Չինաստանը Հարավային Կովկասում. ո՞ր երկրին կտրվի նախապատվությունը
44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո տարածաշրջանում տեղի ունեցող աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների համատեքստում  Չինաստանի գործոնը, կարծես թե, պատշաճ ուշադրության չի արժանանում՝ չնայած տարածաշրջանի ապաշրջափակման վերացման հեռանկարը չի կարող չհետաքրքրել Պեկինին իր «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության համատեքստում:
Չինաստանը, ունենալով բազմաթիվ ներքաղաքական խնդիրները, խստորեն հետևում է այլ երկրների ներքին գործերին չմիջամտելու կանոնին, ուստի, Պեկինն աշխարհում իր ազդեցության մեծացման համար կիրառում է առավելապես ոչ թե քաղաքական, այլ տնտեսական գործիքակազմը, ինչը Չինաստանի հետ համագործակցությունը դարձնում է խիստ գրավիչ՝ այդ թվում նաև հարավկովկասյան երկրների համար:
Ընդ որում, այստեղ բավականին հետաքրքիր պատկեր ունենք. Հարավային Կովկաս-Չինաստան ապրանքաշրջանառության 40 տոկոսը բաժին է հասնում Ադրբեջանին; Վրաստանի հետ 2017 թվականին Չինաստանը կնքել է հետխորհրդային տարածքում ազատ առևտրի առաջին համաձայնագիրը; ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա վերջին տարիներին Չինաստանը հանդիսանում է  մեր երկրորդ առևտրային գործընկերը Ռուսաստանից հետո:
Պետք է նկատել, որ չնայած Հարավային Կովկասը գտնվում է Պեկինի ուշադրության կենտրոնում որպես «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության կարևոր հատված՝ Չինաստանը ամբողջությամբ չի կենսագործում  տարածաշրջանում իր ներգրավվածության հնարավորությունները:
Դա պայմանավորված է մի շարք գործոններով: Նախ, Չինաստանի կողմից իր այդ նախաձեռնության շրջանակներում գերակայություն են դիտվում Հարավարևելյան Ասիան, Կենտրոնական Ասիան և Մերձավոր Արևելքը: Ընդ որում,  չլինելով Պեկինի առաջնային օրակարգում՝ Հարավային Կովկասը նաև խիստ խնդրահարույց է աշխարհաքաղաքական տեսանկյունից: Ոչ միայն բավականին բարդ հարաբերություններ են տարածաշրջանային երկրների միջև, այլև այստեղ մեծ է այլ խոշոր խաղացողների՝ մասնավորապես Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների ազդեցությունը: Հարավային Կովկասն այսօր վերածվում է Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև  հարաբերություններ պարզելու թատերաբեմի, և Չինաստանը որևէ կերպ չի ցանկանում խառնվել այդ գործընթացին: Միևնույն ժամանակ Չինաստանի՝ Հարավային Կովկասում ավելի ակտիվ ներգրավվածություն ունենալուն որոշակիորեն խոչընդոտում է նաև այսօր տարածաշրջանի ամենաազդեցիկ դերակատարի՝ Ռուսաստանի գործոնը: Չինաստանն, առավել ևս այսօր, երբ Ռուսաստանի հետ փորձում է համատեղ դիմագրավել Արևմուտքի ճնշումներին, կխուսափի Հարավային Կովկասում ակտիվ ներգրավվածությունից, քանի որ այն Ռուսաստանի կողմից կարող է ընկալվել որպես աշխարհաքաղաքական մարտահրավեր, ինչպես Կենտրոնական Ասիայի դեպքում է:
Սակայն այս բոլոր գործոնները չեն ենթադրում, որ Չինաստանը չի փորձելու օգտվել այսօր տարածաշրջանում առաջացող հնարավորություններից:  Ըստ էության, այս հարցում Պեկինն ավելի շատ ակնկալելու է նախաձեռնողականություն  հարավկովկասյան երկրների կողմից:
