Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիքերի հետ
Հունիսի 29-ին տեղի է ունեցել ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցը ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպական և Եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիքերի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Զրուցակիցները հանգամանալից մտքեր փոխանակեցին նոր տիպի կորոնավիրուսով պայմանավորված խնդիրների և դրանց հաղթահարման ուղղությամբ ազգային մակարդակով ձեռնարկվող քայլերի շուրջ՝ ընդգծելով համավարակի դեմ պայքարում միջազգային համերաշխության և համագործակցության կարևորությունը։ Այդ համատեքստում նախարար Մնացականյանը շնորհակալություն հայտնեց ԱՄՆ կառավարությանը՝ Հայաստանին ցուցաբերվող ֆինանսական աջակցության համար։
Զոհրաբ Մնացականյանը և Ֆիլիպ Ռիքերն անդրադարձան երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցերի: Կարևորվեց հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության և Առևտրի ու ներդրումների հայ-ամերիկյան խորհրդի շրջանակներում ինչպես հեռավար, այնպես էլ՝ համավարակից հետո անմիջական ձևաչափով շփումների շարունակումը և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացումը:
ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատարը մտքեր փոխանակեցին Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների շուրջ, որը ներառում է կառուպցիայի դեմ պայքարի, արդարադատության, իրավապահ ոլորտները: Այս համատեքստում նախարար Մնացականյանը բարձր գնահատեց ԱՄՆ կողմից ցուցաբերվող շարունակական աջակցությունը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաև քաղաքացիների հետ ընդունման հարցերով համագործակցությանը: ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատարը հայտնեց, որ արժևորելով այդ ուղղությամբ Հայաստանի կողմից ձեռնարկված քայլերը՝ ԱՄՆ Ազգային անվտանգության դեպարտամենտը դուրս է բերել Հայաստանը ռիսկային երկրների ցանկից և ներառել քաղաքացիներին հետ ընդունման հարցերով համագործակցող երկրների ցանկում:
«Կրոնական ազատությունների դաշինքի» շրջանակներում համագործակցության համատեքստում նախարար Մնացականյանը ներկայացրեց մերձավորարևելյան տարածաշրջանում կրոնական և էթնիկ փոքրամասնությունների պատմամշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ Հայաստանի կողմից նախաձեռնված ծրագրերը:
Զոհրաբ Մնացականյանը և Ֆիլիպ Ռիքերը քննարկեցին նաև միջազգային և տարածաշրջանային կարևորության մի շարք հարցեր:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպական և Եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատարը մտքեր փոխանակեցին Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումների շուրջ:

Phone Conversation of Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan with Philip Reeker, the Acting Assistant Secretary of European and Eurasian Affairs
On June 29, Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan held a phone conversation with Philip Reeker, the Acting Assistant Secretary of European and Eurasian Affairs.
The interlocutors exchanged views on the issues caused by COVID-19 and the steps being undertaken at the national level towards addressing them, emphasizing the importance of international solidarity and cooperation in the fight against the pandemic. In this regard, Minister Mnatsakanyan expressed his gratitude to the US Government for the financial support provided to Armenia.
Zohrab Mnatsakanyan and Philip Reeker touched upon a number of issues of bilateral agenda. The sides highlighted the consistency of interactions within the framework of the Armenia-U.S. strategic dialogue and Armenia-U.S. Council on Trade and Investment (TIFA), both through VTCs and in person meetings after the pandemic. The implementation of agreements reached within the above mentioned formats was also discussed.
The Foreign Minister and the Acting Assistant Secretary exchanged views on the reforms carried out by the Government of Armenia, which includes the fight against corruption, spheres of justice and law enforcement. In this context, Minister Mnatsakanyan highly appreciated the continuous support of the United States.
During the conversation the sides touched upon the cooperation on readmission issues. The U.S. Acting Assistant Secretary informed that by commending Armenia’s steps in that regard, the U.S. Homeland Security Department removed Armenia from the list of “at risk of non-compliance” countries and included in the list of “cooperative” countries.
In the context of the cooperation within the “Religious Freedom Alliance”, Minister Mnatsakanyan presented the programs initiated by Armenia towards preserving the historical and cultural heritage of religious and ethnic minorities in the Middle East.
Zohrab Mnatsakanyan and Philip Reeker also discussed the issues of international and regional importance.
The Foreign Minister of Armenia and the US Acting Assistant Secretary for European and Eurasian Affairs exchanged views on the recent developments in the Nagorno-Karabakh peace process.