ԱՄՆ-ն հանձնառու է օգնելու Հայաստանին և Ադրբեջանին հարցերը լուծել խաղաղ կերպով․ Բլինկենը խոսել է Փաշինյանի հետ
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը սեպտեմբերի 15-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ՝ իր ցավակցությունը հայտնելով Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքով հայկական կողմում գրանցված մարդկային կորուստների առնչությամբ։ Արմենպրես-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսը։
«Պետքարտուղարը վերահաստատել է մեր հանձնառությունը՝ օգնելու Հայաստանին և Ադրբեջանին լուծելու հարցերը խաղաղ կերպով։ Նա ասել է, որ առաջ գնալու միակ ուղին դիվանագիտությունն է, ինչպես նաև նշել, որ շարունակելու է անձնապես ներգրավված լինել»,- հայտնել է Փրայսը։

США готовы помочь Армении и Азербайджану в мирном решении вопросов: Блинкен провел телефонный разговор с Пашиняном
Госсекретарь США Энтони Блинкен 15 сентября провел телефонный разговор с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, выразив соболезнования в связи с гибелью людей с армянской стороны в результате развязанной Азербайджаном агрессии. Как передает Арменпресс, об этом сообщил представитель Госдепартамента США Нед Прайс.
''Госсекретарь подтвердил нашу готовность помочь Армении и Азербайджану решить проблемы мирным путем. Он сказал, что единственный путь вперед - это дипломатия, а также отметил, что продолжит свое личное участие'', - сообщил Нед Прайс.