Ադրբեջանում արդեն լծվել են այդ գործին: Մասնավորապես, Բաքուն  աշխատանքներ է իրականացնում Հայաստանի տարածքով Ադրբեջանի արևմտյան շրջանները Նախիջևանին կապող «միջանցքը» Չինաստանը Եվրոպային կապող երթուղու կարևոր  հատվածի վերածելու ուղղությամբ: Ընդ որում, Ադրբեջանը Չինաստանի «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության շրջանակներում արդեն հաջողությամբ իրացրել է իր տարանցիկ հնարավորությունները: Պեկինի համար այսօր լուրջ հետաքրքրություն է ներկայացնում Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երթուղին և Բաքվի նավահանգիստը:
Նկատենք, որ չնայած ենթակառուցվածքային խնդիրներին՝ Հայաստանը ևս մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում Չինաստանի համար  իր այդ նախաձեռնության շրջանակներում, ինչի մասին չինական կողմը բազմիցս ազդակներ է հղել:  Մասնավորապես, Պեկինի կողմից կարևորվում է Կարմից ծովը Սև ծովին կապող Իրան-Հայաստան-Վրաստան երթուղին: Այս համատեքստում բավականին հետաքրքիր է մարտին Իրանի և Չինաստանի միջև կնքված համաձայնագիրը, որը նախանշում է առաջիկա 25 տարիներին կողմերի միջև ռազմավարական  համագործակցությունը: Չինաստանի կողմից 450 միլիարդ դոլար ներդրում նախատեսող այս  համաձայնագիրը, բացի տնտեսականից, ունի նաև բավականին մեծ քաղաքական ազդեցություն. այն վերաբերում է ոչ միայն համագործակցության ավանդական համարվող ոլորտներին՝ տնտեսական և մշակութային, այլև այնպիսի զգայուն ոլորտի, ինչպիսին է ռազմականը և հետախուզությունը: Այս համաձայնագրով Չինաստանի կողմից ամրագրվում է «Մեկ գոտի մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության համատեքստում Իրանի կարևորությունը:
Սա, բնականաբար, չի կարող որոշակի հնարավորություններ, ինչպես նաև մարտահրավերներ չստեղծել նաև Հայաստանի համար: Ի դեպ, Հայաստանի տարանցիկ հնարավորություններով հետաքրքրված է ոչ միայն Չինաստանը, այլ նաև Հնդկաստանը:  Իրանում Հնդկաստանի դեսպանը մարտին հայտարարել է, որ Նյու Դելին ծրագրում է միացնել Չաբահարի արևմտյան մասը և Հնդկական օվկիանոսը Եվրասիայի և Հելսինկիի հետ՝ Հայաստանի տարածքով՝ ստեղծելով «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքը:
Սակայն Հայաստանի գործող իշխանությունը ոչ միայն որևէ կերպ չի արձագանքում Չինաստանից, ինչպես նաև Հնդկաստանից եկող այս ազդակներին՝ փորձելով իրացնել Հայաստանի տարանցիկ հնարավորությունները, այլև իր անպատասխանատու պահվածքով, որին ականատես եղանք մայիսի 3-ին Ազգային ժողովում Նիկոլ Փաշինյանի ունեցած ելույթի ժամանակ, միանգամայն  հակառակ ազդակներ է հղում  Չինաստանին՝ էլ ավելի մշուշոտ դարձնելով առաջացող հնարավորություններից Հայաստանի օգտվելու հեռանկարները:

Китай на Южном Кавказе: какой стране будет отданo предпочтение?
В контексте геополитических изменений, происходящих в регионе после окончания 44-дневной войны, китайский фактор не получает должного внимания, хотя перспектива разблокировки коммуникаций в регионе не может не интересовать Пекин в контексте инициативы "Один пояс, один путь".
