Պաղեստինա-իսրայելական հակամարտություն. ինչո՞ւ է խաղի կանոնները թելադրում Իսրայելը
Վերջին օրերին Գազայի հատվածում կրկին լարվածության աճ է նկատվում: Իսրայելը փակել է Գազայի հետ սահմանը և զորքեր է կուտակում այնտեղ: Ավելի վաղ Իսրայելը, չնայած Եգիպտոսի միջնորդությամբ ձեռք բերված հրադադարին, հրթիռային հարվածներ էր հասցրել Գազայի հատվածում իշխող ՀԱՄԱՍ շարժման ռազմական ենթակառուցվածքներին: Ինչպես նշում են Իսրայելում, այս գործողությունները պատասխանն են Գազայի տարածքից հրեական պետության ուղղությամբ արձակված հրթիռի, որի հետևանքով 7 իսրայելցի է վիրավորվել:
Պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության գոտում, և հատկապես Գազայի հատվածում, նման գործողությունները պարբերական բնույթ են կրում: Միայն 2018 թվականի ընթացքում մերձավորարևելյան այս հակամարտության գոտում էսկալացիաների հետևանքով զոհվել են հարյուրավոր, վիրավորվել հազարավոր պաղեստինցիներ, տասնյակ իսրայելցիներ դարձել են ռադիկալ տրամադրված պաղեստինցիների հարձակումների թիրախ: Այս ամենը տասնամյակներ շարունակ Պաղեստինում և Իսրայելում ապրող բնակչության առօրյան է: Եվ չնայած այդ սարսափին, կողմերից և ոչ մեկը չի պատրաստվում որևէ զիջման գնալ հակամարտության կարգավորման գործընթացում: Ե´վ Իսրայելը, և´ Պաղեստինը հնարավոր բոլոր միջոցներով փորձում են ամրագրել իրենց համար ցանկալի կարգավիճակը, սակայն ոչ թե բանակցությունների միջոցով, որոնք, ի դեպ, վերջին տարիներին փակուղում են, այլ միջազգային հանրության կողմից ճանաչման հասնելու:
Այսպես, պաղեստինյան իշխանություններն ակտիվ քայլեր են իրականացնում Պաղեստին պետության միջազգային ճանաչման և հատկապես միջազգային տարբեր կառույցներին անդամակցության ուղղությամբ: Իսրայելն, իր հերթին, դիվանագիտական լուրջ աշխատանք է տանում կարգավորման գործընթացի ամենակնճռոտ հարցերում միջազգային հանրության աջակցությունը ստանալու ուղղությամբ, և պետք է նկատել, որ հաջողությամբ: Խոսքն առաջին հերթին Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու Թրամփի որոշման մասին է, որին հետևեց մոտ մեկ տասնյակ եվրոպական և լատինաամերիկյան երկրների կողմից ճանաչումը, և ԱՄՆ կողմից Գոլանի բարձունքները պաշտոնապես իսրայելական ճանաչելու մասին է:
Այսպիսով, 1947 թվականի ՄԱԿ-ի 181 բանաձևով պետություն ստեղծելու իրավունք ստացած պաղեստինցիներն ու հրեաները մինչև այսօր շարունակում են պայքարել իրենց պետականության համար, սակայն միանգամայն տարբեր մակարդակներում: Այսպես, Պաղեստինը պետություն ստեղծելու մասին որոշումը կայացրել է 1988 թվականին և ավելի սահմանափակ տարածքում, քան նախատեսվում էր ՄԱԿ-ի բանաձևով: Խնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու պաղեստինցիների, ինչպես նաև արաբական երկրների որոշումը հանգեցրեց ոչ միայն տասնյակ հազարավոր զոհերի ու տարածքային կորստի, այլև պայքարի Պաղեստին պետություն ստեղծելու իրավունքի համար:
Ի տարբերություն Պաղեստինի` Իսրայելն այժմ պայքարում է ոչ թե պետություն ունենալու իր իրավունքի համար, այլ իրեն պարտադրված պատերազմների արդյունքում ձեռք բերված ստատուս-քվոն միջազգային ճանաչման միջոցով ամրագրելու: Այստեղ հարկ է նշել իսրայելական դիվանագիտության և հրեական ազդեցիկ լոբբիի կողմից իրականացված լուրջ և հետևողական աշխատանքի մասին: Այսպես, Երուսաղեմն Իսրայելի միասնական և անբաժանելի մայրաքաղաք հռչակել է 1980 թվականին: ԱՄՆ կողմից այդ որոշման ճանաչմանը հնարավոր եղավ հասնել միայն 37 տարի անց: Գոլանի բարձունքները Կնեսեթն իսրայելական տարածք հռչակել էր 1981 թվականին, և ահա 38 տարի անց համաշխարհային գերտերություններից մեկը` Միացյալ Նահանգները, ճանաչում է Գոլանի բարձունքները որպես իսրայելական տարածքը:
Իհարկե, սրանով Երուսաղեմի հարցը չի դադարում լինել պաղեստինա-իսրայելական կարգավորման ամենակնճռոտ հարցերից մեկը, կամ Սիրիայի և Իսրայելի միջև Գոլանի բարձունքների շուրջ վեճը չի կարգավորվում, սակայն այն բավականին մեծ քայլ է պատերազմների արդյունքները լեգիտիմացնելու ուղղությամբ: Արդյունքում, բանակցային գործընթացի վերսկսման դեպքում Իսրայելն ունենալու է ավելի ամուր դիրքեր և թելադրելու է իր համար ցանկալի կարգավորման տարբերակ:

