Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի տարածաշրջանային այցը, որը ընթացքում նա այցելեց Ռուսաստան, Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան և Թուրքիա, կոչված էր ապահովել Իրանի առավել ներգրավվածությունը Արցախյան վերջին պատերազմի արդյունքում տարածաշրջանում տեղի ունեցող վերաձևավորումներին:
Տարածաշրջանում նոր տնտեսական և քաղաքական կապերի ստեղծման հարցում Իրանը փորձում է ստանձնել տարածաշրջանային երկրների միջև կապող օղակի դերը: Թեհրանը բավականին լավ հարաբերություններ ունի երկրներից յուրաքանչյուրի հետ և կարող է էական դերակատարում ունենալ «3+3» ձևաչափով համագործակցության կյանքի կոչման հարցում,  որը նախատեսում է Հարավային Կովկոսի երեք երկների և Ռուսաստանի, Թուրքիայի ու Իրանի միջև համագործակցության հաստատում՝ ելնելով տարածաշրջանում առկա իրողություններից և սպասվող ապաշրջափակման գործընթացից:
Զարիֆի այցի հիմնական նպատակների շարքում, ըստ էության, առանցքային էր այս վեցնյակի դիրքորոշումների մոտարկումը: Ռուսաստանը, Թուրքիան և Ադրբեջանը ընդհանուր առմամբ կողմ են նման ձևաչափում համագործակցությանը, սակայն այսօր Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խնդիրները դժվար է անվանել կարգավորված, Թուրքիան Հայաստանի նկատմամբ վարում է թշնամական քաղաքականություն՝ հարաբերությունների համար սահմանելով մի շարք նախապայմաններ, լուրջ խնդիրներ կան նաև Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև: Ուստի, չնայած նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարությամբ ստեղծված հնարավորություններին, առաջակվող, այսպես կոչված, Կովկասյան պլատֆորմը կյանքի կոչելը բավականին բարդ է լինելու:
Նշենք, որ Հայաստանի դիրքորոշումն այս կապակցությամբ անհասկանալի է: Ընդհանուր առմամբ, տպավորություն է, որ գործող իշխանությունը ստեղծված իրավիճակում ոչ թե փորձում է Հայաստանի  պետական շահերի տեսանկյունից առավելագույնս ստանալ, այլ համաձայնում է այն ամենին, ինչն իրեն առաջարկվում է կամ իրենից պահանջվում է:
Ինչ վերաբերում է Վրաստանին, ապա նախաձեռնությունն արդեն քննադատության է արժանացել ադ երկրում: Թբիլիսին հայտարարել է, որ իրենք չեն պատրաստվում քննարկել Ռուսաստանի հետ որևէ պլատֆորմում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր և առաջարկում են համագործակցությունը դիտարկել «3+1» ձևաչափում՝ Հարավային Կովկասի երկրների և Իրանի միջև:
Նշենք, որ տարածաշրջանում առաջացած տնտեսական հնարավորությունները իրացնելու ուղղությամբ այդ թվում նաև Իրանը, որի տնտեսությունը պատժամիջոցների հետևանքով չի կարողանում իրացնել ունեցած ողջ պոտենցիալը, ակտիվ աշխատում է ոչ միայն բազմակողմ ձևաչափեր ստեղծելու ուղղությամբ, այլև երկկողմ ձևաչափերում: Իրանն արդեն բավականին մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերում Լեռնային Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանին անցած տարածքների վերականգման գործընթացին ներգրավվելու հարցում և փորձում են այս հարցում պայմանավորվածություններ ձեռք բերել Ադրբեջանի հետ: Ընդհանուր առմամբ, Իրանը հստակ ցույց է տալիս Ադրբեջանի հետ համագործակցության կարևորությունն իր համար: Բաքվում Զարիֆը շնոհրավորեց «Ադրբեջանին իր տարածքներն ազատագրելու համար», իսկ շրջայցը, որը նա սկսել էր Բաքվից, ավատեց Նախիջևանում՝ ցույց տալով այսօր տարածաշրջանում իր առաջնահերթությունները:
Սակայն ինչպես մյուս երկրների դեպքում, Իրանի համար ևս ստեղծված նոր իրողությունները միայն հնարավորություններ չէ, որ ստեղծում են: Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարից հետո Իրանն առերեսվել է Թուրքիայի  տարածաշրջանային դերի և իր սահմանների մոտ թուրքական ռազմական ներկայության  մեծացման, պանթյուրքական տրամադրությունների աճի, գազի շուկայում մրցակցության մեծացման, իր սահմանների մոտ ահաբեկիչների առկայության և դրանից բխող մարտահրավերների, Իսրայելի և Ադրբեջանի բավականին սերտացած հարաբերությունների հետ:
Այս համատեքստում պետք է նայել նաև Երևանում Իրանի ԱԳ նախարարի հայտարարությունն այն մասին, որ Իրանի համար Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը կարմիր գիծ է: Չնայած Հայաստանի գործող իշխանությունը փորձում է հասարակության գլխի տակ փափուկ բարձ դնել՝ ասելով, որ իբր սյունիքում տարածքներ զիջելը բարձրացնում է մեր անվտանգությունը կամ էլ Ադրբեջանի արևմտյան շրջանները Նախիջևանին կապող ճանապարհները մեզ համար որևէ մարտահրավեր չեն պարունակում, սակայն Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից Հայաստանի հարավի նկատմամբ պանթյուրքական նկրտումները ակնհայտ են, ընդ որում այն աստիճան, որ Իրանն ԱԳ նախարարի մակարդակով ստիպված է անդրադառնալ այդ հարցին, քանի որ դա լուրջ մարտահրավեր է իր Իրանի տարածաշրջանային ազդեցության համար:

Визит министра иностранных дел Ирана Мохаммеда Джавада Зарифа в регион, в ходе которого он посетил Россию, Азербайджан, Армению, Грузию и Турцию, был направлен на обеспечение более активного участия Ирана в процессах, происходящих в нашем регионе после недавней войны в Арцахе.