Китай, имея многочисленные внутриполитические проблемы, строго следует правилу невмешательства во внутренние дела других стран, поэтому Пекин больше использует экономические, а не политические инструменты для увеличения своего влияния в мире, что делает сотрудничество с Китаем очень привлекательным, в том числе и для стран Южного Кавказа.
И в регионе мы имеем довольно интересную картину: 40% товарооборота Южный Кавказ - Китай приходится на Азербайджан; в 2017 году Китай подписал соглашение о свободной торговле с Грузией - первое на постсоветском пространстве; что касается Армении, то в последние годы Китай был нашим вторым после России торговым партнером.
Следует отметить, что, хотя Южный Кавказ находится в поле внимания Пекина как важная часть инициативы "Один пояс, один путь", Китай не полностью реализовывает свои возможности для взаимодействия в регионе.
Это связано с рядом факторов. Во-первых, приоритетом Китая в контексте вышеупомянутой инициативы являются Юго-Восточная Азия, Центральная Азия и Ближний Восток. Более того, не входящий в приоритетную повестку Пекинa Южный Кавказ также очень проблематичен с геополитической точки зрения. Не только отношения между странами региона достаточно сложные, но и велико влияние других крупных игроков, в частности - России и США. Сегодня Южный Кавказ превращается в площадку для выяснения отношений между Россией и Западом, и Китай никоим образом не желает вмешиваться в этот процесс. В то же время более активному участию Китая на Южном Кавказе препятствует фактор самого влиятельного игрока в регионе - России. Китай, особенно сегодня, когда пытается противостоять давлению Запада месте с Россией, будет избегать активного роли на Южном Кавказе, поскольку это может быть воспринято Россией как геополитический вызов - как в случае с Центральной Азией.
Однако все эти факторы не означают, что Китай не будет пытаться воспользоваться возможностями, которые возникают сегодня в нашем регионе. Но, скорее всего, Пекин будет ожидать больше инициативы в этом вопросе и от самих стран Южного Кавказа.
Азербайджан уже приступил к этой работе. В частности, Баку работает над превращением "коридора", соединяющего западные районы Азербайджана с Нахиджеваном через Армению, в ключевую часть маршрута, соединяющего Китай с Европой. В то же время Азербайджан уже успешно реализовал свои транзитные возможности в рамках китайской инициативы "Один пояс, один путь". Железная дорога Баку-Тбилиси-Карс и Бакинский порт сегодня представляют большой интерес для Пекина.
Следует отметить, что, несмотря на инфраструктурные проблемы, Армения также представляет большой интерес для Китая в рамках его инициатив, о чем китайская сторона неоднократно сигнализировала. В частности, для Пекина представляет интерес маршрут Иран-Армения-Грузия, соединяющий Каспийское море с Черным морем. В этом контексте весьма интереснo подписанное в марте соглашение между Ираном и Китаем, в котором намечено стратегическое сотрудничество между сторонами на следующие 25 лет. Это соглашение, которое предусматривает китайские инвестиции в размере 450 миллиардов долларов, помимо экономических, также имеет довольно большое политическое значение. Оно относится не только к традиционным сферам сотрудничества - экономическому и культурному, но и к таким чувствительным сферам, как военная и разведывательная области. Это соглашение свидетельствует о большом значении Ирана для Китая в контексте инициативы "Один пояс, один путь". Это, конечно, создает как определенные возможности, так и вызовы для Армении. Кстати, в транзитных возможностях Армении заинтересованы не только Китай, но и Индия. В марте посол Индии в Иране объявил, что Нью-Дели планирует соединить западную часть Чабахара, Индийский океан с Евразией и Хельсинки через Армению, создав коридор Север-Юг.
Однако нынешнее правительство Армении не только не реагирует на эти сигналы как из Китая, так и из Индии, пытаясь реализовать транзитные возможности Армении, но и своим безответственным поведением, свидетелями которого мы стали во время выступления Никола Пашиняна в Национальном Собрании 3 мая, посылает совершенно противоположные сигналы Китаю, делая перспективы открывающихся возможностей для Армении очень туманными.