Թուրքիան ՀՀ հետ երկկողմ հարաբերությունները կապում է Ղարաբաղ-Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների հետ. Փաշինյան
Թուրքական իշխանությունների դիրքորոշումը որևէ հնարավորություն չի թողնում, որ մենք այսօր լրջորեն խոսենք հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին: Այս մասին Թեհրանում հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով ներկաներից մեկի հարցին, հայտնում է tert.am-ը:
«Թուրքիան շարունակաբար երկկողմ հարաբերությունները կապում է Ղարաբաղ-Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների հետ: Քանի այսպիսին է իրավիճակը, լավատեսության հիմք չենք կարող ունենալ՝ չնայած ասում ենք, որ պատրաստ ենք առանց նախապայմանների քննարկել այդ հարաբերությունները: Թուրքիան այսօր ունի նախապայման Ղարաբաղի հետ կապված»,- նշեց Փաշինյանը:
Նա հավելեց, որ Հայաստանի համար չափազանց կարևոր է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խնդիրը:
«Կարող է հարց առաջանալ, թե արդյոք նախապայման չէ՞, երբ ասում ենք՝ Ցեղասպանության ճանաչում: Ցեղասպանության դեմ պայքարը գլոբալ անվտանգության օրակարգի հարց է: Մենք շարունակելու ենք հետապնդել Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումը»,- նշեց նա:

"Турция постоянно связывает двусторонние отношения с отношениями Карабах-Армения-Азербайджан": Пашинян
К сожалению, позиция турецких властей не позволяет нам сегодня серьезно говорить об армяно-турецких отношениях. Об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян на встрече с армянской общиной в Тегеране, передает Tert.am.
"Турция постоянно связывает двусторонние отношения с отношениями Карабах-Армения-Азербайджан.  Пока ситуация обстоит так, у нас не может быть оснований для оптимизма, хотя мы говорим, что готовы обсуждать эти отношения без предварительных условий. У Турции сегодня есть предварительное условие в связи с Карабахом", - сказал Пашинян.
Он добавил, что вопрос международного признания Геноцида армян чрезвычайно важен для Армении.
"Может возникнуть вопрос, не является ли предусловием то, когда мы говорим о признании Геноцида? Борьба с Геноцидом является вопросом повестки глобальной безопасности. Мы будем продолжать добиваться признания Геноцида армян", - отметил он.