Իրանն ԱՄՆ-ից պահանջել է վերականգնել նավթային պատժամիջոցների բացառությունները
Եվրոպական երկրները պետք է համոզեն ԱՄՆ-ին վերականգնել իրանի դեմ  նավթային պատժամիջոցների բացառությունները իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ գործարքը պահպանելու համար: Այդ մասին պետական հեռուստատեսության եթերում հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Աբաս Արաղչին:
Նրա տվյալներով՝ Իրանի դիրքորոշումը երկրի նախագահ Հասան Ռոուհանիի կողմից փոխանցվել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին վերջրես կայացած մի հեռախոսազրույցների ընթացքում:
«Ռոուհանին Մակրոնին հայտարարել է, որ եթե Եվրոպան ցանկանում է պահպանել միջուկային գործարքը, ապա նա պետք է ապահովի նավթ վաճառելու մեր հնարավորությունը: Դրա համար կա երկու տարբերակ. դրանցից մեկն այն է, որ դիմեն ամերիկացիներին և խնդրեն նրանց վերականգնել պատժամիջոցների բացառություններն իրանական նավթի գնորդների համար»,- Bloomberg-ը մեջբերել է Արաղչիի հայտարարությունը:
Երկրորդ տարբերակն, Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի տեղակալի խոսքով, նախատեսում է, որ եվրոպական երկրներն իրենք մեծ քանակությամբ իրանական նավթ գնեն:
Արաղչին նաև նշել է, որ Իրանը կվերադառնա միջուկային գործարքի պայմանների ամբողջական կատարմանը, երբ կարողանա նավթ վաճառել  և լիարժեք հասենելիություն ունենա իր եկամուտներին:

МИД Ирана: США должны вернуть исключения из санкций для сохранения ядерной сделки
Европейские страны должны убедить США восстановить исключения из нефтяных санкций против Ирана для сохранения сделки по иранской ядерной программе. Об этом, как передает вечером в среду агентство Bloomberg, заявил заместитель главы иранского МИД Аббас Арагчи в эфире государственного телевидения.
По его данным, позиция Ирана была передана президентом страны Хасаном Роухани его французскому коллеге Эмманюэлю Макрону в ходе нескольких телефонных звонков, сделанных в последнее время, передает ТАСС.
"Роухани заявил Макрону, что если Европа хочет сохранить ядерную сделку, то они должны обеспечить нашу способность продавать нефть. Для этого есть два варианта - один из них заключается в том, чтобы обратиться к американцам и попросить их вернуть исключения из санкций для покупателей иранской нефти", - цитирует Bloomberg заявление Арагчи.
Второй вариант, по словам замглавы иранского внешнеполитического ведомства, подразумевает, что европейские страны сами будут покупать иранскую нефть в большом объеме.
Арагчи также отметил, что Иран вернется к полному соблюдению условий СВПД, когда сможет продавать нефть и иметь полный доступ к своим доходам.