանքը եվրոպական երկրների կողմից Պաղեստին պետության ճանաչման ուղղությամբ՝ փորձելով այսկերպ հակադրվել Թրամփի որոշմանը: Դեռևս այս գործընթացի շրջանակում եվրոպական ոչ մի երկիր չի ճանաչել Պաղեստինը, փոխարենը հնչել են հավաստիացումներ (օրինակ՝ Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի կողմից ), որ իրենք չեն պատրաստվում հետևել ԱՄՆ օրինակին:
Միևնույն ժամանակ Իսրայելն ակտիվ աշխատանքներ է տանում Երուսաղեմն իր մայրաքաղաք ճանաչած պետությունների թիվն ընդլայնելու ուղղությամբ: Ընդ որում, Իսրայելն իր առջև դրված խնդրի իրականացման հարցում համեմատաբար ավելի մեծ հաջողությունների է հասել. Գվատեմալան արդեն հայտարարել է ԱՄՆ օրինակով իր դեսպանատունը Թել-Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխելու մասին, և իսրայելական իշխանություններն այժմ այս ուղղությամբ բանակցություններ են վարում 10-ից ավելի պետությունների հետ:
Այս գործընթացների արդյունքում պաղեստինա-իսրայելական բանակցային գործընթացում կարող է ձևավորվել նոր իրավիճակ, որը կարող է կամ էլ ավելի հեռացնել կողմերին միմյանցից, կամ նպաստել բանակցային գործընթացը փակուղուց դուրս բերելուն: Այս կապակցությամբ հետաքրքրիր է Ռուսաստանում Պաղեստինի դեսպան Աբդելհաֆիզ Նոֆալի օրերս արած հայտարարությունն այն մասին, որ Պաղեստինը նոր մեխանիզմներ է փնտրում պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության կարգավորման համար՝ այդ թվում նաև ԱՄՆ մասնակցությամբ:
Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու մասին Թրամփի որոշումը հստակ ցույց տվեց, որ Պաղեստինն այլևս չունի անհրաժեշտ ռեսուրսներ ինտիֆադայի միջոցով Իսրայելին ինչ-որ բան պարտադրելու համար, և որ հակամարտության կարգավորման գործընթացում որևէ փոփոխություն քաղաքական որոշման շնորհիվ է հնարավոր միայն:
Միևնյուն ժամանակ Թրամփի որոշումը ևս մեկ անգամ արձանագրեց արաբական աշխարհում միասնության բացակայության փաստը: Թրամփի որոշման արձագանքների բնույթից ևս մեկ անգամ պարզ դարձավ, որ հակամարտությունն վերաբերում է միայն Պաղեստինին, այլ ոչ թե՝ ամբողջ արաբական աշխարհին. վերջինս այլևս մտադիր չէ ի վնաս իր ազգային շահերի կտրուկ քայլերի դիմել պաղեստինցիների իրավունքները պաշտպանելու համար: Փոխարենը՝ պաղեստինցիների իրավունքների պաշտպանի դերն ակտիվորեն ստանձնեց Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանն՝ այդ կերպ ևս մեկ անգամ հայտարարելով իսլամական աշխահի առաջնորդի կոչման իր հավակնությունների մասին:
Այսպիսով, Երուսաղեմի վերաբերյալ Թրամփի որոշումից երկու ամիս անց մի բան արդեն միանգամայն հստակ է, որ, չնայած կանխատեսումներին, մերձավորարևելյան տարածաշրջանում այդ որոշման պատճառով լարվածության աննախադեպ աճ չգրանցվեց: Միևնույն ժամանակ պաղեստինա-իսրայելական հակամարտությունում Թրամփի այդ որոշումով առաջացավ նոր իրավիճակ՝ կողմերին ստիպելով ակտիվ քայլերի դիմել:

Решение Трампа по Иерусалиму: что показала лакмусовая бумага?
Переговоры между Палестиной и Израилем состоятся только при условии, что в состав будущего Палестинского государства войдут Западный берег и сектор Газа со столицей в Восточном Иерусалиме и все "территории, захваченные Израилем в войне 1967 года". Об этом заявил палестинский лидер Махмуд Аббас, отметив, что Соединенные Штаты не могут навязать палестинцам мирное соглашение с Израилем.
Отметим, что после решения Трампа признать Иерусалим столицей Израиля палестинские власти активизировали свою работу по признанию палестинского государства европейскими странами, пытаясь таким образом противостоять решению президента США. Однако в рамках этого процесса ни одна европейская страна не признала Палестину; вместо этого были утверждения (например, Германии, Великобритании) о том, что они не собираются следовать примеру Соединенных Штатов.
В то же время Израиль активно работает над расширением числа стран, признающих Иерусалим его столицей. Израиль уже добился успехов в этом направлении; Гватемала объявила о переводе своего посольства из Тель-Авива в Иерусалим, и израильские власти в настоящее время ведут переговоры с более чем 10 странами по этому вопросу.
В результате этих процессов в палестино-израильском переговорном процессе может быть создана новая ситуация, которая может либо еще больше отдалить стороны друг от друга, либо способствовать выходу переговорного процесса из тупика. В этой связи интересно недавнее заявление посла Палестины в России Абдельхафиза Нофаля о том, что Палестина ищет новые механизмы урегулирования палестино-израильского конфликта, в том числе при участииСША.
Решение Трампа признать Иерусалим в качестве столицы Израиля наглядно продемонстрировало, что Палестина больше не располагает нужными ресурсами, чтобы навязать что-либо Израилю с помощью интифады, и что любое изменение в урегулировании конфликта возможно только с помощью политического решения.
Между тем, решение Трампа еще раз продемонстрировало отсутствие единства в арабском мире. Реакции на решение Трампа по Иерусалиму еще раз доказали, что конфликт теперь касается только Палестины, а не всего арабского мира. Последний больше не будет в ущерб своим национальным интересам защищать права палестинцев. Вместо этого роль защитника прав палестинцев взял на себя президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, тем самым еще раз заявив о своих стремлениях стать лидером исламского мира.
Таким образом, через два месяца после решения Трампа по Иерусалиму ясно одно: несмотря на предсказания, беспрецедентного увеличения напряженности на Ближнем Востоке из-за этого решения не было зафиксировано. В то же время с решением Трампа в палестино-израильском конфликте возникла новая ситуация, которая заставила стороны предпринять активные шаги.