Նախագահ Արմեն Սարգսյանի ուղերձն Էրդողանին. ներումը գալիս է ճանաչումից հետո
Շվեյցարիայի հանրային հեռուստառադիոընկերությունը (RTS) հատվածներ է հրապարակել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ հարցազրույցից:
Նոյեմբերի 11-ի արարողություններին ընդառաջ, երբ բազմաթիվ երկրներում կնշվի Առաջին աշխարհամարտի ավարտի 100-ամյակը, Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ այդ իրադարձությունն առիթ կհանդիսանա «ճանաչելու» կամ «հիշելու 1915-1916-ին հայերի կրած ցեղասպանությունը», փոխանցում է tert.am-ը:
«Ես չգիտեմ, թե ինչպես կարելի է խոսել Առաջին համաշխարհային պատերազմի մասին՝ առանց անդրադառնալու այն ողբերգությանը, որ տեղի է ունեցել շուրջ 105 տարի առաջ և առանց խոսելու ցեղասպանության մասին: Երկրների ղեկավարների կողմից ճանաչումը կամ կոչը բարձր կգնահատվի իմ կողմից, Հայաստանի և ամբողջ հայ ժողովրդի կողմից»,- RTS-ին ասել է Արմեն Սարգսյանը:
«Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը պարզապես մի ողբերգության ճանաչում չէ, որը վերաբերում է մեկ ժողովրդի: Նախ և առաջ դա 20-րդ առաջին, ամենամեծ ցեղասպանությունն է: Քանի որ այն չկանխվեց, ճանաչում ու դատապարտում չունեցավ, հետագայում ևս 20-րդ դարում ցեղասպանությունները կրկնվեցին»,-շարունակել է նախագահը:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանին իր ուղերձի վերաբերյալ հարցին ի պատասխան՝ Արմեն Սարգսյանն ասել է, թե պատրաստ է երկխոսության և հղում է արել իր քրիստոնեական համոզմունքներին: Նա չի բացառել, որ մի օր ներում կլինի, սակայն «ներումը գալիս է ճանաչումից հետո»: Նրա համոզմամբ՝ այդ ճանաչումը պատմական ավելի լայն ընդգրկում կունենա, քանի որ հայոց ցեղասպանությունը «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր»:
«Ես նախ և առաջ կասեի Էրդողանին. «Բարի լույս, պարոն նախագահ: Կարծում եմ՝ մենք միասին քննարկելու հարց ունենք: Դու Թուրքիայի նախագահն ես, իսկ ես՝ Հայաստանի: Իմ ընտանիքը, իմ նախնիները Էրզրումից, Վանից ու Բիթլիսից են: Իմ հին ընտանիքը պատմություն ունի: Ինչո՞ւ չխոսենք Թուրքիայի ու Հայաստանի միջև հարաբերությունների մասին, ինչո՞ւ չխոսենք մեր անձնական պատմությունների մասին: Մենք պետք է խոսենք ոչ միայն պատմության, այլև ապագայի մասին՝ քո ու իմ երեխաների, թոռների ապագայի, մեր երկու ժողովուրդների մասին»: Ես քրիստոնյա եմ: Քրիստոնեությունը սովորեցնում է, որ միշտ կա ներելու հնարավորություն, սակայն ներողամտությունը կարող է միայն հաջորդել ճանաչմանը»,-ասել է նախագահ Սարգսյանը:

Swiss Public TV – RTS – has released excerpts from the interview with Armenian President Armen Sarkissian, tert.am reported.
Ahead of November 11 Remembrance Day, the memorial day to mark the 100th anniversary of the First World War’s end in many countries, the Armenian President has expressed hope that this event will be an occasion to “recognize” or “commemorate the 1915-1916 genocide of the Armenians”.
“I don’t know how one can talk about World War I without touching upon the tragedy that took place nearly 105 years ago and without speaking about the genocide. Recognition or a call by leaders of countries will be highly appreciated by me, by Armenia and the entire Armenian people,” Sarkissian told RTS.
“The recognition of the Armenian Genocide isn’t simply a recognition of a tragedy that concerns one people. First of all this is the first and largest genocide of the 20th century. Because it wasn’t prevented, because a recognition and condemnation didn’t take place, genocides repeated further in the 20th century,” he said.
Asked about a message to Turkish President Recep Tayyip Erdogan, Sarkissian said that he is ready for dialogue and cited his Christian convictions. He didn’t rule out that one day forgiveness will take place, but said that “forgiveness comes after recognition”. He said that this recognition will have broader historic coverage, because the Armenian Genocide is “the first genocide of the 20th century”.
“I would first of all tell Erdogan: “Good morning Mr. President. I believe we have something to discuss. You are the President of Turkey, and I am the President of Armenia. My family, my ancestors are from Erzurum, Van and Bitlis. My old family has a story. Why shouldn’t we speak about the relations between Turkey and Armenia, why shouldn’t we speak about our personal stories? We should speak about not only history, but also the future – the future of our children and grandchildren, about our two peoples. I am a Christian. Christianity teaches that there is always a chance to forgive, however forgiveness can only follow a recognition,” Sarkissian said.