Հարավային Կորեան և Սաուդյան Արաբիան ստորագրել են 30 մլրդ դոլարի ներդրումային համաձայնագիր
Հարավային Կորեայի և Սաուդյան Արաբիայի ղեկավարները խոստացել են ամրապնդել կապերը էներգետիկայի, պաշտպանության և շինարարության ոլորտներում, հայտնում է NEWS.am-ը: Էր Ռիադը 30 մլրդ դոլարի ներդրումային համաձայնագիր է ստորագրել հարավկորեական ընկերությունների հետ։
Հարավային Կորեայի նախագահ Յուն Սոկ Յոլը Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ Մոհամեդ բին Սալմանին ասել է, որ հույս ունի, որ երկու երկրները կկարողանան ընդլայնել համագործակցությունը՝ մերձավորարևելյան երկիրն անվանելով կարևոր գործընկեր էներգետիկ անվտանգության ոլորտում։
Նա նշել է, որ հույս ունի տեսնել հարավկորեական ընկերությունների մասնակցությունն այնպիսի նախագծերում, ինչպիսին են NEOM «խելացի» քաղաքը  Սաուդյան Արաբիայում և համագործակցության զարգացումը պաշտպանական արդյունաբերությունում և ապագայի էներգետիկայում։
Արքայազն Մոհամեդը նշել է հարավկորեական բիզնեսի դերը Սաուդյան Արաբիայի ազգային ենթակառուցվածքի զարգացման գործում, նա նշել է նաև, որ կցանկանար, որպեսզի Հարավային Կոորեայի հետ համագործակցությունն ավելի սերտ լիներ։
Հարավային Կորեայի արդյունաբերության նախարարությունը տեղեկացրել է, որ Samsung C&T Corp և POSCO Holdings Inc ընկերությունները ստորագրել են ավելի քան 20 համաձայնագիր սաուդցի գործընկերների հետ էներգետիկայի, երկաթուղու, քիմիական արդյունաբերության, դեղագործության և մոլախաղերի ոլորտներում։
Սաուդյան Asharq հեռուստատեսությունը մեջբերել է թագավորության ներդրումների նախարարի խոսքերը, որն ասել է, որ գործարքնները գնահատվում են 30 մլրդ դոլար։

Саудовская Аравия и Южная Корея подписали соглашения на $30 млрд
Лидеры Южной Кореи и Саудовской Аравии пообещали укрепить связи в области энергетики, обороны и строительства. Эр-Рияд подписал инвестиционные соглашения на сумму 30 миллиардов долларов с южнокорейскими компаниями, передает NEWS.am.
Президент Южной Кореи Юн Сук Ёль заявил наследному принцу Саудовской Аравии Мохаммеду бин Салману, что надеется, что две страны смогут расширить сотрудничество, назвав ближневосточную страну ключевым партнером для в области экономики и энергетической безопасности.
Он отметил, что  надеется увидеть участие южнокорейских компаний в таких проектах, как ''умный'' город NEOM в Саудовской Аравии, и на развитие дальнейшего сотрудничества в оборонной промышленности и энергетике будущего.
Принц Мохаммед отметил роль южнокорейского бизнеса в развитии национальной инфраструктуры Саудовской Аравии, отметив, что  хотел, чтобы сотрудничество с Южной Кореей было более тесным.
''В частности, он сказал, что хотел бы резко укрепить сотрудничество с Южной Кореей в сферах оборонной промышленности, инфраструктуры и строительства'', - сообщили в офисе президента Южной Кореи.
Министерство промышленности Южной Кореи сообщило, что компании  Samsung C&T Corp и POSCO Holdings Inc  подписали более 20 соглашений с саудовскими коллегами в таких областях, как сотрудничество в области энергетики, железные дороги, химическая промышленность, фармацевтика и азартные игры.
Саудовское телевидение Asharq процитировало министра инвестиций королевства, который сказал, что сделки оцениваются в 30 миллиардов долларов.