Պաղեստինա-իսրայելական հակամարտություն. ինչո՞ւ է խաղի կանոնները թելադրում Իսրայելը
Վերջին օրերին Գազայի հատվածում կրկին լարվածության աճ է նկատվում: Իսրայելը փակել է Գազայի հետ սահմանը և զորքեր է կուտակում այնտեղ: Ավելի վաղ Իսրայելը, չնայած Եգիպտոսի միջնորդությամբ ձեռք բերված հրադադարին, հրթիռային հարվածներ էր հասցրել Գազայի հատվածում իշխող ՀԱՄԱՍ շարժման ռազմական ենթակառուցվածքներին: Ինչպես նշում են Իսրայելում, այս գործողությունները պատասխանն են Գազայի տարածքից հրեական պետության ուղղությամբ արձակված հրթիռի, որի հետևանքով 7 իսրայելցի է վիրավորվել:
Պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության գոտում, և հատկապես Գազայի հատվածում, նման գործողությունները պարբերական բնույթ են կրում: Միայն 2018 թվականի ընթացքում մերձավորարևելյան այս հակամարտության գոտում էսկալացիաների հետևանքով զոհվել են հարյուրավոր, վիրավորվել հազարավոր պաղեստինցիներ, տասնյակ իսրայելցիներ դարձել են ռադիկալ տրամադրված պաղեստինցիների հարձակումների թիրախ: Այս ամենը տասնամյակներ շարունակ Պաղեստինում և Իսրայելում ապրող բնակչության առօրյան է: Եվ չնայած այդ սարսափին, կողմերից և ոչ մեկը չի պատրաստվում որևէ զիջման գնալ հակամարտության կարգավորման գործընթացում: Ե´վ Իսրայելը, և´ Պաղեստինը հնարավոր բոլոր միջոցներով փորձում են ամրագրել իրենց համար ցանկալի կարգավիճակը, սակայն ոչ թե բանակցությունների միջոցով, որոնք, ի դեպ, վերջին տարիներին փակուղում են, այլ միջազգային հանրության կողմից ճանաչման հասնելու:
Այսպես, պաղեստինյան իշխանություններն ակտիվ քայլեր են իրականացնում Պաղեստին պետության միջազգային ճանաչման և հատկապես միջազգային տարբեր կառույցներին անդամակցության ուղղությամբ: Իսրայելն, իր հերթին, դիվանագիտական լուրջ աշխատանք է տանում կարգավորման գործընթացի ամենակնճռոտ հարցերում միջազգային հանրության աջակցությունը ստանալու ուղղությամբ, և պետք է նկատել, որ հաջողությամբ: Խոսքն առաջին հերթին Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու Թրամփի որոշման մասին է, որին հետևեց մոտ մեկ տասնյակ եվրոպական և լատինաամերիկյան երկրների կողմից ճանաչումը, և ԱՄՆ կողմից Գոլանի բարձունքները պաշտոնապես իսրայելական ճանաչելու մասին է:
Այսպիսով, 1947 թվականի ՄԱԿ-ի 181 բանաձևով պետություն ստեղծելու իրավունք ստացած պաղեստինցիներն ու հրեաները մինչև այսօր շարունակում են պայքարել իրենց պետականության համար, սակայն միանգամայն տարբեր մակարդակներում: Այսպես, Պաղեստինը պետություն ստեղծելու մասին որոշումը կայացրել է 1988 թվականին և ավելի սահմանափակ տարածքում, քան նախատեսվում էր ՄԱԿ-ի բանաձևով: Խնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու պաղեստինցիների, ինչպես նաև արաբական երկրների որոշումը հանգեցրեց ոչ միայն տասնյակ հազարավոր զոհերի ու տարածքային կորստի, այլև պայքարի Պաղեստին պետություն ստեղծելու իրավունքի համար:
Ի տարբերություն Պաղեստինի` Իսրայելն այժմ պայքարում է ոչ թե պետություն ունենալու իր իրավունքի համար, այլ իրեն պարտադրված պատերազմների արդյունքում ձեռք բերված ստատուս-քվոն միջազգային ճանաչման միջոցով ամրագրելու: Այստեղ հարկ է նշել իսրայելական դիվանագիտության և հրեական ազդեցիկ լոբբիի կողմից իրականացված լուրջ և հետևողական աշխատանքի մասին: Այսպես, Երուսաղեմն Իսրայելի միասնական և անբաժանելի մայրաքաղաք հռչակել է 1980 թվականին: ԱՄՆ կողմից այդ որոշման ճանաչմանը հնարավոր եղավ հասնել միայն 37 տարի անց: Գոլանի բարձունքները Կնեսեթն իսրայելական տարածք հռչակել էր 1981 թվականին, և ահա 38 տարի անց համաշխարհային գերտերություններից մեկը` Միացյալ Նահանգները, ճանաչում է Գոլանի բարձունքները որպես իսրայելական տարածքը:
Իհարկե, սրանով Երուսաղեմի հարցը չի դադարում լինել պաղեստինա-իսրայելական կարգավորման ամենակնճռոտ հարցերից մեկը, կամ Սիրիայի և Իսրայելի միջև Գոլանի բարձունքների շուրջ վեճը չի կարգավորվում, սակայն այն բավականին մեծ քայլ է պատերազմների արդյունքները լեգիտիմացնելու ուղղությամբ: Արդյունքում, բանակցային գործընթացի վերսկսման դեպքում Իսրայելն ունենալու է ավելի ամուր դիրքեր և թելադրելու է իր համար ցանկալի կարգավորման տարբերակ:

Palestinian-Israeli Conflict: Why Is the Game Ruled by Israel?
Tensions have flared up again in Gaza recently. Israel has blocked the border with Gaza and is deploying army. Earlier Israel, despite the ceasefire reached by the Egyptian mediation, struck the military infrastructure of the Hamas movement, dominant in the Gaza Strip. According to reports from Israel, this is retaliation to the missile launch from the Gaza Strip to the Jewish state, injuring seven Israeli civilians.
In the Palestinian-Israeli conflict zone, in the Gaza Strip particularly, such operations are periodical. In 2018 alone escalations in this part of the Middle East caused hundreds of casualties and thousands of injured Palestinians, with dozens of Israelis targeted by radical-minded Palestinians. This has been the daily life of Israeli and Palestinians for decades. In spite of the horror neither side is making concessions in the settlement process. Both Israel and Palestine try to enshrine the desired status through all means but not via talks which have been facing a standoff in the recent years but via recognition by the international community.
The Palestinian authorities take measures to achieve international recognition of the Palestinian state and particularly in terms of membership to various international organizations. Israel’s diplomacy, in its turn is working to get the support of the international community in the most controversial issues of the settlement process and they do succeed. It is first and foremost about Trump’s decision of recognizing Jerusalem as Israeli capital followed by a dozen of European and Latino countries, and the US recognition of the Gola Heights as Israeli territory.
Thus, the Palestinians and the Jews who got the right to form a state by the UN Resolution 181, continue to fight for their statehood, but at different levels. Palestine made a decision in 1988 to create a state and in a more restricted area than the UN resolution envisaged. The decision by the Palestinians, as well as the Arab countries, to solve the problem through war, led to not only tens of thousands of casualties and territorial loss, but also to the struggle for Palestinian statehood.
Unlike Palestine, Israel is now fighting not for its right to have a state, but for enshrining the status quo obtained as a result of wars imposed on them, through international recognition. Noteworthy are the consistent efforts of the Israeli diplomacy and the influential Jewish lobby. Thus, Jerusalem was declared Israel’s inseparable capital in 1980. It was possible to achieve the US recognition of that decision only 37 years after. The Golan Heights were declared as Israeli territory by the Knesset in 1981, and 38 years after that the US, one of the world’s superpowers recognized the Golan Heights as Israeli territory.
The issue of Jerusalem does not end with this, as one of the most controversial issues in the Palestinian-Israeli conflict, neither does the Golan Heights dispute between Syria and Israel gets regulated, it is however, a big step toward legitimizing the outcome of the war. As a result, in the event of resuming the talks, Israel will have a stronger position and will dictate a favorable-for-themselves solution.