Ռուսաստանը երկու շաբաթվա ընթացքում Սիրիային C-300 համալիրներ կփոխանցի
Ռուսաստանը երկու շաբաթվա ընթացքում C-300 զենիթահրթիռային համալիրներ կհանձնի Սիրիային: Այդ մասին, ինչպես հաղորդում է Интерфакс-ը, հայտարարել է ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն:
«Ընդգծեմ, որ 2013 թվականին իսրայելական կողմի խնդրանքով մենք կասեցրեցինք Սիրիային C-300 համալիրի մատակարարումը, որը պատրաստ էր առաքման, իսկ սիրիացի զինծառայողները համապատասխան պատրաստություն էին անցել: Այսօր իրադրությունը փոխվել է, ընդ որում ոչ մեր մեղքով»,- հայտարարել է Շոյգուն:
Հիշեցնենք, սեպտեմբերի 18-ին Միջերկրական ծովի վրա սիրիական ՀՕՊ-ի կողմից խոցվել է ռուսական Իլ-20 հետախույզ ինքնաթիռը: ՌԴ ՊՆ-ն պնդում է, որ Իլ-20-ը հարվածի տակ են դրել իսրայելական ինքնաթիռները: Միջադեպի հետևանքով զոհվել է 15 ռուս զինծառայող:

Россия передаст Сирии комплекс С-300
Россия в течение двух недель передаст сирийским военным зенитный ракетный комплекс С-300. Об этом, как передает Интерфакс, заявил министр обороны РФ Сергей Шойгу.
"Подчеркну, в 2013 году по просьбе израильской стороны мы приостановили поставку в Сирию комплекса С-300, который был подготовлен к отправке, а сирийские военнослужащие прошли соответствующую подготовку. Сегодня ситуация изменилась. И не по нашей вине", - подчеркнул глава российского минобороны.
По словам министра, сирийские средства ПВО смогут идентифицировать российские самолеты.
Российский самолет-разведчик Ил-20 был сбит над Средиземным морем системой ПВО Сирии С-200 в ночь на 18 сентября. Минобороны РФ заявило, что самолет подставили под удар израильские самолеты. Погибли 15 человек.