Էրդողանը իսլամական խալիֆաթի վերականգնման բացահայտ կոչ է անում․ FAI
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը բացահայտորեն կոչ է անում վերականգնել իսլամական պետությունը, հայտարարել է Frontier Alliance International (FAI) առաքելության նախագահ Դալթոն Թոմասը:
«Թուրքիայի նախագահը բացահայտորեն կոչ է անում վերականգնել Իսլամական պետությունը, վերականգնել իր հին սահմանները և նվաճել Երուսաղեմը: Երբ աշխարհը արթնանա կորոնավիրուսային քնից, մենք կբախվենք հարություն առած խալիֆաթի հետ»,- գրել է Թոմասը:
Անցյալ ամիս Էրդողանը ոչ միանշանակորեն հայտարարեց, որ սուրբ Սոֆիայի տաճարը բաց է մահմեդականներին երկրպագելու համար: Իր վերջին խոսքում Էրդողանն ասել էր, թե «Սուրբ Սոֆիայի հարությունը» «ոչ միայն մահմեդականների, այլև ուրիշների... բոլոր վիրավորվածների, ճնշվածների և շահագործվածների հույսի կրակի վերածնունդն է», փոխանցում է news.am-ը:
Թոմասը իրադարձությունների զարգացումը որակել է որպես աշխարհիկ Թուրքիայի ոչնչացում:
«Սա իսլամական վերածնունդ է, որը տեղի է ունենում Թուրքիայի ներսում: Սա աշխարհիկ Թուրքիայի ոչնչացումը, ապամոնտաժումը և ապակառուցումն է, որը երկիրը վերադարձնում է իր սկզբնական ձևավորմանը՝ որպես իսլամական պետություն, որը վերահսկում է Մերձավոր Արևելքը»,- ասել է նա:
Խալիֆաթը իսլամական պետություն է՝ խալիֆի ղեկավարության ներքո: 400 տարվա ընթացքում՝ 1517-1924 թվականներին, խալիֆը նստած էր Ստամբուլում, մինչ ժամանակակից Թուրքիայի հիմնադիր Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքը վերացրեց այդ պաշտոնը, հայտնում է The Washington Post-ը:
Թեև Էրդողանն ընտրվում է ժողովրդավարական ճանապարհով, նա իրեն պահում է որպես տիրակալ և չի հանդուրժում եվրոպական աշխարհիկությունը:
Թոմասն ասել է, որ FAI-ն շատ քննադատաբար է վերաբերել ինչպես Օբամայի, այնպես էլ Թրամփի վարչակազմին` Մերձավոր Արևելքում Թուրքիայի էքսպանսիոնիստական նկրտումները ընդլայնելու և հանդուրժելու համար, ինչը բոլոր առումներով ջիհադ է:
«ԱՄՆ Պետդեպարտամենտում կան մարդիկ, ովքեր շատ ազդեցիկ դիրքեր են զբաղեցնում, ովքեր շատ նվիրված են Մերձավոր Արևելքում Թուրքիայի տարածաշրջանային հավակնություններին՝ հանուն իրենց շահերի: Սա լուրջ խնդիր է»,- ասել է նա։

FAI: Эрдоган открыто призывает к восстановлению исламского халифата
Президент Турции Реджеп Эрдоган открыто призывает к восстановлению исламского государства, считает президент миссии Frontier Alliance International (FAI) Далтон Томас.
"Президент Турции открыто призывает к восстановлению Исламского государства, восстановлению его древних границ и завоеванию Иерусалима. Когда мир проснется от похмелья коронавируса, мы столкнемся с воскресшим халифатом", - написал Томас.
В прошлом месяце Эрдоган неоднозначно объявил, что собор Святой Софии открыт для поклонения мусульманам.  В своей недавней речи Эрдоган сказал, что "воскресение Святой Софии" является "возрождением огня надежды не только мусульман, но и других... всех угнетенных, обиженных, угнетенных и эксплуатируемых".
Томас описал развитие событий как разрушение светской Турции, передает news.am.
"Это исламское возрождение, происходящее внутри Турции. Это разрушение, демонтаж и деконструкция светской Турции, которые возвращают страну к первоначальному образованию в качестве исламского государства, которое контролирует Ближний Восток", - считает он.
Халифат - это исламское государство под руководством халифа. В течение 400 лет, с 1517 по 1924 год, халиф сидел в Стамбуле, прежде чем Мустафа Кемаль Ататюрк, основатель современной Турции, отменил эту должность, сообщает The Washington Post.
Хотя Эрдоган избирается демократическим путем, он ведет себя все более самодержавно и не терпит европейского секуляризма.
Томас сказал, что FAI очень критично относилась как к администрации Обамы, так и к администрации Трампа за расширение возможностей и терпимость к экспансионистским амбициям Турции на Ближнем Востоке, что во всех отношениях является джихадом.
"В государственном департаменте США есть люди, занимающие очень влиятельные позиции, которые очень преданы региональным амбициям Турции на Ближнем Востоке ради собственной выгоды. Это серьезная проблема", - сказал он.