Հայերը մեծ ներդրում ունեցան ֆաշիստական ​​Գերմանիայի նկատմամբ Խորհրդային Միության հաղթանակի մեջ: Չկա մի այդպիսի հայ ընտանիք, որին պատերազմը դիպած չլինի: Մեծ Հայրենական պատերազմում ֆաշիստական զավթիչների դեմ կռվել են հայ ժողովրդի ավելի քան վեց հարյուր հազար որդիներ և դուստրեր՝ 300 հազարը Հայաստանից, 200 հազարը` մյուս ԽՍՀՄ հանրապետություններից, 100 հազարը` սփյուռքից: Խորհրդային Միության հայ հերոսների թիվը՝ 106-ն է եղել: Խորհրդային Միության կրկնակի հերոս են դարձել լեգենդար օդաչու, բալթյան երկնքի հերոս Նելսոն Ստեփանյանը և Խորհրդային Միության մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանը:
Ֆաշիզմի դեմ պայքարած հերոս հայորդիներից է Վազգեն Օգանեսովը, ով ծնվել է 1920 թ-ի փետրվարի 10-ին՝ Հայաստանի Հանրապետության Արթիկի մարզի Օրոմ գյուղում: Վազգեն Օգանեսովն իր հայտնի ճանապարհը սկսել է Բաքվի ավիաակումբում՝ աստիճանաբար տիրապետելով ավիացիոն տեխնիկային: 1940 թվականից ծառայել է Կարմիր բանակում, 1941 թ.-ին ավարտել է Թբիլիսիի ռազմական ավիացիոն օդաչուների դպրոցը: 1941 թ.-ի դեկտեմբերից կրտսեր լեյտենանտ Օգանեսովը Հայրենական Մեծ պատերազմի ճակատներում ծառայել է 347-րդ օդային գնդում: Ռազմական թռիչքների մեծ մասը կատարել է Յակ-9-ով, բայց նաև կռվել է Ի-153, Յա կ-1 և Յա կ-3-ով: Հրամանատարությունը նրան համարում էր 16-րդ Օդային բանակի լավագույն հետախույզ:
Ողջ պատերազմի ընթացքում Օգանեսովը կատարել է 324 հաջողված մարտական ​​թռիչք, 75 օդային մարտերում անձամբ խոցել է 23 ինքնաթիռ: Նա մտնում էր «Ստալինյան բազեներ» սիմվոլիկ խմբի կազմում, ինչպես ավանդաբար կոչում էին Խորհրդային օդուժի հերոսներին: Նրա ինքնաթիռը խոցվեց միայն մեկ անգամ՝ պատերազմի վերջում՝ 1945 թ. ապրիլի 28-ին: Սակայն, օդաչուն, անգամ լրջորեն վիրավորված զենիթային հրթիռի բեկորներից,  իր մեջ ուժ գտավ իջեցնել խոցված ինքնաթիռն օդանավակայանում:
Վազգեն Օգանեսովն իր վերջին մարտական ​​թռիչքը կատարել է Բեռլինի մարտերի ժամանակ: Հաղթանակի նախօրեին պետք էր կանխել պաշարված Բեռլինից հիտլերյան ռեյխի գերմանական ղեկավարության թռիչքն՝ անձամբ Հիտլերի գլխավորությամբ, գրում է Defacto.am-ը:
Ապրիլի 27-ի երեկոյան հայտնի դարձավ, որ, կորցնելով բոլոր օդանավակայանները Բեռլինում և նրա շրջակայքում, գերմանական բարձրագույն հրամանատարությունը  թռիչքի և վայրէջքի համար պատրաստվում է օգտագործել Տիերգարդեն այգու գլխավոր պողոտան: Այս լուրը հաստատեց 3-րդ ԻԱԿ-ի գլխավոր հրամանատար գեներալ Սավիցկին:
Օդուժի Մարշալ Ռուդենկոյի պատմություններից. «Սավիցկիի զեկույցից անմիջապես հետո ես կանչեցի իմ տեղակալ գեներալ Սենատորովին և բանակի գլխավոր շտաբի պետ՝ գեներալ Բրայկոյին: Միասին որոշեցինք, որ անհրաժեշտ է ձեռնարկել արտակարգ միջոցառումներ: Առաջին հերթին ուշադիր հետախուզենք տարածքն՝ օդակայանի ճշգրիտ դիրքը, եղած օդանավերի քանակը, զենիթային միջոցները ճշտելու համար: Կատարել նման հանձնարարություն կարող էին միայն փորձառու հետախույզները: Չեմ հիշում, թե ով, կարծես Բրայկոն էր, որ տվեց ավագ լեյտենանտ Օգանեսովի անունը: Ես լավ գիտեի այդ անվախ օդաչուին: Իր հաշվին մինչև պատերազմի ավարտը կար գրեթե երեք հարյուր մարտական ​​թռիչք, նա անցկացրել էր ավելի քան 70 օդային մենամարտ, այդ թվում՝ խոցել էր թշնամու երկու տասնյակ ինքնաթիռ»:
