ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վավերացումը կարևոր է առաջին հերթին ՀՀ քաղաքացիների համար
Այսօր ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից միաձայն վավերացրեց Հայաստանի և Եվրամիության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության վերաբերյալ համաձայնագիրը՝ նոր փուլ բացելով ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում:
Ճիշտ է, համաձայնագիրը դեռ պետք է վավերացվի ԵՄ անդամ բոլոր երկրների և Եվրախորհրդարանի կողմից (այս պահի դրությամբ գործընթացն առաջընթաց է գրանցում մերձբալթյան երկրներում), սակայն Հայաստանի կողմից վավերացումը մեկնարկ կտա նաև համաձայնագրի կիրարկմանը: Համաձայնագրի դրույթների գերակշիռ մասը ժամանակավոր կարգավիճակով ուժի մեջ կմտնի հունիսի 1-ից:
Եթե անդրադառնանք Հայաստանի կողմից համաձայնագրի վավերացման նշանակությանը, ապա կարելի է առանձնացնել երկու բաղադրիչ՝ քաղաքական և կիրառական:
Քաղաքական առումով ՀՀ կողմից համաձայնագրի նման արագ և, որ շատ կարևոր է, միաձայն վավերացումը քաղաքական կամքի դրսևորում էր: Սրանով Հայաստանը վճռականություն ցուցաբերեց՝ հնարավորինս արագ կյանքի կոչելու համաձայնագիրը և առաջ մղելու դրանով նախատեսված բարեփոխումները: Բացի այդ, պաշտոնական Երևանը ցույց տվեց, որ ԵՄ հետ համաձայնագրի կնքումը ոչ թե զուտ ցուցադրական քայլ էր՝ ապացուցող հավատարմությունը եվրոպական ինտեգրման ուղղությանը, այլև հարաբերությունները նոր մակարդակի  բարձրացնելու իրական կամքի դրսևորում:
Կիրառական առումով համաձայնագրի վավերացումը հնարավորություն կտա Հայաստանին ուժի մեջ մտցնել  համաձայնագրի մեծ մասը՝ գրեթե 80 տոկոսը: Նախատեսվում է, որ նախքան համաձայնագրի լիարժեք ուժի մեջ մտնելը տեղի կունենա համաձայնագրի մասնակի իրագործում՝ վերաբերող այն դրույթներին, որոնք առնչվում են ոչ թե ԵՄ անդամ առանձին երկրների, այլ հենց Եվրամիության իրավասություններին:  Դա, իր հերթին, հնարավորություն կտա մի շարք ոլորտներում մեկնարկել ԵՄ աջակցությամբ նախատեսվող բարեփոխումները:
Այսպիսով, Հայաստանը ոչ միայն բավարար քաղաքական կամք ցուցաբերեց, ԵԱՏՄ անդամ հանդիսանալով, Եվրամիության հետ իրավական նոր համաձայնագիր բանակցելու և ստորագրելու հարցում, այլև քաղաքական մեծ կամք և նախաձեռնողականություն է ցուցաբերում այդ համաձայնագրի կյանքի կոչման հարցում: Եթե համաձայնագրի ստորագրումը կարևոր էր, առաջին հերթին, ցույց տալու համար, որ եվրոպական և եվրասիական ինտեգրման գործընթացների համադրումը հնարավոր է՝ առանց բախումներ առաջացնելու, ապա համաձայնագրի կյանքի կոչումը կարևոր է հենց ՀՀ քաղաքացիների կյանքի որակը բարելավելու, բարեփոխումներն առաջ մղելու համար:

Ратификация договора Армения-ЕС важна, в первую очередь, для граждан Армении
11-ого апреля парламент Армении единогласно ратифицировал Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС, открыв новый этап в отношениях с Евросоюзом.
Правда, соглашение еще должно пройти процесс ратификации со стороны всех стран-членов ЕС и Европарламента (процесс демонстрирует динамику в странах Прибалтики), но ратификация соглашения со стороны Армении даст старт претворению в жизнь этого документа. Существенная часть пунктов договора вступит в силу уже с начала июня.
Если обратиться к значению ратификации соглашения со стороны Армении,  то можно выделить две составляющие: политическую и практическую.
С политической точки зрения быстрые темпы ратификации и ее единогласное одобрение в парламенте имеют большое значение. Тем самым Армения продемонстрировала решительность быстро перейти к реализации соглашения и проведению предусмотренных реформ. Кроме того, официальный Ереван показал, что подписание соглашения с Евросоюзом было не просто демонстративным шагом, доказывающим преданность вектору европейской интеграции, но и проявлением реальной воли вывести на новый уровень отношения Армении с ЕС.
С практической точки зрения ратификация соглашения даст возможность Армении перейти к выполнению большей части соглашения, приблизительно на 80 процентов. Предусматривается, что перед тем, как соглашение полностью вступит в силу, будет действовать режим его временного выполнения, который касается пунктов, относящихся к юрисдикции Евросоюза, а не отдельных его членов. Это, в свою очередь, даст возможность начать реформы во многих сферах при поддержке ЕС.
Таким образом, Армения не только продемонстрировала необходимую политическую волю, чтобы, будучи членом ЕАЭС, начать переговоры с ЕС о новом соглашении и подписать его, но и проявляет инициативу в вопросе претворения в жизнь этого соглашения. Если само подписание было важно, в первую очередь, с точки зрения демонстрации того, что совмещение двух интеграционных процессов возможно без каких-либо столкновений, то реализация договора важна для повышения уровня жизни граждан Армении, для продвижения реформ.