Իրանը պլանավորել է յուրաքանչյուր ամիս հարստացված ուրանի պաշարներն ավելացնել 200 կիլոգրամով
Իրանը ներկայում ունի 800 կիլոգրամ հարստացված ուրան, և յուրաքանչյուր ամիս դրա պաշարները կավելանան մոտավորապես 200 կիլոգրամով: Այդ մասին դեկտեմբերի 23-ին հայտնել է Իսլամական Հանրապետության Ատոմային էներգիայի կազմակերպության ղեկավար Ալի Աքբար Սալեհին:
Միջուկային գործարքով Իրանին թույլատրվում էր ունենալ 300 կիլոգրամ ցածր հարստացված ուրան, իսկ ավելացուկները նա պարտավոր էր ուղարկել արտասահման:
Հարցին՝ որոշել է արդյոք Իրանը ուրանի հարստացման մակարդակը բարձրացնել մինչև 20 տոկոս, Սալեհին պատասխանել է, որ իր կազմակերպությունը «դա անելու դժվարություն չունի, եթե ստանա համապատասխան ցուցում»:

Иран запланировал ежемесячно увеличивать запасы обогащенного урана на 200 кг
Иран располагает в настоящее время 800 кг обогащенного урана, и каждый месяц его запасы будут увеличиваться примерно на 200 кг. Об этом, как передает Интерфакс, сообщил в понедельник глава Организации по атомной энергии республики Али Акбар Салехи, слова которого приводят иранские СМИ.
Совместным всеобъемлющим планом действий (СВПД) по урегулированию иранской ядерной проблемы Ирану разрешалось иметь 300 кг низкообогащенного урана, а излишки он должен был отправлять за рубеж.
На вопрос о том, решил ли Иран повысить уровень обогащения урана до 20%, Салехи ответил, что у его организации "нет проблем сделать это в случае получения соответствующего указания".