ԱՄՆ-ն հանձնառու է օգնելու Հայաստանին և Ադրբեջանին հարցերը լուծել խաղաղ կերպով․ Բլինկենը խոսել է Փաշինյանի հետ
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը սեպտեմբերի 15-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ՝ իր ցավակցությունը հայտնելով Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքով հայկական կողմում գրանցված մարդկային կորուստների առնչությամբ։ Արմենպրես-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսը։
«Պետքարտուղարը վերահաստատել է մեր հանձնառությունը՝ օգնելու Հայաստանին և Ադրբեջանին լուծելու հարցերը խաղաղ կերպով։ Նա ասել է, որ առաջ գնալու միակ ուղին դիվանագիտությունն է, ինչպես նաև նշել, որ շարունակելու է անձնապես ներգրավված լինել»,- հայտնել է Փրայսը։

US Committed to Helping Armenia and Azerbaijan Resolve Issues Peacefully: Blinken Spoke With Pashinyan
US Secretary of State Antony J. Blinken held a telephone conversation with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on September 15, according to Armenpress State Department Spokesperson Ned Price said in a statement.
''Secretary Blinken conveyed our condolences for the loss of life during recent military actions along the Azerbaijan-Armenia border. The Secretary reiterated our commitment to helping Armenia and Azerbaijan resolve issues peacefully. He said that diplomacy was the only way forward and noted he would remain personally engaged'', Ned Price said.