Պաղեստինի առաջնորդը ԱՄՆ-ի դեսպանին «շան որդի» է անվանել
Պաղեստինի առաջնորդ Մահմուդ Աբասը մարտի 19-ին խիստ քննադատության է ենթարկել տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի քաղաքականությունը և վիրավորել Իսրայելում Միացյալ Նահանգների դեսպան Դևիդ Ֆրիդմանին, հայտնում է Al-Quds պարբերականը:
Ռամալլահում ելույթ ունենալով Պաղեստինի ազատագրման կազմակերպության և ՖԱԹՀ շարժման գործադիր կոմիտեների նիստի բացմանը՝ նա քննադատել է ԱՄՆ դեսպանատունը Թել Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխելու, պաղեստինցի գաղթականների օգնության և աշխատանքների կազմակերպման համար ՄԱԿ-ի Մերձավորարևելյան գործակալության բյուջե վճարումը կրճատելու և Իսրայելի նորաբնակեցման գործունեությունն օրինական համարելու նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումը:
«Այդ մասին խոսել է ԱՄՆ-ի ոչ մեկ ներկայացուցիչ և առաջիններից մեկը եղել է այդ … Դևիդ … Ֆրիդմանը, շան որդին, հենց ինքը նորաբնակը, նրա ընտանիքն էլ նորաբնակներից է, իսկ նա նաև ԱՄՆ-ի դեսպանն է այստեղ՝ Թել Ավիվում: Ի՞նչ կարելի նրանից սպասել», - ասել է Աբասը:

Лидер Палестины назвал американского посла "сукиным сыном"
Палестинский лидер Махмуд Аббас обрушился в понедельник с критикой на политику США в регионе и оскорбил американского посла в Израиле Дэвида Фридмана. Об этом сообщaет ТАСС со ссылкой на издание Al-Quds.
Выступая на открытии заседания исполнительных комитетов ООП и центрального движения ФАТХ в городе Рамалла, он раскритиковал решение президента Дональда Трампа перевести посольство страны в Израиле из Тель-Авива в Иерусалим, сократить взнос в бюджет Ближневосточного агентства ООН для помощи палестинским беженцам и организации работ (БАПОР) и считать легитимной поселенческую деятельность Израиля.
"Об этом говорил не один американский представитель и среди первых был этот... Дэвид... Фридман, сын собаки, сам он поселенец, и семья его из поселенцев, а он еще и посол США здесь, в Тель-Авиве, - сказал он. - Что можно от него ожидать?"