Դատարանի որոշմամբ Թուրքիայում վերացվել է Wikipedia-ի արգելքը
Թուրքական դատարանը հակաօրինական է ճանաչել երկրի տարածքում Wikipedia-ի արգելափակումը և որոշում է կայացրել վերականգնել առցանց հանրագիտարանի հասանելիությունը:
Հիշեցնենք, Wikipedia-ն Թուրքիայում արգելափակվել էր 2017 թվականի ապրիլի 29-ին։ Այդ արգելքը պաշտոնապես հիմնավորվել էր այն հանգամանքով, որ առցանց հանրագիտարանը հարվածում է երկրի հեղինակությունը՝ պատմելով ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ Անկարայի կապի մասին:
Թուրքական իշխանությունները Wikipedia-ի ղեկավարությունից պահանջել են հեռացնել երկրի մասին «ստահոդ» տեղեկությունները, սակայն վերջինս մերժել է:

Власти Турции открыли доступ к Wikipedia
Турецкие власти приняли решение разблокировать доступ к онлайн-энциклопедии Wikipedia, сообщает корреспондент ТАСС.
Доступ к Wikipedia был заблокирован властями Турции 29 апреля 2017 года. На следующий день Министерство транспорта, мореходства и коммуникаций Турции объяснило это тем, что Wikipedia якобы очерняла имидж страны, в частности, рассказывала о связях Анкары с террористическими организациями. В ведомстве добавили, что руководство ресурса ставили в известность о необходимости отказа от размещения "ложной и необоснованной информации", однако, несмотря на неоднократные предупреждения, ресурс отказался удалять контент.