Գեներալ Սենատորովն Օգանեսովին առաջադրանք տվեց.«Ռայխստագի տարածքում և Բրանդերբուրգյան դարպասների մոտ գտնվում է թշնամու գաղտնի օդանավակայանը: Անհրաժեշտ է գտնել այն: Քաղաքը ծխի մեջ է: Տիերգարդեն այգու կենտրոնում շատ զենիթներ կան: Պետք է գնալ ցածր բարձրության վրա...»:
Երկու ժամ չանցած ղեկավարությունը ստացավ ճշգրիտ տեղեկություն օդային հետախուզությունից: Նրանք բացահայտել էին երկու ծածկված  թեթև տրանսպորտային ինքնաթիռ, որոնք գտնվում էին այգու մուտքի մոտ և պահպանվում էին տանկերի կողմից:
Որոշվել էր անմիջապես ռմբակոծել և հարձակվել օդանավակայանի վրա, որը պայմանականորեն անվանեցին «կայսերական»: Իսկ ավագ լեյտենանտ Օգանեսովը կամավոր էր դարձել թիրախը ցույց տալու հարցում: Նա թռչում էր ցածր բարձրության վրա, գրեթե շենքերի տանիքների վրայով:
Եվ ահա, ցույց տալով ինքնաթիռներն ու տանկերը, հերթը հասավ ռմբակոծիչներին, որոնք րոպեների ընթացքում վերացրին դրանք, սակայն անհանգիստ Օգանեսովը որոշեց  շրջադարձ կատարել և համոզվել, որ օդակայանը վերածվել էր մետաղի կույտի: Նա շտապեց հաղորդել ռադիոյով. «Ծրագրի նպատակը ոչնչացված է: Առաջադրանքը կատարված է..." Հանկարծ նրա ձայնը կտրվեց. Թշնամու արկերից մեկը խոցեց ինքնաթիռը, օդաչուն վիրավորվեց: Սակայն, փորձը և տոկունությունը օգնեցին նրան ապահով կերպով իջեցնել ինքնաթիռը: Ավելի ուշ, այդ հերոսության համար նրան շնորհվեց Խորհրդային Միության հերոսի կոչում:
Օգանեսովն իր գործունեության ողջ ընթացքում պարգևատրվել է նաև Լենինի, Հոկտեմբերյան հեղափոխության, Կարմիր դրոշի (երեք անգամ) շքանշաններով, ինչպես նաև կարմիր աստղով և ուրիշ շատ մեդալներով:
Պատերազմից հետո օդաչուն շարունակում էր ծառայել ԽՍՀՄ օդային ուժերում: 1956 թ.-ին գեներալ-լեյտենանտ Օգանեսովը թոշակի անցավ: Նա ապրում էր Ադրբեջանի մայրաքաղաքում` Բաքվի կենտրոնում: Աշխատում էր որպես հացաբուլկեղենի գործարանի գլխավոր ինժեներ: 1990 թվականին Վազգեն Միխայլովիչը ընտանիքով տեղափոխվեց Երևան՝ փախչելով Բաքվի հայկական ջարդերից:
Լեգենդար օդաչուն մահացել է 1993 թ.-ի մայիսի 23-ին՝ 73 տարեկան հասակում, թաղված է Երևանի Թոխմախ գերեզմանոցի պատվավոր գերեզմանատանը:

Vazgen Oganesov: An Armenian Who Did Not Let Hitler to Run Away from Berlin
Armenians made a great contribution to the victory of the Soviet Union over fascist Germany. There is no Armenian family that would not be affected by the war. More than six hundred thousand sons and daughters of the Armenian people fought against the fascist invaders on the fronts of the Great Patriotic War: 300 thousand were from Armenia, 200 thousand from other republics of the USSR, 100 thousand from the Diaspora. The number of Armenian Heroes of the Soviet Union is 106. ''Twice Heroes'' of the Soviet Union were the legendary pilot, the hero of the Baltic sky Nelson Stepanyan and Marshal of the Soviet Union, Hovhannes Baghramyan.
