Ադրբեջանը չի պատրաստվում բարիդրացիություն անել Հայաստանի հետ
Ալիևի հայտարարությունները վկայում են, որ Ադրբեջանի իշխանությունը շարունակում է ոչ միայն ուժով սպառնալ Հայաստանին, այլև նպատակաուղղված հայատյացություն քարոզել սեփական սերունդներին:
Ադրբեջանի նախագահի երեկ հրապարակված հարցազրույցի մեջ մի քանի կարևորագույն շեշտադրում կար՝
• Ադրբեջանը կյանքի կկոչի Զանգեզուրի միջանցքը՝ անկախ Հայաստանի կամքից: «Եթե ցանկանան ավելի հեշտ կլուծեն, չցանկանան՝ ուժով կլուծենք»,- ասել էր Ալիևը:
• Ադրբեջանը թույլ չի տալու, որ Հայաստանը կրկին մարտունակության այնպիսի մակարդակի հասցնի իր բանակը, որ սպառնալիք ներկայացնի Ադրբեջանի համար:
• Ռազմավարի պուրակի նպատակն է, որ ադրբեջանցի ժողովուրդը երբեք չմոռանա «հայերի վանդալիզմը»:
• Ադրբեջանը միջազգային դատական ատյաններ է դիմելու Հայաստանի կողմից իրեն հասցված վնասի հատուցման հարցով:
• Ադրբեջանը կատարել է եռակողմ պայմանավորվածությունը, ինչը նշանակում է՝ գերիներին վերադարձնել չի պատրաստվում:
• Դրա հետ մեկտեղ Ադրբեջանը պատրաստ է համագործակցության՝ զուգահեռ ապահովելով սեփական շահերի պաշտպանությունը:
Այս ամենը կարելի է ամփոփել մեկ բանաձևի մեջ՝ Ադրբեջանը սահմանելու է նորանոր ցանկություններ և ցանկացած եղանակով ձգտելու է հասնելու դրանց, իսկ Հայաստանը մշտապես դիտարկելու է որպես թշնամի և պոտենցիալ սպառնալիք: Սա է ներկայիս իրողությունների պարագայում Ադրբեջանի քաղաքականությունն ու մոտ ապագայի տեսլականը:
Այս համատեքստում Հայաստանի գործող իշխանության եղբայրության քարոզն ու Ադրբեջանի ու Թուրքիայի թշնամի լինելը հարցականի տակ դնելը ոչ միայն անհարիր, այլև վտանգավոր է: Դա ուղղակի նշանակում է շարունակել պարտությունը և օրեցօր նոր զիջումներ անել՝ անիմաստ հույս փայփայելով բավարարել Ադրբեջանի ախորժակը:
Կարևոր է, որ այս ամենը հասնի հայ հանրության լայն շերտերին, որպեսզի նրանք չտրվեն լավ ապրելու և Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ եղբայրություն անելու, արդյունավետ համագործակցելու Փաշինյանի կեղծ խոստումներին:
Արդյո՞ք այս ամենը չեն տեսնում, կամ չեն լսում Փաշինյանն ու իր թիմը: Բնականաբար, տեսնում և լսում են, բայց որպես պարտված իշխանություն, շարունակում են քայլ առ քայլ նպաստել Ադրբեջանի ու Թուրքիայի նպատակների կատարմանը՝ հույս ունենալով, որ դրա դիմաց կստանան նաև այնպիսի լուծումներ, որոնք հնարավոր կլինի հրամցնել հանրությանը, որպես մեզ համար շահեկան ելք, և երկարացնել իրենց քաղաքական կյանքը:

Azerbaijan Does Not Intend to Build Good-Neighborliness with Armenia
Aliyev's statements indicate that the Azerbaijani authorities not only continue to threaten with the use of force, but also deliberately incite hatred towards Armenians among their next generations.
Some important aspects should be highlighted from the interview given by Ilham Aliyev:
• We will be implementing the Zangezur Corridor, whether Armenia wants it or not.  If Armenia wants to, we will solve this issue more easily, if it does not, we will solve it by force.
• We cannot allow Armenia to once again bring its army to such a state that there is some kind of threat to us.
• The main purpose of the creation of the War Trophy Park, which has caused a great stir in  Armenia today, is so that the Azerbaijani people will never forget this vandalism.
• Our plans are to take Armenia to international courts.
• The Trilateral Statement has been fully implemented by Azerbaijan.
• In parallel with this, we are also ready for cooperation ... But in parallel, we must take the necessary steps to secure our interests.
All of the abovementioned can be summed up in one formula - Azerbaijan will set new goals for itself and by any means will try to achieve them, and Armenia will always be considered an enemy and a potential danger to Azerbaijan. This is the current policy of Azerbaijan and the vision of the leader of this country. In this context, the campaigning for fraternization and putting under question the enmity of Azerbaijan and Turkey, which is being carried out by the current authorities of Armenia, is not only inappropriate but also dangerous.
This means continuing the process of our defeat and making new concessions every day trying to satisfy Azerbaijan's ''appetite''. It is important that broad strata of society understand this and do not succumb to Pashinyan's fraudulent promises about the prospect of a better life, brotherhood and beneficial cooperation with Azerbaijan and Turkey.
The question is that  whether Pashinyan and his team don’t see all this.  Of course they see and hear but as a defeated authority they contribute step by step to the achievement of Azerbaijani and Turkish goals, hoping to reach a result that can be "sold" to their citizens as a mutually beneficial solution, thus trying to extend their days in politics.