Հեղաշրջման փորձ Բելառուսում, Ուկրաինա, Չեխիայի հետ դիվանագիտական սկանդալ. ՌԴ-ի շուրջ զարգացումները թեժանում են
Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայությունը ապրիլի 17-ին հայտարարություն տարածեց, որ Բելառուսի Պետանվտանգության կոմիտեի հետ անցկացված համատեղ գործողության ընթացքում կանխել է Բելառուսում ծրագրվող ռազմական հեղաշրջումը և երկրի ղեկավար Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի դեմ մահափորձը։
Հեղաշրջման մեջ կասկածվող բելառուս գործիչներից երկուսը ձերբակալվել են Մոսկվայում և փոխանցվել Մինսկին։ Դրանք են ԱՄՆ և Բելառուսի քաղաքացի, փաստաբան Յուրաս Զինկովիչը և քաղաքագետ Ալեքսանդր Ֆեդուտան, ով 1994-ին աշխատում էր Լուկաշենկոյի նախընտրական շտաբում, որից հետո աշխատանքի անցավ վերջինիս աշխատակազմում և Լուկաշենկոյի իշխանության առաջին տարիներին նրա մամուլի քարտուղարն էր։
Անձամբ Լուկաշենկոն, խոսելով ծրագրվող ռազմական հեղաշրջման մասին, բոլոր սլաքներն ուղղել է Վաշինգտոնի դեմ՝ բացահայտ մեղադրելով ԱՄՆ հատուկ ծառայություններին իր մահափորձը և իր զավակների առևանգումը կազմակերպելու մեջ: Լուկաշենկոյի այս մեղադրանքներին պատասխանել են Միացյալ Նահանգներից, մասնավորապես՝ պետդեպարտամենտից, պնդելով, թե «ցանկացած ենթադրություն, որ ԱՄՆ-ի կառավարությունը ներքաշված է եղել Լուկաշենկոյի սպանության փորձում, բացարձակ սուտ է»:
Անշուշտ, նման մեղադրանքներ ներկայացնելուց հետո բելառուսական կողմը պարտավոր է նաև անհերքելի ապացույցներ ներկայացնել: Բայց մինչ ապացույցներին անցնելը՝ փաստենք՝ այն, որ Բելառուսը ՌԴ-ի նկատմամբ ճնշումներ գործադրելու առումով Արևմուտքի համար կարևորագույն թիրախներից մեկն է, անվիճելի է: Միացյալ Նահանգներում Ջո Բայդենի նախագահ ընտրվելուց և «Ամերիկան վերադարձել է» նոր հայեցակարգը հռչակելուց հետո մենք ականատես ենք լինում ՌԴ-ԱՄՆ հարաբերությունների հետևողական սրման: Դրա օջախներից մեկն էլ Ուկրաինան է, մասնավորապես՝ Դոնբասի շուրջ զարգացումները: Առնվազն չի բացառվում, որ նույն տրամաբանության ներքո լինեն նաև Բելառուսում այս զարգացումները:
Հետաքրքիր զուգադիպությամբ Բելառուսում հեղաշրջման մասին այս լուրերի և ձերբակալությունների մասին տեղեկություններին զուգահեռ, տեղեկատվություն տարածվեց նաև այն մասին, որ Չեխիան իր երկրից արտաքսում է 18 ռուս դիվանագետների՝ կապված 2014 թվականին Վրբետիցե ավանում գտնվող զինապահեստներում տեղի ունեցած պայթյուններին հնարավոր առնչության հետ: Չեխիայի արտգործնախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Յան Համաչեկը սրա հետ կապված հայտարարեց, որ որպես Չեխիայի արտգործնախարար որոշել է «արտաքսել Պրահայում Ռուսաստանի դեսպանության այն բոլոր աշխատակիցներին, որոնց հստակորեն նույնականացրել ենք որպես Գլխավոր հետախուզական վարչության և Արտաքին հետախուզության ծառայության աշխատակիցների»:
Յոթ տարվա վաղեմության դեպքի առթիվ նոր իրականացվող այս գործողություններն արդյոք պատահականությու՞ն են, թե՞ Արևմուտք-ՌԴ սրված հարաբերությունների հերթական դրսևորումը: Ի դեպ, ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան ևս պատահական չի համարել այս իրադարձությունների զուգահեռումը՝ կարծիք հայտնելով, որ Չեխիայի այս քայլով Արևմուտքը Բելառուսում պլանավորված գործողությունների մասին ինֆորմացիայից ուշադրություն շեղելու նպատակ է հետապնդում:
Անշուշտ, Բելառուսում պլանավորված հեղաշրջման շուրջ զարգացումները, Չեխիա-ՌԴ լարվածությունը և հետագա քայլերը, այս ամենին գումարած նաև՝ իրադաձություններն Ուկրաինայում, դեռ կունենան իրենց զարգացումները և նոր բացահայտումներ երևան կհանեն: Բայց այն, որ սրանք բոլորը, ուղղակի կամ անուղղակի կերպով, ավելի ու ավելի են սրում ՌԴ-Արևմուտք, և հատկապես՝ ՌԴ-ԱՄՆ հարաբերությունները, կարծես թե, աներկբա է:

Попытка госпереворота в Беларуси, дипломатический скандал с Чехией, Украина: события вокруг России накаляются
Федеральная служба безопасности (ФСБ) России и Комитет государственной безопасности (КГБ) Беларуси заявили о предотвращении военного переворота в Беларуси и о попытке покушения на президента страны Александра Лукашенко.
Двое подозреваемых в перевороте белорусских политиков были арестованы в Москве и переведены в Минск. Это гражданин США и Беларуси, юрист Юрась Зенкович и политолог Александр Федута, который работал в предвыборном штабе Лукашенко в 1994 году, после чего возглавлял управление информации администрации президента республики.
Сам Лукашенко, говоря о планируемом военном перевороте, указал на Вашингтон, открыто обвиняя спецслужбы США в заговоре с целью убить его и его сыновей. На обвинения Лукашенко ответили из Госдепартамента, заявив, что "любые утверждения о причастности правительства США к покушению на Лукашенко являются полной ложью".
Конечно, после таких обвинений белорусская сторона также должна представить неопровержимые доказательства. Но, прежде чем перейти к доказательствам, следует констатировать, что Беларусь является одной из важнейших мишеней Запада с точки зрения давления на Россию. После избрания Джо Байдена в президенты США, после объявления новой концепции "Америка вернулась", мы наблюдаем резкую эскалацию отношений между Россией и США. Одним из ее центров является Украина, в частности, события вокруг Донбасса. По крайней мере, не исключено, что развитие событий в Беларуси идет по той же логике.
Интересно, что параллельно с новостями о перевороте в Беларуси и арестами в связи с этим делом распространилась также информация о том, что Чехия депортирует 18 российских дипломатов в связи с причастностью к взрыву на складе боеприпасов в деревне Врбетице в районе города Злин на востоке страны в 2014 году. Представитель правительства Ян Гамачек сказал в заявлении, что как министр иностранных дел Чехии он решил "депортировать всех сотрудников российского посольства в Праге, которых четко идентифицировали как как сотрудников российских спецслужб СВР и ГРУ".
Являются ли эти новые действия по случаю инцидента, который имел место семь лет назад, совпадением или еще одним проявлением обострившихся отношений между Западом и Россией? Кстати, официальный представитель МИД России Мария Захарова также не сочла случайным это совпадение, выразив мнение, что подобным шагом Чехии Запад пытается "перекрыть важность и актуальность той информации, которая была опубликована как со стороны Российской Федерации, так со стороны Республики Беларусь относительно... плана по конституционному перевороту".
Конечно, развитие событий вокруг планируемого переворота в Беларуси, чешско-российская напряженность и дальнейшие шаги, плюс ко всему этому - события в Украине, все это будет развиваться, открывая все новые и новые детали. Но тот факт, что все эти события прямо или косвенно обостряют отношения Россия-Запад, и особенно отношения Россия-США, это однозначно.