Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը հայտարարել է Տաջիկստանի հետ բազմակողմանի հարաբերությունների նոր փուլի մասին
Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը Տաջիկստանի իր գործընկեր Սիրոջիդին Մուհրիդինի հետ հեռախոսազրույցում ասել է, որ իրանա-տաջիկական հարաբերություններում բազմակողմ համագործակցության նոր փուլ է սկսվել՝ ընդգծելով, որ երկկողմ հարաբերություններում աճի նոր միտումը պետք է շարունակվի, տեղեկացնում է Mehr-ը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում երկուստեք քննարկվել են երկկողմ հարաբերությունները, մտքեր փոխանակվել դրանց շուրջ։
Իրանցի նախարարն Իրանի նախագահի այցը Դուշանբե և Տաջիկստանի նախագահի՝ Թեհրան պատասխան այցը  երկրների փոխհարաբերություններում երկու կարեւոր շրջադարձային պահ է անվանել։
Նա նշել է, որ Իրանի ներկայիս կառավարության գործունեության սկզբից ստորագրվել են համագործակցության զգալի թվով փաստաթղթեր, որոնք պետք է իրականացվեն երկու երկրների կառավարությունների հետագա գործունեության շրջանակներում։
Սիրոջիդին Մուհրիդինն իր հերթին գոհունակություն է հայտնել Իրանի և Տաջիկստանի բարեկամական հարաբերությունների կապակցությամբ՝ ընդգծելով երկու բարեկամ և եղբայրական երկրների միջև բարձր մակարդակի սերտ հարաբերությունների հետագա զարգացման կարևորությունը։
Նա Իրանի նախագահին է փոխանցել Տաջիկստանի նախագահի ողջույնները և ընդգծել նախագահ Ռաիսիի՝ Դուշանբե պատասխան այցը կատարելու պաշտոնական հրավերը։

Глава МИД Ирана объявил о новой главе всесторонних отношений с Таджикистаном
Министр иностранных дел Ирана Хоссейн Амир Абдоллахиян в ходе телефонных переговоров с таджикским коллегой Сироджиддином Мухриддином заявил, что началась новая глава всестороннего сотрудничества в ирано-таджикских отношениях, подчеркнув, что новая тенденция к росту в двусторонних отношениях должна продолжаться, сообщает Mehr.
Во время телефонного разговора обе стороны обсудили двусторонние отношения и обменялись мнениями по ним
Иранский министр назвал визит президента Ирана в Душанбе и ответный визит президента Таджикистана в Тегеран двумя важными поворотными моментами в отношениях между двумя странами.
Он отметил, что с начала правления нынешнего иранского правительства было подписано значительное количество совместных документов о сотрудничестве, которые должны быть реализованы в рамках последующей деятельности правительств двух стран.
Сироджиддин Мухриддин, в свою очередь, выразил удовлетворение дружественными отношениями между Ираном и Таджикистаном, подчеркнув дальнейшее развитие тесных отношений на высоком уровне между двумя дружественными и братскими странами.
Он передал приветствия президента Таджикистана президенту Ирана и подчеркнул официальное приглашение президента Раиси совершить ответный визит в Душанбе.