Հայերը մեծ ներդրում ունեցան ֆաշիստական ​​Գերմանիայի նկատմամբ Խորհրդային Միության հաղթանակի մեջ: Չկա մի այդպիսի հայ ընտանիք, որին պատերազմը դիպած չլինի: Մեծ Հայրենական պատերազմում ֆաշիստական զավթիչների դեմ կռվել են հայ ժողովրդի ավելի քան վեց հարյուր հազար որդիներ և դուստրեր՝ 300 հազարը Հայաստանից, 200 հազարը` մյուս ԽՍՀՄ հանրապետություններից, 100 հազարը` սփյուռքից: Խորհրդային Միության հայ հերոսների թիվը՝ 106-ն է եղել: Խորհրդային Միության կրկնակի հերոս են դարձել լեգենդար օդաչու, բալթյան երկնքի հերոս Նելսոն Ստեփանյանը և Խորհրդային Միության մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանը:
Ֆաշիզմի դեմ պայքարած հերոս հայորդիներից է Վազգեն Օգանեսովը, ով ծնվել է 1920 թ-ի փետրվարի 10-ին՝ Հայաստանի Հանրապետության Արթիկի մարզի Օրոմ գյուղում: Վազգեն Օգանեսովն իր հայտնի ճանապարհը սկսել է Բաքվի ավիաակումբում՝ աստիճանաբար տիրապետելով ավիացիոն տեխնիկային: 1940 թվականից ծառայել է Կարմիր բանակում, 1941 թ.-ին ավարտել է Թբիլիսիի ռազմական ավիացիոն օդաչուների դպրոցը: 1941 թ.-ի դեկտեմբերից կրտսեր լեյտենանտ Օգանեսովը Հայրենական Մեծ պատերազմի ճակատներում ծառայել է 347-րդ օդային գնդում: Ռազմական թռիչքների մեծ մասը կատարել է Յակ-9-ով, բայց նաև կռվել է Ի-153, Յա կ-1 և Յա կ-3-ով: Հրամանատարությունը նրան համարում էր 16-րդ Օդային բանակի լավագույն հետախույզ:
Ողջ պատերազմի ընթացքում Օգանեսովը կատարել է 324 հաջողված մարտական ​​թռիչք, 75 օդային մարտերում անձամբ խոցել է 23 ինքնաթիռ: Նա մտնում էր «Ստալինյան բազեներ» սիմվոլիկ խմբի կազմում, ինչպես ավանդաբար կոչում էին Խորհրդային օդուժի հերոսներին: Նրա ինքնաթիռը խոցվեց միայն մեկ անգամ՝ պատերազմի վերջում՝ 1945 թ. ապրիլի 28-ին: Սակայն, օդաչուն, անգամ լրջորեն վիրավորված զենիթային հրթիռի բեկորներից,  իր մեջ ուժ գտավ իջեցնել խոցված ինքնաթիռն օդանավակայանում:
Վազգեն Օգանեսովն իր վերջին մարտական ​​թռիչքը կատարել է Բեռլինի մարտերի ժամանակ: Հաղթանակի նախօրեին պետք էր կանխել պաշարված Բեռլինից հիտլերյան ռեյխի գերմանական ղեկավարության թռիչքն՝ անձամբ Հիտլերի գլխավորությամբ, գրում է Defacto.am-ը:
Ապրիլի 27-ի երեկոյան հայտնի դարձավ, որ, կորցնելով բոլոր օդանավակայանները Բեռլինում և նրա շրջակայքում, գերմանական բարձրագույն հրամանատարությունը  թռիչքի և վայրէջքի համար պատրաստվում է օգտագործել Տիերգարդեն այգու գլխավոր պողոտան: Այս լուրը հաստատեց 3-րդ ԻԱԿ-ի գլխավոր հրամանատար գեներալ Սավիցկին:
Օդուժի Մարշալ Ռուդենկոյի պատմություններից. «Սավիցկիի զեկույցից անմիջապես հետո ես կանչեցի իմ տեղակալ գեներալ Սենատորովին և բանակի գլխավոր շտաբի պետ՝ գեներալ Բրայկոյին: Միասին որոշեցինք, որ անհրաժեշտ է ձեռնարկել արտակարգ միջոցառումներ: Առաջին հերթին ուշադիր հետախուզենք տարածքն՝ օդակայանի ճշգրիտ դիրքը, եղած օդանավերի քանակը, զենիթային միջոցները ճշտելու համար: Կատարել նման հանձնարարություն կարող էին միայն փորձառու հետախույզները: Չեմ հիշում, թե ով, կարծես Բրայկոն էր, որ տվեց ավագ լեյտենանտ Օգանեսովի անունը: Ես լավ գիտեի այդ անվախ օդաչուին: Իր հաշվին մինչև պատերազմի ավարտը կար գրեթե երեք հարյուր մարտական ​​թռիչք, նա անցկացրել էր ավելի քան 70 օդային մենամարտ, այդ թվում՝ խոցել էր թշնամու երկու տասնյակ ինքնաթիռ»:
