Ի՞նչ է ակնկալում Նիկոլ Փաշինյանը ԵՄ-ից
Նախօրեին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ամփոփեց Բրյուսել իր առաջին այցը և հանդիպումը ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։ Եթե մինչ այդ որոշ չափով հստակ էր դարձել ՀՀ նոր կառավարության քաղաքականությունը ՌԴ նկատմամբ, ապա ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների համատեքստում Փաշինյանի տեսլականը դեռևս այդքան էլ միանշանակ չէր։
Բրյուսելի օդակայանում լրագրողների հետ ճեպազրույցից կարելի է արձանագրել, որ պաշտոնական Երևանն` ի դեմս վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԵՄ հետ հարաբերություններում հռետորաբանության որոշակի փոփոխություններ է կատարում։ Մասնավորապես, վարչապետը կոչ է անում Հայաստանին ուղղված ոգևորված հայտարարություններից անցնել գործնական քայլերի՝ փոխել Հայաստանի հանդեպ տարվող քաղաքականությունը, այդ թվում, մեծացնել նյութական աջակցությունը բարեփոխումների գործընթացին։ Այս ամենի համատեքստում հնչում է նաև թաքնված սպառնալիք, որ «ԵՄ-ն կարող է կորցնել Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումներին աջակցելու շանսը»։
Միանգամայն բնական է, որ Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարացման գործընթացների արագ տեմպն ու հաջողությունները պետք է դրական գնահատականի արժանանան ԵՄ կողմից և այդ գնահատականը պետք է նաև նյութականանա։ Փորձենք հստակեցնել, թե ինչ գործնական քայլեր կարելի է ակնկալել ԵՄ-ից այս փուլում։
Եվրամիությունն այժմ Արևելյան գործընկերության երկրների, այդ թվում նաև Հայաստանի հետ հարաբերությունները կառուցում է «ավելի շատ աջակցություն՝ ավելի շատ ակնկալիքների դիմաց» սկզբունքով, այսինքն` ԱլԳ երկրներն իրենք են թելադրում թե որքան են պատրաստ խորացնել հարաբերությունները ԵՄ-ի հետ, և ըստ այդմ` պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվում համագործակցության վերաբերյալ։ Հայաստանն այս փուլում իր ակնկալիքները շարադրել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի տեսքով, որը գտնվում է ԵՄ անդամ երկրների կողմից վավերացման փուլում։ Հետևաբար, եթե Հայաստանը չի շեղվում այս համաձայնագրից և չի պահանջում նոր որակի հարաբերություններ (օրինակ՝ Ասոցացման համաձայնագիր կամ այլ որևէ ձևաչափ)՝ ԵՄ-ն խնդիր չի դնելու իր առջև վերանայել Հայաստանի հանդեպ քաղաքականությունը։ Տվյալ համաձայնագիրը բավական ընդգրկուն է և հնարավորություն տալիս է խորացնել համագործակցությունը ԵՄ հետ բոլոր ոլորտներում այնքան, որքան պատրաստ կլինի Հայաստանը։ Ուրեմն, քաղաքականության փոփոխություն ասելով առաջին հերթին հարկավոր է ակնկալել այս համաձայնագրի արագ և լիարժեք վավերացում և հարաբերությունների դինամիկ զարգացում դրա տրամաբանության ներքո։
Ինչ վերաբերում է ֆինանսական աջակցությանը, ապա եթե գործ չունենք Վրաստանի կամ Ուկրաինայի օրինակով «գունավոր հեղափոխությունների» հետ (իսկ Հայաստանի կողմից բազմիցս հայտարարվել է, որ ապրիլ-մայիս ամիսներին տեղի ունեցածը որևէ ընդհանրություն չունի այդ գործընթացների հետ), ապա ԵՄ-ն գործընկեր երկրների հետ ֆինանսական հարաբերությունները նույնպես կառուցում է նախապես հաստատված բյուջեի սահմաններում։ Այլ հարց է, որ հետագայում տարբեր ոլորտներում Հայաստանի արձանագրած շոշափելի առաջընթացը կարող է հիմք ստեղծել լրացուցիչ միջոցների տրամադրման համար։ Հետևաբար ֆինանսական աջակցության զգալի աճի մասին հնարավոր կլինի խոսել առնվազն ընտրությունների անցկացումից և առանձին ոլորտներում առաջընթացի անշրջելիության ապահովումից հետո միայն։
Այսպիսով, տվյալ փուլում դեռևս վաղ է ակնկալել Հայաստանին տրամադրվող ֆինանսական աջակցության մեծացում կամ Հայաստանի նկատմամբ Բրյուսելի քաղաքականության փոփոխություն: ԵՄ կողմից հնչող գնահատականների նյութականացումն այս փուլում կարող է լինել ԵՄ անդամ երկրների կողմից համաձայնագրի արագ վավերացման և դրա լիարժեք ուժի մեջ մտնելը, վիզաների ազատականացման շուրջ բանակցությունների մեկնարկը և այլն։

Чего ожидает Никол Пашинян от ЕС?
