«Հյուսիսային վահան». Իսրայելը գործողություն է սկսում Լիբանանի հետ սահմանին
Իսրայելը հայտարարել է Լիբանանի հետ սահմանին «Հյուսիսային վահան» գործողության մեկնարկի մասին: Ինչպես տեղեկացրել է իսրայելական բանակի ներկայացուցիչը, գործողության նպատակն է ոչնչացնել «Հզբոլլահ» շարժման կողմից հրեական պետության տարածք զինյալներ տեղափոխելու համար կառուցված սահմանային թունելները:
«Մեզ հայտնի է մի ամբողջ շարք թունելների մասին: Ես դեռևս չեմ կոնկրետացնի դրանց թիվը», - նշել է Իսրայելի պաշտպանության բանակի պաշտոնական ներկայացուցիչ Իոնատան Կոնրիկուսը: Նշվում է, որ այդ թունելները դեռևս չեն շահագործվում և իսրայելցիների համար սպառնալիք չեն ներկայացնում:
Գործողությունը պետք է իրականացվի բացառապես Իսրայելի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում` ներառյալ Գոլանի բարձրունքի հյուսիսային մասը:

"Северный щит": Израиль начинает операцию на границе с Ливаном
Израильские военные объявили о начале операции "Северный щит". Они намерены найти и уничтожить трансграничные туннели, прокладываемые ливанским движением "Хезболла" для тайной переброски боевиков на территорию еврейского государства, сообщает РИА Новости.
Официальный представитель Армии обороны Израиля Йонатан Конрикус признал наличие "более чем одного" такого подземного хода. "Нам известно о целом ряде туннелей. Пока я не буду конкретизировать их число", — сказал он.
Уточняется, что туннели пока не введены в эксплуатацию и не представляют непосредственной угрозы для израильтян.
Операция, по словам офицера, будет проводиться только на контролируемой Израилем территории, включая северную часть Голанских высот.