Легитимизация итогов войны или как Израиль диктует правила игры в палестино-израильском конфликте
В последнее время в секторе Газа вновь возросла напряженность. Израильская армия обстреливает позиции ХАМАС в секторе Газа в ответ на запуски ракет в сторону еврейского государства. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху приказал сохранять у сектора Газа усиленное присутствие войск, готовых к "любому сценарию", вплоть до полномасштабной кампании против палестинских боевиков.
Эскалации в зоне палестино-израильского конфликта, и особенно в секторе Газа, носят регулярный характер. Только в 2018 году сотни палестинцев были убиты и тысячи были ранены в результате эскалации этого ближневосточного конфликта, десятки израильтян стали жертвами нападений радикально настроенных палестинцев. Все это на протяжении десятилетий является повседневной жизнью людей, которые живут в Палестине и Израиле. И, несмотря на эти ужасы, ни одна из сторон не собирается идти ни на какие уступки в процессе урегулирования конфликта. И Израиль, и Палестина пытаются закрепить желаемый статус-кво не путем переговоров, которые, между прочим, зашли в тупик в последние годы, а путем признания международного сообщества.
Так, палестинские власти предпринимают активные шаги в направлении международного признания палестинского государства, в том числе членства в различных международных организациях. Израиль, в свою очередь, проделывает серьезную дипломатическую работу, чтобы заручиться поддержкой международного сообщества в наиболее важных вопросах урегулирования, и следует отметить, что делает это успешно. Прежде всего, речь идет о решении Трампа признать Иерусалим столицей Израиля, за которым последовало соответствующее признание почти дюжины европейских и латиноамериканских стран, а также об официальном признании Голанских высот израильской территорией со стороны США.
Таким образом, палестинцы и евреи, которым в 1947 году резолюцией 181 ООН было предоставлено право на создание государства, продолжают бороться за свою государственность, но на совершенно разных уровнях. Решение о создании государства Палестина было принято в 1988 году и в более ограниченных территориях, чем это было предусмотрено резолюцией ООН. Решение палестинцев, а также арабских стран решить проблему военным путем привело не только к десяткам тысяч жертв и потере территорий, но и к борьбе за право на палестинскую государственность.
В отличие от Палестины, Израиль сейчас борется не за свое право иметь государство, а за международное признание итогов навязанных ему войн. Здесь необходимо упомянуть серьезную и последовательную работу, проделанную израильской дипломатией и влиятельным еврейским лобби. Так, Израиль объявил Иерусалим своей единой и неделимой столицей в 1980 году. Только через 37 лет Соединенные Штаты признали это решение. Голанские высоты Кнессет объявлен израильской территорией в 1981 году, и через 38 лет одна из мировых сверхдержав, Соединенные Штаты, признала Голанские высоты израильской территорией.
Конечно, после этого проблема Иерусалима не перестает быть одной из наиболее острых проблем в палестино-израильском урегулировании, или спор о Голанских высотах между Сирией и Израилем не может считаться урегулированным, но это - большой шаг к легитимизации результатов войны. Отныне в случае возобновления переговорного процесса Израиль будет занимать более сильную позицию и будет диктовать желаемое для себя решение.