Ղարաբաղյան բանակցություններում կողմերն արդեն բովանդակային քննարկումների դաշտում են
Հունվարի 16-ին Փարիզում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ստեֆան Վիսկոնտիի, Էնդրյու Շոֆերի միջնորդությամբ և մասնակցությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ: Սա երկու երկրների արտգործնախարարների թվով չորրորդ հանդիպումն էր, որը Միլանում 2018-ի դեկտեմբերի 5-ին տեղի ունեցած հանդիպման տրամաբանական շարունակությունն էր: Ինչպես նախորդ հանդիպման ժամանակ, այստեղ ևս շեշտվեց երկու երկրների առաջնորդների հանդիպման կազմակերպման կարևորությունը՝ բանակցություններին ուժեղ ազդակ հաղորդելու համար:
Կարևոր դրույթ է նաև այն, որ համանախագահներն ընդգծել են հնարավոր փոխշահավետ նախաձեռնությունների կարևորությունը՝ ուղղված տարածաշրջանի տնտեսական ներուժի իրացմանը: Այս դրույթն էապես մեծ կարևորություն է ներկայացնում այն համատեքստում, որ չի խոսվում հակամարտության վերջնական կարգավորման, տևական խաղաղության ձեռքբերման մասին, պարզապես ընդգծվում է ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելուն ուղղված կոնկրետ միջոցառումների ձեռնարկման կարևորությունը:
Երեկ տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքներն ամփոփող հայտարարության մեջ մասնավորապես նշվում է, որ քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ՝ կապված Ղարաբաղյան հակամարտության հետ և համաձայնություն է ձեռք բերվել, որ անհրաժեշտ է բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելուն ուղղված կոնկրետ միջոցառումներ ձեռնարկել:
Փարիզում տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքներն ամփոփող հայտարարությունը հնարավորություն է տալիս եզրակացնելու, որ կողմերն արդեն դուրս են եկել այսպես կոչված «ծանոթության» կամ դիրքորոշումների հստակեցման փուլից և անցել են բովանդակային քննարկումների փուլ: Հայտարարության մեջ նշվում է, որ հանդիպման ժամանակ համանախագահները երկու նախարարների հետ քննարկել են բանակցային գործընթացի այս փուլի համար հիմնական սկզբունքներն ու պարամետրերը: Ըստ էության սա ևս կարևոր քայլ է՝ բովանդակային քննարկման անցնելու ճանապարհին:
Կարևոր է ընդգծել, որ այս հայտարարության տեքստում հղում չկա Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի և Ժնևի պայմանավովածություններին, ինչը հիմքեր է տալիս եզրակացնելու, որ այս պայմանավորվածություններն այսօր արդեն օրակարգից դուրս են: Միաժամանակ չի բացառվում, որ բանակցությունները կառուցվեն նոր սկզբունքների ու նոր պայմանավորվածությունների հիման վրա, ինչը, իր հերթին, նոր մարտահրավերներ ու հնարավորություններ կարող է բերել հայկական կողմերի համար:
Այն, որ բովանդակային քննարկման այս փուլում չի խոսվում Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի մասին, փոխարենը առաջ է քաշվում տարածաշրջանի տնտեսական ներուժի իրականացման կարևորությունը, հիմքեր է տալիս եզրակացնելու, որ կողմերը համաձայնության են եկել գործընթացում դրական տեղաշարժ արձանագրելու հարցում՝ առայժմ խուսափելով անդրադառնալ ամենակնճռոտ հարցերին: Որո՞նք են այսօր ընդգրկված «ամենակնճռոտ հարցեր» դասակարգման մեջ, մինչև ե՞րբ է հետաձգվելու կարգավիճակի հարցի քննարկումը և ի՞նչ զիջումների գնով են կյանքի կոչվելու տարածաշրջանի տնտեսական ներուժի իրացմանն ուղղված քայլերը՝ դժվար է ասել: Որքանո՞վ են այսօր հակամարտող կողմերի հասարակությունները պատրաստ խաղաղության և ինչպե՞ս են բանակցողները պատկերացնում նրանց նախապատրաստելը խաղաղության՝ առանց կարգավիճակի խնդրի վերջնական հստակեցման՝ նույնպես դժվար է պատասխանել: Պարզապես ակնհայտ է, որ և՛ Մինսկի խմբի համանախագահությունը, և՛ ադրբեջանական ու հայաստանյան կողմերը ձգտում են բանակցային գործընթացը տանել դրական, առաջընթաց ապահովող գործընթացի հունով: Չի բացառվում, որ երկու երկրների առաջնորդների սպասվող հանդիպումից կարճ ժամանակ անց այս քաղաքականությունն արդեն ավելի տեսանելի կլինի:

Переговорный процесс по Карабаху вступил в новый, содержательный этап
В Париже при посредничестве и участии сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова, Стефана Висконти и Эндрю Шоффера, а также личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 16-го января встретился с министром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым. Это - четвертая встреча министров иностранных дел двух стран, которая стала логическим продолжением встречи, состоявшейся в Милане 5 декабря 2018 года. Как и во время предыдущей встречи, в январе также была подчеркнута важность организации встречи лидеров двух стран, чтобы придать мощный импульс переговорам.
В заявлении, подводящем итоги встречи, особо отмечается, что обсуждался широкий круг вопросов, связанных с карабахским конфликтом, было достигнуто также соглашение о принятии конкретных мер по подготовке населения к миру. Интересным аспектом является то, что сопредседатели подчеркнули важность возможных взаимовыгодных инициатив, направленных на реализацию экономического потенциала региона. Это положение имеет первостепенное значение в том контексте, где не говорится об окончательном урегулировании конфликта, достижении прочного мира, а просто подчеркивается важность принятия конкретных мер по подготовке народов к миру.
Заявление дает возможность сделать вывод, что стороны уже вышли из так называемого этапа "знакомства" или выяснения позиций и вступили в фазу содержательного обсуждения. В заявлении отмечается, что в ходе встречи сопредседатели обсудили с двумя министрами основные принципы и параметры для данного этапа переговорного процесса. По сути, это еще один важный шаг на пути к содержательному обсуждению.
Важно подчеркнуть, что в тексте этого заявления нет ссылки на Венское, Санкт-Петербургское и Женевское соглашения, что дает основание сделать вывод о том, что эти соглашения уже сняты с повестки дня. В то же время не исключено, что переговоры будут основываться на новых принципах и новых договоренностях, что, в свою очередь, может открыть новые перспективы и создать новые вызовы для армянской стороны. К этому нужно быть готовыми.
То, что на данном этапе содержательного обсуждения и речи нет об окончательном статусе Карабаха, а говорится лишь о важности реализации экономического потенциала региона, дает основание полагать, что стороны пришли к соглашению добиться положительного прогресса, избегая при этом наиболее "морщинистых" вопросов. Какие вопросы сегодня входят в список "наиболее морщинистых", до какого времени вопрос о статусе будет отложен и ценой каких уступок будет реализован экономический потенциал региона - на эти вопросы сложно найти ответы.
Насколько общества конфликтующих сторон готовы сегодня к миру и как переговорные стороны представляют себе их подготовку к миру без окончательного решения вопроса о статусе - также сложно представить.
Очевидно, что как сопредседатели Минской группы ОБСЕ, так и азербайджанская и армянская стороны пытаются вести переговорный процесс по пути позитивного, прогрессивного развития. Не исключено, что такая политика вскоре принесет и свои первые плоды, которые могут быть видны уже после предстоящей встречи лидеров двух стран.