Գեներալ Սենատորովն Օգանեսովին առաջադրանք տվեց.«Ռայխստագի տարածքում և Բրանդերբուրգյան դարպասների մոտ գտնվում է թշնամու գաղտնի օդանավակայանը: Անհրաժեշտ է գտնել այն: Քաղաքը ծխի մեջ է: Տիերգարդեն այգու կենտրոնում շատ զենիթներ կան: Պետք է գնալ ցածր բարձրության վրա...»:
Երկու ժամ չանցած ղեկավարությունը ստացավ ճշգրիտ տեղեկություն օդային հետախուզությունից: Նրանք բացահայտել էին երկու ծածկված  թեթև տրանսպորտային ինքնաթիռ, որոնք գտնվում էին այգու մուտքի մոտ և պահպանվում էին տանկերի կողմից:
Որոշվել էր անմիջապես ռմբակոծել և հարձակվել օդանավակայանի վրա, որը պայմանականորեն անվանեցին «կայսերական»: Իսկ ավագ լեյտենանտ Օգանեսովը կամավոր էր դարձել թիրախը ցույց տալու հարցում: Նա թռչում էր ցածր բարձրության վրա, գրեթե շենքերի տանիքների վրայով:
Եվ ահա, ցույց տալով ինքնաթիռներն ու տանկերը, հերթը հասավ ռմբակոծիչներին, որոնք րոպեների ընթացքում վերացրին դրանք, սակայն անհանգիստ Օգանեսովը որոշեց  շրջադարձ կատարել և համոզվել, որ օդակայանը վերածվել էր մետաղի կույտի: Նա շտապեց հաղորդել ռադիոյով. «Ծրագրի նպատակը ոչնչացված է: Առաջադրանքը կատարված է..." Հանկարծ նրա ձայնը կտրվեց. Թշնամու արկերից մեկը խոցեց ինքնաթիռը, օդաչուն վիրավորվեց: Սակայն, փորձը և տոկունությունը օգնեցին նրան ապահով կերպով իջեցնել ինքնաթիռը: Ավելի ուշ, այդ հերոսության համար նրան շնորհվեց Խորհրդային Միության հերոսի կոչում:
Օգանեսովն իր գործունեության ողջ ընթացքում պարգևատրվել է նաև Լենինի, Հոկտեմբերյան հեղափոխության, Կարմիր դրոշի (երեք անգամ) շքանշաններով, ինչպես նաև կարմիր աստղով և ուրիշ շատ մեդալներով:
Պատերազմից հետո օդաչուն շարունակում էր ծառայել ԽՍՀՄ օդային ուժերում: 1956 թ.-ին գեներալ-լեյտենանտ Օգանեսովը թոշակի անցավ: Նա ապրում էր Ադրբեջանի մայրաքաղաքում` Բաքվի կենտրոնում: Աշխատում էր որպես հացաբուլկեղենի գործարանի գլխավոր ինժեներ: 1990 թվականին Վազգեն Միխայլովիչը ընտանիքով տեղափոխվեց Երևան՝ փախչելով Բաքվի հայկական ջարդերից:
Լեգենդար օդաչուն մահացել է 1993 թ.-ի մայիսի 23-ին՝ 73 տարեկան հասակում, թաղված է Երևանի Թոխմախ գերեզմանոցի պատվավոր գերեզմանատանը:

Армяне внесли большой вклад в победу Советского Союза над фашистской Германией. Нет такой армянской семьи, которой бы не коснулась война. На фронтах Великой Отечественной сражались против фашистских захватчиков более шестисот тысяч сынов и дочерей армянского народа: 300 тысяч были из Армении, 200 тысяч – из других республик СССР, 100 тысяч – из диаспоры. Число армянских Героев Советского Союза – 106. Дважды Героями Советского Союза стали легендарный летчик, герой балтийского неба Нельсон Степанян и маршал Советского Союза Ованес Баграмян.
