Կիմ Չեն Ընը հրահանգել է ավելացնել հրթիռների արտադրությունը
Օգոստոսի 11-ին և 12-ին Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինը ստուգել է ռազմական գործարանների, այդ թվում՝ մարտավարական հրթիռների գործարանի աշխատանքը։ Նա հանձնարարել է մեծացնել հրթիռների արտադրությունը՝ «ճնշող ռազմական հզորություն» ապահովելու և պատերազմի պատրաստ լինելու համար, հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով ԿԺԴՀ-ի կենտրոնական լրատվական գործակալությանը, փոխանցում է Tert.am։
Կիմ Չեն Ընը կարևոր է որակել «առաջնագծի ընդլայնված և ուժեղացված զորամասերի կարիքները բավարարելու նպատակով հրթիռների արտադրության կարողությունների կտրուկ ավելացման խնդիրը»:
«Պատերազմի պատրաստության որակական մակարդակը կախված է ռազմարդյունաբերության զարգացումից, և գործարանը մեծ պատասխանատվություն է կրում մեր բանակի՝ պատերազմին պատրաստվելու գործընթացի արագացման համար»,- նշել է նա։
ԿԺԴՀ ղեկավարը նաև փորձարկել է նոր բազմաֆունկցիոնալ զրահամեքենան, ինչպես նաև բարձր է գնահատել «խոշոր տրամաչափի համազարկային կրակի հրթիռային համակարգերի արտադրական գծերի արդիականացման գործում առաջընթացը»:
Նրա խոսքով, դրանց արտադրությունը «էքսպոնենցիալ մեծացնելու» «կրիտիկական անհրաժեշտություն» կա։
«Մեր բանակը պետք է լիովին ապահովի գերակա ռազմական հզորություն և ցանկացած պատերազմ վարելու ամուր պատրաստակամություն, որպեսզի թշնամին չհամարձակվի ուժ կիրառել և ոչնչացվի, եթե դա անի», - համոզված է Կիմ Չեն Ընը:
ԿԺԴՀ արտաքին գործերի նախարարությունը մեղադրել է ԱՄՆ-ին և Հարավային Կորեային լարվածությունը միջուկային պատերազմի շեմին հասցնելու համար։ Անցյալ շաբաթ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդն ընդգծել էր «ուժեղ բանակի» կարևորությունը և կոչ արել «ավելի հզոր հարվածային միջոցներ տրամադրել՝ իրականացնելու պատերազմը զսպելու խնդիրը»։

Ким Чен Ын поручил заводу по производству тактических ракет "резко увеличить производительность"
Лидер КНДР Ким Чен Ын посетил несколько военных заводов, в том числе по производству ракетного вооружения, и сел за руль бронемашины. Как передает ТАСС, об этом сообщило Центральное телеграфное агентство Кореи (ЦТАК).
"Товарищ Ким Чен Ын сказал, что Корейская народная армия должна иметь подавляющую военную силу и быть полностью готова к любой войне в любое время, чтобы враги не осмелились использовать вооруженные силы против нас, а в случае нападения [должна быть готова] непременно разгромить врага", - информирует ЦТАК. Инспекции Ким Чен Ына состоялись 11 и 12 августа.
Лидер КНДР еще раз подчеркнул "важную роль" военных заводов в реализации идей седьмого расширенного заседания Центрального военного комитета Трудовой партии Кореи восьмого созыва о подготовке армии к войне. Ким Чен Ын посетил завод по производству тактических ракет, предприятие по производству пусковых машин для тактических ракет, "руководил на месте делами заводов по производству боевых бронемашин и управляемых снарядов реактивных орудий крупных калибров".
В частности, Ким Чен Ын поручил заводу по производству тактических ракет "резко увеличить производительность". Он также назвал актуальной задачей рост производства управляемых снарядов реактивных орудий "в геометрической прогрессии".