Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիքերի հետ
Հունիսի 29-ին տեղի է ունեցել ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցը ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպական և Եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիքերի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Զրուցակիցները հանգամանալից մտքեր փոխանակեցին նոր տիպի կորոնավիրուսով պայմանավորված խնդիրների և դրանց հաղթահարման ուղղությամբ ազգային մակարդակով ձեռնարկվող քայլերի շուրջ՝ ընդգծելով համավարակի դեմ պայքարում միջազգային համերաշխության և համագործակցության կարևորությունը։ Այդ համատեքստում նախարար Մնացականյանը շնորհակալություն հայտնեց ԱՄՆ կառավարությանը՝ Հայաստանին ցուցաբերվող ֆինանսական աջակցության համար։
Զոհրաբ Մնացականյանը և Ֆիլիպ Ռիքերն անդրադարձան երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցերի: Կարևորվեց հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության և Առևտրի ու ներդրումների հայ-ամերիկյան խորհրդի շրջանակներում ինչպես հեռավար, այնպես էլ՝ համավարակից հետո անմիջական ձևաչափով շփումների շարունակումը և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացումը:
ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատարը մտքեր փոխանակեցին Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների շուրջ, որը ներառում է կառուպցիայի դեմ պայքարի, արդարադատության, իրավապահ ոլորտները: Այս համատեքստում նախարար Մնացականյանը բարձր գնահատեց ԱՄՆ կողմից ցուցաբերվող շարունակական աջակցությունը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաև քաղաքացիների հետ ընդունման հարցերով համագործակցությանը: ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատարը հայտնեց, որ արժևորելով այդ ուղղությամբ Հայաստանի կողմից ձեռնարկված քայլերը՝ ԱՄՆ Ազգային անվտանգության դեպարտամենտը դուրս է բերել Հայաստանը ռիսկային երկրների ցանկից և ներառել քաղաքացիներին հետ ընդունման հարցերով համագործակցող երկրների ցանկում:
«Կրոնական ազատությունների դաշինքի» շրջանակներում համագործակցության համատեքստում նախարար Մնացականյանը ներկայացրեց մերձավորարևելյան տարածաշրջանում կրոնական և էթնիկ փոքրամասնությունների պատմամշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ Հայաստանի կողմից նախաձեռնված ծրագրերը:
Զոհրաբ Մնացականյանը և Ֆիլիպ Ռիքերը քննարկեցին նաև միջազգային և տարածաշրջանային կարևորության մի շարք հարցեր:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպական և Եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատարը մտքեր փոխանակեցին Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումների շուրջ:

Глава МИД Армении провел телефонный разговор с и.о. заместителя помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии
29 июня министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян провел телефонный разговор с и.о. заместителя помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Филипом Рикером.
Собеседники подробно обменялись мнениями о проблемах, вызванных новым типом коронавируса, и шагах, предпринимаемых на национальном уровне для их преодоления, подчеркнув важность международной солидарности и сотрудничества в борьбе с эпидемией. В этом контексте Министр Мнацаканян выразил благодарность Правительству США за финансовую помощь, оказанную Армении.
Зограб Мнацаканян и Филипп Рикер затронули ряд вопросов двусторонней повестки дня. Была подчеркнута важность поддержания связей в дистанционном формате, а после завершения эпидемии, продолжения непосредственных контактов и реализации договоренностей, достигнутых в рамках армяно-американского стратегического диалога и армяно-американского торгово-инвестиционного совета.
Собеседники обменялись мнениями о реформах, осуществляемых правительством Армении, которые включают сферы борьбы с коррупцией, правосудия и правоохранительной деятельности. В этом контексте пинистр Мнацаканян высоко оценил последовательную поддержку, оказываемую Соединенными Штатами.
В ходе беседы стороны также коснулись сотрудничества по вопросу реадмиссии граждан. Исполняющий обязанности заместителя помощника госсекретаря США отметил, что оценивая шаги Армении в этом направлении, Департамент национальной безопасности США исключил Армению из списка стран с повышенным риском и включил в список стран, сотрудничающих в вопросе реадмиссии граждан.
В контексте сотрудничества в рамках "Альянса за свободу вероисповедания" Министр Мнацаканян представил инициированные Арменией программы по сохранению исторического и культурного наследия национальных, религиозных и этнических меньшинств на Ближнем Востоке.
Зограб Мнацаканян и Филипп Рикер также обсудили ряд вопросов международного и регионального значения.
Министр иностранных дел Армении и и.о. заместителя помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии обменялись мнениями о последних событиях в урегулировании Нагорно-Карабахского конфликта.