Սիրիայի քրիստոնյաներն օգնության խնդրանքով դիմել են Ռուսաստանին
Սիրիայի քրիստոնյաներն, ի դեմս «Պաղեստինյան կայսերական ուղղափառ համայնք» հասարակական կազմակերպության, մարդասիրական օգնություն տրամադրելու խնդրանքով դիմել են Ռուսաստանին, գրում է «Известия»-ն:
«Մենք փոխանցում ենք այս հայտարարությունը` խնդրանքով հավանություն տալ մոտ ժամանակներում օգնության տրամադրմանը, որը կբաշխվի եկեղեցիների և քրիստոնեական կազմակերպությունների միջոցով Հասակե նահանգում», - ասվում է կազմակերպության տարածած հաղորդագրությունում:
Նշվում է, որ «Պաղեստինյան կայսերական ուղղափառ համայնք» ՀԿ-ին դիմել են սիրիա-յակուբյան ուղղափառ եկեղեցու, Հայ առաքելական եկեղեցու, Արևելքի հին ասորական եկեղեցու և Ավետարանական եկեղեցիների միության պաշտոնական ներկայացուցիչները: Դավանաբանական այս խմբերը տարածված են Սիրիայի հյուսիս-արևելքում: Ներկա պահին այդ շրջանները գտնվում են քրդական վարչակազմի վերահսկողության տակ: Տեղի քրիստոնյաները բողոքում են քրդական վարչակազմի կողմից հալածանքների ենթարկվելու կապակցությամբ:

Христиане Сирии обратились к России с просьбой о помощи
Христиане Сирии обратились к России в лице общественной организации "Императорское православное палестинское общество" (ИППО) с просьбой о гуманитарной помощи, передает "Известия".
"Мы передаем вам это заявление с просьбой одобрить в ближайшие сроки поставку помощи, которая распространялась бы через церкви и христианские организации провинции Хасеке, и включить провинцию в ежегодную программу поддержки ИППО", — написано в документе.
Официальные представители Сиро-яковитской православной церкви, Армянской апостольской церкви, Древней Ассирийской церкви Востока и объединения Евангельских христианских церквей написали письмо в ИППО с просьбой оказать им гуманитарную помощь. Эти конфессии распространены на северо-востоке Сирии, в регионе, который в настоящий момент находятся под контролем курдской администрации.