Ատոմակայանին հարվածելու սպառնալիքը սրբագրելու Բաքվի փորձերը ծիծաղելի են հնչում
Ադրբեջանում, կարծես թե, հասկացել են Մեծամորի ԱԷԿ-ին հարվածելու իրենց հայտարարության վտանգավորությունը և փորձում են սրբագրել այն:
Արտաքին քաղաքականության հարցերով Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևը փորձել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակի հայտարարությունը ներկայացնել որպես անհատական դիրքորոշում: «Մեծամորի ԱԷԿ-ի վերաբերյալ դիրքորոշումը չի համապատասխանում Ադրբեջանի պաշտոնական դիրքորոշմանը: Ադրբեջանը չունի ծայրահեղ ռազմավարական օբյեկտները թիրախավորելու քաղաքականություն», - հայտարարել է նա:
Ադրբեջանական կողմի նման մեկնաբանությունը ոչ միայն համոզիչ չէ, այլև ծիծաղելի է, քանի որ ատոմակայանին հարվածելու մտադրության մասին հայտարարել է պատասխանատու գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչը:
Եվ չնայած Բաքվի հետքայլի այս փորձին՝ Մեծամորի ատոմակայանին հարվածելու Բաքվի սպառնալիքը պետք է շարունակի մնալ առաջնային միջազգային հանրության հետ մեր աշխատանքի օրակարգում: Ադրբեջանական այս սպառնալիքի առնչությամբ դեռևս չկա համարժեք միջազգային արձագանք: Ավելին, ատոմակայանին ուղղված ադրբեջանական սպառնալիքի կապակցությամբ հայկական ԶԼՄ-ների հարցմանն ի պատասխան՝ ԱՄՆ դեսպանատունը կողմերին կոչ է արել անհապաղ դադարեցնել ուժի կիրառումը՝ որևէ կերպ չանդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից պետական ահաբեկչություն հանդիսացող նման սպառնալիքին, որի կյանքի կոչման դեպքում տարածաշրջանը կհայտնվի իսկական հումանիտար աղետի մեջ: Սա որևէ կերպ հնարավոր չէ համարել ադեկվատ արձագանք մի երկրի կողմից, որը հանդիսանում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ:
Հայկական ատոմակայանին հարվածելու իրենց սպառնալիքը երկրորդ պլան մղելու նպատակով Ադրբեջանը նաև սկսել է շահարկել հայկական կողմից իրենց նավթագազային ենթակառուցվածքին ուղղված սպառնալիքի թեզը, ինչը միջազգային որոշ դերակատարների մոտ կարող է որոշակի հակահայկական տրամադրություններ առաջացնել՝ հաշվի առնելով այդ ոլորտում վերջիններիս ունեցած համագործակցությունը Ադրբեջանի հետ: Այս համատեքստում կարևոր է Հայաստանի կողմից հնչող հայտարարությունները, որ նավթագազային ենթակառուցվածքները երբեք չեն եղել մեր թիրախում, սակայն դրանց անվտանգությունը երաշխավորելու մասին հայտարարությունը վարչապետի կողմից այլ կերպ քան անհեռատեսություն հնարավոր չէ դիտարկել:
Քաղաքացիական բնակչությանը ռազմական գործողություններում որպես վահան օգտագործելու ադրբեջանական հայտնի ձեռագիրը հաշվի առնելով՝ չի կարելի բացառել, որ Բաքուն որպես վահան չի սկսի օգտագործել նաև այդ ենթակառուցվածքները: Միջազգային հանրության և հատկապես նավթագազային ոլորտում Ադրբեջանի հետ համագործակցող երկրների և ընկերությունների ուշադրությունը պետք է հրավիրել այս միանգամայն հավանական հեռանկարի վրա, և այդ ենթակառուցվածքների անվտանգության ապահովման հարցում առաջին հերթին պետք է լինեն վերջիններիս երաշխիքները:

Попытки Баку оправдать угрозу удара по Армянской АЭС звучат неубедительно и нелепо
Азербайджан, похоже, осознал риски своего заявления о нанесении удара по Мецаморской АЭС, и пытается отредактировать это заявление.
Помощник президента Азербайджана по вопросам внешней политики Хикмет Гаджиев попытался представить заявление официального представителя министерства обороны Азербайджана как "индивидуальное" мнение. "Позиция по поводу Мецаморской АЭС не отражает официальной позиции Азербайджана. У Азербайджана нет политики нацеливания на какие-либо критические стратегические объекты", - отметил Гаджиев.
Подобный комментарий азербайджанской стороны не только неубедителен, но и нелеп, так как о намерении нанести удар по АЭС заявил официальный представитель ответственного министерства.
И, несмотря на эту попытку Баку сделать шаг назад, угроза Азербайджана нанести удар по Мецаморской АЭС должна оставаться в повестке работы армянских политиков с международным сообществом. До сих пор нет адекватной международной реакции на эту угрозу. Более того, в ответ на запрос армянских СМИ относительно угрозы со стороны Азербайджана нанести удар по Армянской АЭС, посольство США призвало стороны немедленно прекратить применение силы - без какого-либо упоминания угрозы государственного терроризма со стороны Азербайджана, в случае реализации которого регион настигнет настоящая гуманитарная катастрофа. Это никак нельзя считать адекватным ответом на ситуацию со стороны страны, которая является постоянным членом Совета Безопасности ООН и сопредседателем Минской группы ОБСЕ.
Чтобы отодвинуть на задний план угрозу поражения Армянской АЭС, Азербайджан стал манипулировать и тезисом об угрозе со стороны Армении их нефтегазовой инфраструктуре. Этот тезис может вызвать антиармянские настроения среди некоторых международных игроков, учитывая их сотрудничество с Азербайджаном в сфере нефтегазовой промышленности. В этом контексте заявления Армении о том, что нефтегазовая инфраструктура никогда не была целью армянских ВС, конечно, важны, но заявление премьер-министра о гарантировании их безопасности является недальновидным шагом.
Учитывая хорошо известный азербайджанский почерк использования гражданского населения в качестве щита в военных действиях, нельзя исключать, что Баку не начнет использовать эту инфраструктуру именно в таком качестве. И внимание международного сообщества, особенно стран и компаний, сотрудничающих с Азербайджаном в нефтегазовой сфере, должно быть привлечено к этой весьма вероятной перспективе, а в области безопасности этих инфраструктур в первую очередь должны быть задействованы гарантии последних стран и структур.