Միջուկային բանակցություններ. լիարժեք հաջողություն կամ ընդհանուր ձախողում
ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի ներկայացուցիչ Բերնադեթ Միխանը զգուշեցրել է ամերիկացի օրենսդիրներին, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման վետո կկիրառի ցանկացած օրինագծի դեմ, որը վերաբերում է իրանական միջուկային համաձայնագրին: Հիշեցնենք, որ իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններն ընթանում են միջազգային միջնորդների «վեցնյակի» (ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի 5 անդամներ և Գերմանիա) և Իրանի միջև: «Նախագահը հստակ հայտարարել է, որ հիմա Իրանի վերաբերյալ նոր օրենսդրանական նախաձեռնությունների ժամանակը չէ: Եթե նման օրինագիծ դիտարկման դրվի, նա վետո կկիրառի», - Միխանի հայտարարությունը մեջբերում է Interfax գործակալությունը: Ինչպես ավելի վաղ նշվել է, ամերիկացի մի շարք սենատորներ օրինագիծ են ներկայացրել, որը պարտավորեցնում է ԱՄՆ նախագահին 60-օրով Կոնգրեսի ուսումնասիրմանը ներկայացնել իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագրի տեքստը:
Միաժամանակ Իրանի ԱԳՆ ղեկավար Մուհամադ Ջավադ Զարիֆը հայտարարել է, որ Իրանն ու «վեցնյակը» վերջին շրջանում կարողացել են զգալի առաջընթաց գրանցել համապարփակ համաձայնագրի նախապատրաստման հարցում: «Վերջին օրերին հաջողվել է լուրջ առաջընթաց գրանցել բանակցություններում: Հուսանք, որ հաջորդ շաբաթ մեզ կհաջողվի գտնել մի շարք հարցերի լուծումը, հատկապես պատժամիջոցները չեղյալ հայտարարելու հարցում», - Զարիֆի խոսքերը մեջբերում են իրանական լրատվամիջոցները:
Ընդ որում, նա նշել է, որ «վեցնյակի» հետ բանակցությունները կարող են հանգեցնել կամ լիարժեք հաջողության, կամ ընդհանուր ձախողման: Զարիֆը կոչ է արել արևմտյան տերություններին գիտակցել, որ Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցների կիրառումը կարող է բարդացնել կամ տապալել բանակցային գործընթացը:
Իր հերթին Իրանի նախագահի միջազգային հարցերով խորհրդական Ալի Աքբար Վիլայեթին հայտարարել է, որ Իրանը բացառում է պատժամիջոցների մասնակի չեղյալ հայտարարելը՝ որպես համաձայնագրի ստորագրման նախապայման: Պատժամիջոցները մասնակիորեն չեղյալ հայտարարելու առաջարկը բանակցությունների ժամանակ հնչեցրել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ուենդի Շերմանը: Վիլայեթին այս առաջարկն անտրամաբանական է անվանել: «Արևմուտքի երկրների կառավարություններն իրենց հայեցողությամբ պատժամիջոցներ են սահմանել Իրանի դեմ: Սակայն նրանք պետք է իմանան, որր Իրանը երբեք չի զիջի իր սկզբունքները», - ընդգծել է նա: Ինչպես նշում է TASS-ը, Իրանը պնդում է, որ միջուկային համաձայնագրի կնքումից անմիջապես հետո չեղյալ հայտարարվեն Իրանի դեմ կիրառվող բոլոր պատժամիջոցները:
Նշենք, որ փետրվարի վերջին կայացած բանակցությունների վերջին փուլը զգալի առաջընթաց է արձանագրել: Միջնորդները նշում են, որ կողմերը փորձելու են Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համապարփակ պայմանագրի քաղաքական հատվածը ավարտել մինչև մարտի վերջ, իսկ բոլոր տեխնիկական մանրամասները համաձայնեցնել մինչև հունիսի 30-ը: ԱՄՆ Կոնգրեսը սպառնում է նոր տնտեսական պատժամիջոցներ սահմանել Իրանի դեմ, եթե մինչև մարտի 24-ը շրջանակային համաձայնագիրը չկնքվի: Իսկ ԱՄՆ նախագահը հանդես է գալիս Իրանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցների կիրառման դեմ:

Ядерные переговоры: полный успех или тотальная неудача
Представитель Совета национальной безопасности США Бернадетт Михан предупредила американских законодателей, что президент Барак Обама наложит вето на любой законопроект, касающийся соглашения по иранской ядерной программе. Переговоры по соглашению ведутся между "шестеркой" международных посредников (пять постоянных членов СБ ООН и Германия) и Ираном. "Президент четко заявил, что сейчас не время для выдвижения конгрессом новых законодательных инициатив по Ирану. Если такой законопроект будет передан ему на рассмотрение, он наложит на него вето", - заявление Михана цитирует Interfax. Как сообщалось, ряд американских сенаторов внес на рассмотрение законопроект, обязывающий президента передать на изучение в конгресс на 60 дней текст соглашения по иранской ядерной программе.
В то же время, Иран и "шестерка" в последнее время смогли добиться значительного прогресса в том, что касается подготовки всеобъемлющего соглашения, заявил глава МИД Ирана Джавад Зариф. "За прошедшие дни удалось добиться серьезного прогресса в том, что касается переговоров. Будем надеяться, что на следующей неделе нам удастся найти решение ряда вопросов, особенно - в том, что касается отмены санкций", - приводят слова министра официальные иранские СМИ.
При этом министр подчеркнул, что переговоры с "шестеркой" могут привести либо к полному успеху, либо к тотальной неудаче. "Мы всегда говорили, что либо нам удастся прийти к соглашению по абсолютно всем спорным вопросам, либо вообще не будет никакого соглашения", - пояснил Дж.Зариф. Он призвал западные страны осознать, что введение дополнительных санкций против Ирана способно усложнить или сорвать переговорный процесс.
В свою очередь Али Акбар Велаяти – советник по международным вопросам руководителя и духовного лидера Исламской Республики аятоллы Али Хамени заявил, что Иран исключает частичную отмену санкций в качестве условия подписания соглашения по своей ядерной программе. Как напоминает агентство ИРНА, предложение относительно условия для отмены части санкций озвучила на переговорах с делегацией ИРИ заместитель госсекретаря США Уэнди Шерман 20-23 февраля в Женеве. Велаяти назвал предложение Шерман нелогичным. "Правительства стран Запада по своему усмотрению ввели санкции в отношении Ирана. Но они должны знать, что Иран никогда не поступается своими принципами", – подчеркнул он. ТАСС отмечает, что в ходе переговоров с "шестеркой" о будущем своей ядерной программы Иран твердо настаивает на полной отмене санкций сразу после заключения "ядерной сделки".
Отметим, что последний раунд переговоров в конце февраля зафиксировал значительный прогресс в переговорном процессе. Посредники отмечают, что переговоры дошли до поворотного момента. Стороны должны согласовать политическую часть соглашения до конца марта, а все технические проблемы должны быть согласованы до конца июня. Конгресс США грозит новыми санкциями, если до 24-го марта политическая часть соглашения не будет подписана. Однако президент США Барак Обама выступает против введения новых санкций в отношении Ирана.