Один из лучших сыновей армянского народа, сражавшихся против фашистов - Оганесов Вазген Михайлович - родился 10 февраля 1920 года в селе Ором Артикского района Республики Армения. Начинал Вазген Михайлович свой прославленный путь в бакинском аэроклубе, где осваивал технику пилотирования планеров. С 1940 года в Красной Армии, в 1941-ом окончил Тбилисскую военную авиационную школу пилотов. С декабря 1941 года младший лейтенант Оганесов на фронтах Великой Отечественной войны, служил в 347-ом авиаполку. Большинство боевых вылетов совершил на ЯК-9, но воевал также на И-153, ЯК-1 и ЯК-3. Командование считало его лучшим разведчиком 16-ой Воздушной армии.
Всего за период войны В. М. Оганесов произвел 324 успешных боевых вылета, в 75 воздушных боях лично сбил 23 самолета (еще 5 самолетов – в группе). Он входил в символический отряд "Сталинских соколов", которыми традиционно называли героев советской авиации. Самолет его был подбит единственный раз в самом конце войны, 28 апреля 1945 года. Летчик, тяжело раненный осколками зенитного снаряда, нашел в себе силы посадить поврежденную машину на свой аэродром.
Свой последний боевой вылет Вазген Оганесов выполнил во время боев за Берлин. В преддверии Победы предстояло не допустить вылет из осажденного Берлина самолет гитлеровского рейха с немецкими заправилами во главе с Гитлером, пишет Defacto.am.
27 апреля к вечеру стало известно, что, потеряв все аэродромы в Берлине и вблизи него, немецкое командование готовится использовать для взлета и посадок самолетов главную аллею в парке Тиргартен. Командующий 3-им ИАК генерал Савицкий подтвердил эту весть.
Из рассказа маршала авиации Руденко: "Сразу же после доклада Савицкого я вызвал своего заместителя генерала Сенаторова и начальника штаба армии генерала Брайко. Вместе мы решили: надо принимать экстренные меры. Прежде всего – тщательно разведать местность, определить точное расположение и количество имеющихся самолетов, зенитных средств и площадок, пригодных для взлета. Выполнить такое задание могли только опытные разведчики. Не помню кто, кажется, Брайко, назвал фамилию старшего лейтенанта Оганесова. Я хорошо знал этого бесстрашного летчика. На его счету к концу войны значилось почти триста боевых вылетов, он провел более 70 воздушных боев, сбил при этом два десятка вражеских самолетов. Ведомым у Оганесова был не менее мужественный летчик лейтенант Двуреченский.
Задачу Оганесову ставил генерал Сенаторов: "В районе рейхстага и Брандербургских ворот находится секретный аэродром противника. Надо отыскать его. Город задымлен. В центре парка Тиргартен много зениток. Придется идти на бреющем…"
Не прошло и двух часов, как мы получили точные сведения от наших воздушных разведчиков. Ими было обнаружено два легких транспортных самолета, замаскированных у входа в парк и охраняемых танками.
Решено было немедленно нанести бомбовый и штурмовой удар по аэродрому, который мы условно назвали имперским. А для того, чтобы вылет не оказался холостым, старший лейтенант Оганесов вызвался показать цель. Он шел впереди на малой высоте, почти над самыми крышами. Подлетев к Тиргартену, сделал горку и с пикирования направил очередь трассирующих пуль в цель, показывая идущим следом экипажам, куда вести огонь.
Пикирующие бомбардировщики сбросили груз на центральную аллею парка, стремясь сделать ее непригодной для взлета, а "ИЛ-2" нанес удар по самолетам и танкам. Неугомонный Оганесов решил сделать вираж, чтобы определить результаты налета. Увидев на месте самолетной стоянки груду покореженного металла, он поспешил доложить по радио: "Цель уничтожена! Задание выпол…" Неожиданно голос его прервался. Один из вражеских снарядов попал в самолет, летчик получил ранение. Но опыт и выдержка помогли ему благополучно посадить поврежденную машину. Из кабины его бережно перенесли в санитарную машину и отправили в госпиталь. Позже за этот подвиг он был удостоен звания Героя Советского Союза. Об уничтожении имперского аэродрома я доложил командующему фронтом маршалу Жукову…"
15 мая 1946 года за мужество и воинскую доблесть, проявленные в период Великой Отечественной войны, Оганесову было присвоено звание Героя Советского Союза. Награжден орденами Ленина, Октябрьской Революции, Красного Знамени (трижды), Отечественной войны 1-ой степени (дважды), Красной Звезды, медалями.
После войны летчик-истребитель продолжал служить в ВВС СССР. В 1950 году он окончил Краснодарскую высшую офицерскую школу штурманов ВВС. В 1956 году подполковник Оганесов уволился в запас. Жил в столице Азербайджана - городе Баку. В 1990 году Вазген Михайлович вместе с семьей переехал в Ереван, спасаясь от армянских погромов в Баку.