ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարը կասկածանքով է վերաբերում ԱՄՆ-Չինաստան առևտրային առաջին համաձայնագրի հաջողությանը
Միացյալ Նահանգների և Չինաստանի միջև կնքված առևտրային համաձայնագրի առաջի փուլը չի լուծում երկու երկրների տնտեսությունների հիմնական խնդիրները: Այս մասին Դավոսի համաժողովում իր ելույթի ժամանակ նշել է ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մենք մեծ ճեղքվածքի վտանգի առաջ կանգնեցինք: Ունենք աշխարհի երկու խոշոր տնտեսություններ, որոնցից յուրաքանչյուրն աշխարհի այլ տնտեսությունների նկատմամբ շատ մեծ է: Եվ այս երկու տնտեսությունները միմյանց վերաբերվեցին այնպես, որ հանգեցրեցին առևտրային կոնֆլիկտի»,- ասել է Գուտերեշը՝ ենթադրելով, որ առաջին համաձայնության կնքմամբ կոնֆլիկտն անկում է ապրում:
«Սակայն եկեք անկեղծ լինենք: Այս առաջին համաձայնությունը չի լուծում անգամ որոշ առանցքային խնդիրներ, որոնք պետք է կարգավորվեն»,- նշել է ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարը:

Генсек ООН оценил первый этап торгового соглашения США и Китая
Первый этап договоренности по торговле США и Китая не решает ключевые проблемы двух экономик, заявил генсек ООН Антониу Гутерреш, выступая на форуме в Давосе.
США и Китай ранее в январе подписали первый пакет документов в рамках торгового соглашения. Пекин согласился в ближайшие два года увеличить закупки ряда американских товаров и услуг на 200 миллиардов долларов, передает РИА Новости.
"Мы столкнулись с риском великого разрыва. У нас есть две огромнейшие экономики в мире, которые намного крупнее любой другой. И эти две экономики относились друг к другу таким образом, что у них возник торговый конфликт", - сказал Гутерреш, предположив, что конфликт сейчас на спаде на фоне заключения первого соглашения.
"Но давайте будем откровенными, это первое соглашение не решает хоть какие-то ключевые проблемы, которые должны быть урегулированы", - подчеркнул генсек.
Документ в Вашингтоне был подписан президентом США Дональдом Трампом и вице-премьером Госсовета КНР Лю Хэ.