Իրանը սատարում է Սաուդյան Արաբիայի հետ երկխոսությանը. Իրանի ԱԳՆ խոսնակ
Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը դրական է որակել Իրանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև երկխոսության նկատմամբ թագավորության հետաքրքրությունը, հայտնում է Tehran Times թերթը։
Իրանի ԱԳ նախարարության մամուլի խոսնակ Սաիդ Ղաթիբզադեն արձագանքել է միջազգային մամուլի կողմից տարածված այն լուրերին, որոնց համաձայն` պաշտոնական Թեհրանն ու պաշտոնական Ռիադը բանակցություններ են վարում Բաղդադում և նշել, որ Իրանը սատարում է Սաուդյան Արաբիայի հետ երկխոսությանը։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը միշտ ողջունել է Սաուդյան թագավորության հետ երկխոսությունը և այն համարում է երկու պետությունների ժողովուրդների շահն ու տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության երաշխիքը: Իրանը կշարունակի այդպես մտածել», - ասել է Ղաթիբզադեն շաբաթական մամուլի ճեպազրույցի ընթացքում:
Ավելի վաղ Financial Times-ը հաղորդել էր, որ Սաուդյան Արաբիայի և Իրանի պաշտոնատար անձինք ապրիլի 9-ին Բաղդադում անցկացրել են երկկողմ բանակցությունների առաջին փուլը, իսկ հաջորդ փուլը նախատեսվում է անցկացնել հաջորդ շաբաթ: Պարբերականը վկայակոչելով տարածաշրջանային պաշտոնյաներին, նշել էր, որ բանակցություններում քննարկվել են Եմենի հութիական «Անսարալլահ» շարժման գործողությունները Սաուդյան Արաբիայի դեմ:
Reuters լրատվական գործակալությունը, իր հերթին, հաստատել էր լուրը և հավելել, որ այդ շրջանակում քննարկվել է նար ֆինանսական  վակուումում գտնվող Լիբանանին առնչվող մի շարք հարցեր։
Սաուդյան Arab News-ը՝ վկայակոչելով թագավորության բարձրաստիճան պաշտոնիայի, հերքել է բանակցությունների մասին տեղեկությունը։
Տարվա սկզբում Ղաթիբզադեն հայտնել էր, որ Իրանը պատրաստակամություն ունի Սաուդյան Արաբիայի հետ հարաբերությունները շտկել և նշել, որ եթե Ռիադը փոփոխություններ կատարի իր քաղաքական օրակարգում և եզրակացնի, որ խնդիրների լուծումը կայանում է «տարածաշրջանային համագործակցությունում», Իրանը կլինի առաջին երկիրը, որը կողջունի այդ բարեփոխումները:
Նշենք, որ Բաղդադի ենթադրյալ բանակցությունները տեղի են ունենում Վիեննայում միջուկային գործարքի վերսկսված բանակցությունների շուրջ Իրանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև դիվանագիտական լարվածության ֆոնին:
Անցյալ շաբաթ Արաբական լիգայի և Պարսից ծոցի համագործակցության խորհրդի ղեկավարները հանդես են եկել Իրանին քննադատող հայտարարություններով: Արաբական լիգան «ծայրահեղ անհանգստություն» է հայտնել ուրանի հարստացումը մինչև 60 տոկոսի հասցնելու Իրանի որոշման կապակցությամբ՝ այն անվանելով «վտանգավոր զարգացում»: Բացի այդ, կազմակերպությունը Իրանին մեղադրել է 2015 թվականին ստորագրված Իրանի միջուկային համաձայնագրով Իսլամական Հանրապետության ստանձնած պարտավորությունները խախտելու համար։
Հիշեցնենք, որ Իրանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև դիվանագաիտական հարաբերությունները խզվել էին այն բանից հետո, երբ 2016 թվականին Սաուդյան Արաբիայի կողմից հայտնի շիա հոգևորական Շեյխ Նիմեր ալ-Նիմրի մահապատժին հաջորդել էր Թեհրանում թագավորության դեսպանատուն ներխուժումը։ Դիվանագիտական հարաբերությունների խզումից ի վեր Սաուդյան Արաբիան աջակցել է ԱՄՆ-ի նախկին նախագահ  Դոլանդ Թրամփի՝ Իրանի նկատմամբ «առավելագույն ճնշման» քաղաքականությունը, փոխանցում է Tert.am-ը։

Iran Says it Always Welcomes Dialogue With Saudi Arabia
Saeed Khatibzadeh, spokesman for Iran’s Foreign Ministry, responded to foreign media reports of talks between Tehran and Riyadh in Baghdad by saying that Iran supports dialogue with the Saudis. The spokesman did not deny that such talks took place in Iraq, Tehran Times reports.
Speaking at a weekly press briefing, Khatibzadeh said, "We have seen these press reports. Conflicting quotes have been reported in these reports. The Islamic Republic of Iran has always welcomed dialogue with the Saudi kingdom and considered it in the interest of the peoples of the two countries as well as regional peace and stability. [Iran] will continue to think this way."
The Financial Times reported on Sunday that Saudi and Iranian officials held the first round of their bilateral talks in Baghdad on April 9 and the next round is scheduled to take place next week. Citing regional officials, the newspaper said the Yemeni Ansarallah’s attacks on Saudi Arabia were discussed in the negotiations.
Reuters confirmed the Saudi-Iranian talks, saying they touched on Lebanon, which is facing a political vacuum amid a dire financial crisis.
Saudi Arabia severed diplomatic relations with Iran in January 2016 after Iranian protesters, enraged by the Saudi execution of prominent Shia cleric Sheikh Nimer al-Nimr, stormed its embassy in Tehran. Since then, Saudi Arabia has struck a tough tone on Iran and strongly supported former U.S. President Donald Trump’s so-called "maximum pressure" campaign against Iran.
The reported talks in Baghdad are thought to be the first serious contact between Tehran and Riyadh since 2016.
Saudi Arabia denied the talks. Citing a senior Saudi official, the Saudi-owned Arab News said no direct talks have been held with Iran.
Earlier this year, Khatibzadeh expressed Iran’s readiness to patch up relations with Saudi Arabia. He pointed out that if Riyadh seriously puts policy reforms on its agenda and concludes that the solution to problems lies in "regional cooperation," Iran will be the first country to welcome these reforms.
"We have always underlined that regional countries should arrive at a common understanding regarding the regional problems," Khatibzadeh stated, noting that such understanding would help establish a "security mechanism" that could be used to govern the region.
"The Saudis may have some concerns, and by the way, we emphasize that we need to talk about these concerns," Iran’s Foreign Ministry spokesman said.
The Baghdad talks come amid a new round of diplomatic tensions between Iran and Saudi Arabia over the renewed nuclear deal talks in Vienna. Last week the heads of the Arab League and the (Persian) Gulf Cooperation Council issued statements criticizing Iran. The Arab League expressed "extreme concern" over Iran’s decision to enrich uranium up to 60% purity, calling it a "dangerous development."