В вопросе установления новых экономических и политических связей Иран пытается взять на себя роль связующего звена между странами региона. Тегеран имеет неплохие отношения с каждой из стран, может сыграть значительную роль в реализации сотрудничества в формате "3+3", которое предусматривает налаживание сотрудничества между тремя странами Южного Кавказа  с Россией, Турцией и Ираном, исходя из нынешних реалий и ожидаемого процесса разблокировки транспортных узлов.
Среди основных целей визита Зарифа было сближение позиций шести стран. Россия, Турция и Азербайджан в целом выступают за такое сотрудничество, но сегодня проблемы между Арменией и Азербайджаном сложно назвать решенными, Турция проводит враждебную политику по отношению к Армении, выдвигая ряд предварительных условий для нормализации отношений, серьезные проблемы существуют также между Россией и Грузией. Поэтому, несмотря на возможности, которые для региона открыло совместное заявление от 9 ноября, предлагаемую так называемую "Кавказскую платформу" реализовать будет довольно сложно.
Следует отметить, что позиция Армении в этом отношении неясна. В целом создается впечатление, что нынешние власти страны в создавшейся ситуации не пытаются максимально реализовать государственные интересы Армении, а просто соглашаются на все, что им предлагают или требуют от них.
Что касается Грузии, то инициатива "3+3" подверглась критике и в этой стране. Тбилиси заявил, что не собирается обсуждать сотрудничество с Россией ни в какой платформе, и предлагает рассмотреть вопрос о сотрудничестве в формате «3+1» - между Ираном и странами Южного Кавказа.
Следует отметить, что Иран, экономика которого не может полностью реализовать свой потенциал из-за санкций, активно работает не только по созданию многосторонних форматов для реализации экономических возможностей, но и ведет активные двусторонние переговоры. Иран проявляет большой интерес к вовлечению в процесс восстановления территорий Нагорного Карабаха, переданных Азербайджану, и пытается договориться с Азербайджаном по этому поводу. В целом Иран незавуалированно показывает важность и предпочтительность сотрудничества с Азербайджаном. В Баку Зариф поздравил Азербайджан с "освобождением своих территорий", а тур, который он начал в Баку, завершился в Нахиджеване. Таким образом Зариф продемонстрировал свои приоритеты в регионе. Причиной этого является не только геополитическая перестановка в регионе после последней Карабахской войны, но и уровень армяно-иранских отношений за последние 2,5 года.
Однако, как и в случае других стран, новые реалии, созданные для Ирана, создают не только возможности. После прекращения огня в Карабахе Иран столкнулся с возрастающей региональной ролью Турции, увеличением военного присутствия Турции на своих границах, ростом пантюркистских настроений, усилением конкуренции на газовом рынке, присутствием террористов на своих границах и более тесными связами между Израилем и Азербайджаном.
В этом контексте следует также обратить внимание на заявление министра иностранных дел Ирана в Ереване о том, что территориальная целостность Армении является "красной линией для Ирана". Хотя нынешнее правительство Армении пытается подложить под голову нашей общественности мягкую подушку, заявляя, что уступка территорий в Сюнике повышает нашу безопасность, или что дороги, соединяющие западные районы Азербайджана с Нахиджеваном, не представляют для нас угрозы, пантюркистские устремления Азербайджана и Турции в отношении юга Армении очевидны. В этом контексте даже Ирану приходится на уровне министра иностранных дел говорить об этом, так как это - также серьезный вызов региональному влиянию пантюркизма в Иране.