Премьер-министр Армении Никол Пашинян резюмировал свой первый визит в Брюссель и встречи с высокопоставленными должностными лицами ЕС. Если политика нового правительства Республики Армения в отношении России обрела определенную ясность, то видение Пашиняна в контексте отношений Армения-ЕС пока неоднозначно.
Из брифинга Пашиняна с журналистами в аэропорту Брюсселя можно констатировать, что официальный Ереван в лице премьер-министра Никола Пашиняна вносит определенные изменения в риторику отношений с ЕС. В частности, премьер-министр призывает перейти от обнадеживающих заявлений в адрес Армении к практическим шагам и изменить политику в отношении Армении, в том числе увеличив финансовую поддержку процесса реформ. В контексте всего сказанного звучит также скрытая угроза - "ЕС может потерять шанс поддержать реформы в Армении".
Вполне естественно, что быстрые темпы и успех демократических процессов в Армении удостоены позитивной оценки ЕС, и эта оценка должна материализоваться. Попробуем уточнить, каких практических шагов можно ожидать от ЕС на данном этапе.
ЕС строит теперь отношения со странами Восточного партнерства, в том числе и с Арменией, по принципу "больше поддержки - для больших ожиданий". Иными словами, сами страны Восточного партнерства диктуют, насколько они готовы углубить свои отношения с ЕС и, соответственно, достигают договоренности по сотрудничеству. Армения на данном этапе выразила свои ожидания в Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС, которое находится на стадии ратификации государствами-членами ЕС. Следовательно, если Армения не отклонится от этого Соглашения и не потребует нового качества отношений (например, Соглашение об ассоциации или любой другой формат отношений), у ЕС не будет задачи пересмотреть свою политику в отношении Армении. Данное Соглашение достаточно всеобъемлющее, и оно дает возможность углубить сотрудничество с ЕС во всех сферах настолько, насколько Армения проявит свою готовность к этому. Вот почему, говоря об изменении политики, в первую очередь необходимо ожидать быстрой и полной ратификации этого Соглашения и динамичного развития отношений по этой логике.
Что касается финансовой поддержки, то если мы имеем дело не с "цветными революциями" по примеру Грузии или Украины (а Армения неоднократно заявляла, что произошедшее здесь в апреле-мае не имеет ничего общего с этими процессами), то ЕС строит отношения со странами-партнерами в рамках заранее утвержденного бюджета. Другой вопрос - возможно, что ощутимый прогресс Армении в различных сферах в дальнейшем может стать основой для предоставления дополнительных финансовых средств. Значит, говорить о значительном росте финансовой поддержки можно будет только после выборов и обеспечения необратимости прогресса в определенных сферах.
Таким образом, на данном этапе еще слишком рано ожидать увеличения финансовой поддержки Армении или изменения политики Брюсселя в отношении нашей страны. Материализацией оценок ЕС на данном этапе может стать быстрый процесс ратификации Соглашения Армения-ЕС со стороны государств-членов ЕС и полное вступление в силу этого документа, а также начало переговоров о либерализации визового режима Армения-ЕС и т.п.