One of the best sons of the Armenian people, who fought against the fascists, Oganesov Vazgen Mikhailovich, was born on February 10, 1920 in the village of Orom of the Armenian region of Artik. Vazgen Mikhailovich studied the technique of piloting gliders in Baku. In 1941 he graduated from the Tbilisi Military Aviation Pilots School. Since December 1941, Junior Lieutenant Oganesov had been on the fronts of the Great Patriotic War, served in the 347th Air Regiment. The commanders considered him the best Lieutenant of the 16th Air Army.
During the war, one can remember 324 successful sorties about Oganesov, during 75 air battles he personally shot down 23 aircraft. He was part of the symbolic detachment of the "Stalin Falcons". His plane was hit only once at the very end of the war, on April 28, 1945. The pilot, heavily wounded by an anti-aircraft missile, found the strength to land the damaged plane at the airfield.
Vazgen Oganesov performed his last combat during the battles for Berlin. On the eve of the Victory it was necessary to prevent the aircraft of Hitler's Reich from German besiegers, Defacto.am writes.
On April 27, it became known that, having lost all the airfields in Berlin and near it, the German command was preparing to use the main avenue in the Tiergarten park to take off and land the aircraft.
From the story of Marshal of Aviation Rudenko: "We had to take emergency measures, first of all, to thoroughly determine the exact location and number of available aircraft, anti-aircraft means and platforms suitable for take-off. Only experienced scouts could perform this task, and someone gave the name of Senior Lieutenant Oganesov. He made almost three hundred sorties at the end of the war, he carried out more than 70 aerial battles, and shot down two dozen enemy aircraft.
The task of Oganesov was set by the General Senator: "In the Reichstag and Brandenburg Gate area there is a secret enemy airfield, which is necessary to find. In the center of the Tiergarten park there are many anti-aircraft guns.’’
In less than two hours, we received accurate information from our air reconnaissance men. They found two light transport aircraft, disguised at the entrance to the park and guarded by tanks.
It was decided immediately to bomb and assault on the airfield, which we conditionally called the imperial one. And in order for the flight not to be idle, Senior Lieutenant Oganesov volunteered to show the target. He walked ahead at a low altitude, almost above the roofs.
They shot on the central alley of the park, trying to make it unsuitable for take-off, and the "IL-2" struck a blow on aircraft and tanks. Oganesov decided to make a turn to determine the results of the raid. Seeing the pile of crumpled metal in the place of the aircraft parking, he hastened to report on the radio: "The object is destroyed! The task is fulfilled ..." Suddenly his voice broke. One of the enemy shells hit the plane, the pilot was wounded. But experience and endurance helped him to safely land the damaged plane. From the cabin, he was carefully transferred to an ambulance and sent to a hospital. Later, he was awarded the title of Hero of the Soviet Union. On the destruction of the imperial airfield, I reported to the front commander Marshal Zhukov ..."
On May 15, 1946 for the courage shown during the Great Patriotic War, Oganesov was awarded the title of Hero of the Soviet Union. He was awarded the Orders of Lenin, the October Revolution, the Red Banner (three times), the Patriotic War of the 1st degree (twice), the Red Star, medals.
After the war, the fighter pilot continued to serve in the USSR Air Force. In 1950 he graduated from the Krasnodar Higher Officer School navigators Air Force. In 1956, Lieutenant Colonel Oganesov retired. He lived in the capital of Azerbaijan, the city of Baku. He worked as the chief engineer of a bakery. In 1990, Vazgen Mikhailovich moved with his family to Yerevan, fleeing from the Armenian massacres in Baku. In Armenia, the talent and experience of Colonel Oganesov was required for the newly formed Armenian army, thus he began to advise and train Armenian pilots.
The legendary pilot died on May 23, 1993 at the age of 73. He is buried in the alley of the honorable people at the Tohmakh cemetery in Yerevan.