Թուրքիայում հրապարակել են Հրանտ Դինքի սպանության գործով դատավճիռը
Թուրքական ոստիկանության բարձրաստիճան երեք նախկին սպաներ ցմահ ազատազրկման են դատապարտվել 2007 թվականի հունվարին «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության համար, հայտնում է Aysor.am-ը՝ հղում կատարելով Anadolu գործակալությանը:
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ Դինքի սպանության մեջ ներգրավված էր ընդդիմադիր իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի FETO կազմակերպությունը, որը համարվում է ահաբեկչական: Մեղադրանքը ԱՄՆ-ում բնակվող Գյուլենին հեռակա կարգով է ներկայացվել:
Գործակալության տվյալներով՝ Ստամբուլի դատարանը Տրապիզոնում Թուրքիայի անվտանգության ծառայության նախկին ղեկավար Ռամազան Աքյուրեքին, Ստամբուլի ոստիկանության հետախուզական ծառայության նախկին պետ Ալի Ֆուաթ Յըլմազերին և Ստամբուլի ոստիկանության հետախուզական ծառայության նախկին պետին մեղավոր է ճանաչել և դատապարտել ցմահ ազատազրկման:
Տրապիզոնի նախկին ոստիկանապետ Ալի Օզը դատապարտվել է 28 տարվա ազատազրկման: FETO-ի անդամ լինելու համար մեղադրվող լրագրող Էրքան Գյուն դատապարտվել է տասը տարվա ազատազրկման:
Ամբաստանյալներից ոմանք արդարացվել են:
Հիշեցնենք, որ Դինքը սպանվել է 2007-ի հունվարի 19-ին՝ 17-ամյա ազգայնական Օգյուն Սամասթի կողմից, Ստամբուլում իր թերթի խմբագրության մուտքի մոտ:

Трое бывших высокопоставленных турецких полицейских были приговорены к пожизненному заключению за убийство главного редактора газеты Agos Гранта Динка в январе 2007 года, передает Aysor.am, ссылаясь на Anadolu.
Согласно обвинительному заключению, в убийстве Динка участвовала организация Фетхуллаха Гюлена, оппозиционного исламского проповедника, известного в Турции как FETO, которая считается террористической организацией. Обвинения были заочно предъявлены Гюлену, проживающему в США.
По данным агентства, стамбульский суд признал виновными бывшего главу турецкой службы безопасности Трабзона Рамазана Акюрека, бывшего главу Стамбульской полицейской разведывательной службы Али Фуата Йилмазера и бывшего главу Стамбульской полицейской разведывательной службы и приговорил к пожизненным срокам. Бывший начальник полиции Трабзона Али Оз приговорен к 28 годам лишения свободы. Журналист Эркан Гюн, обвиненный в принадлежности к FETO, был приговорен к десяти годам лишения свободы.